Obwodnica Wąchocka. Inwestycja została zakwalifikowana do Programu budowy 100 obwodnic

2020-03-16 12:27 czem
Obwodnica Wąchocka
Autor: GDDKiA Obwodnica Wąchocka pierwszą inwestycją z zagwarantowanym finansowaniem w ramach Programu budowy 100 obwodnic

Obwodnica Wąchocka jest jedną z kilkunastu inwestycji planowanych do uruchomienia w roku 2020 w ramach ogłoszonego niedawno przez rząd Programu budowy 100 obwodnic. Budowa ma się rozpocząć w roku 2021.

Obwodnica Wąchocka w ciągu drogi krajowej nr 42 (DK42) jest przygotowana do realizacji. Jest już opracowana dokumentacja projektowa, uzyskano decyzję środowiskową i decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji, wykonano powierzchniowe badania archeologiczne oraz wypłacono odszkodowania za nabyte nieruchomości. 

Obwodnica Wąchocka długości 11,7 km będzie budowana w standardzie drogi dwujezdniowej klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym). Trasa będzie biegła po północnej stronie istniejącej DK42 omijając Parszów, na południu ominie Wąchock. W ramach inwestycji planuje się budowę: 4 skrzyżowań jednopoziomowych umożliwiających powiązanie obwodnicy z istniejącymi drogami powiatowymi i gminnymi, dróg dojazdowych, obiektów inżynierskich, w tym wiaduktów, mostów, przepustów, przejść dla dużych i średnich zwierząt, przejścia podziemnego dla pieszych, ekranów przeciwhałasowych, chodników, elementów bezpieczeństwa i organizacji ruchu drogowego, oświetlenia, kanałów technologicznych, odwodnienia drogi i kanalizacji deszczowej.

Budowę obwodnicy Wąchocka zatwierdził 12 marca 2020 minister infrastruktury. Nowa inwestycja ułatwi podróże pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną, drogą ekspresową S7, Ostrowcem Świętokrzyskim i utworzy nowy ciąg DK42 wraz z planowaną obwodnicą Starachowic. Oprócz wspomnianych obwodnic Wąchocka i Starachowic w ciągu DK42, w województwie świętokrzyskim mają powstać jeszcze obwodnice Chmielnika w ciągu DK73/78 i Osieka w ciągu DK79.

– Program budowy 100 obwodnic to poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej. Zgodnie z zapowiedzią zatwierdzamy finansowanie dla pierwszego zadania z tego programu – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej