Obwodnica Wąchocka. Jest umowa na projekt i budowę obwodnicy Wąchocka

2020-12-22 8:46 czem
Obwodnica Wąchocka
Autor: GDDKiA Jest umowa na projekt i budowę obwodnicy Wąchocka. Inwestycję zrealizuje Strabag

Obwodnica Wąchocka w ciągu drogi krajowej nr 42 jest jedną z inwestycji w ramach ogłoszonego przez rząd Programu budowy 100 obwodnic. GDDKiA podpisała już umowę na projekt i budowę tej ważnej dla Wąchocka obwodnicy. Kontrakt o wartości blisko 283,7 mln zł zrealizuje firma Strabag.

Umowa na budowę obwodnicy Wąchocka

GDDKiA podpisała umowę na budowę obwodnicy Wąchocka - to pierwsza w województwie świętokrzyskim inwestycja w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Dzięki obwodnicy Wąchocka skróci się czas podróżowania drogą krajową nr 42, komunikującą między innymi węzeł drogi ekspresowej S7 w Skarżysku-Kamiennej ze starachowicką strefą przemysłową i dalej z drogą krajową nr 9 w kierunku Ostrowca Świętokrzyskiego, Opatowa i woj. podkarpackiego.   

 Zgodnie z umową wykonawca - firma Strabag - ma maksymalnie 43 miesiące na zrealizowanie inwestycji z wyłączeniem 3-miesięcznych okresów zimowych w trakcie robót budowlanych.

Obwodnica Wąchocka klasy GP

Obwodnica Wąchocka długości 11,7 km będzie budowana w standardzie drogi dwujezdniowej klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym). Trasa będzie biegła po północnej stronie istniejącej DK42, omijając Parszów, na południu ominie Wąchock. W ramach inwestycji planuje się budowę: 4 skrzyżowań jednopoziomowych umożliwiających powiązanie obwodnicy z istniejącymi drogami powiatowymi i gminnymi, dróg dojazdowych, obiektów inżynierskich, w tym wiaduktów, mostów, przepustów, przejść dla dużych i średnich zwierząt, przejścia podziemnego dla pieszych, ekranów przeciwhałasowych, chodników, elementów bezpieczeństwa i organizacji ruchu drogowego, oświetlenia, kanałów technologicznych, odwodnienia drogi i kanalizacji deszczowej.

Oprócz obwodnicy Wąchocka 3 inne obwodnice w woj. świętokrzyskim   

Rządowy Program budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 przewiduje, oprócz obwodnicy Wąchocka, jeszcze 3 inne obwodnice terenie województwa świętokrzyskiego. Będą to:  

  • obwodnica Starachowic w ciągu drogi krajowej nr 42, 
  • obwodnica Chmielnika w ciągu dróg krajowych nr 73 i 78,  
  • obwodnica Osieka w ciągu drogi krajowej nr 79.   
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej