Obwodnica Wąchocka. Jest przetarg na realizację obwodnicy Wąchocka

2020-06-16 12:22 czem
Obwodnica Wąchocka
Autor: GDDKiA Obwodnica Wąchocka pierwszą inwestycją z zagwarantowanym finansowaniem w ramach Programu budowy 100 obwodnic

Obwodnica Wąchocka jest jedną z inwestycji uruchomionych w ramach ogłoszonego przez rząd Programu budowy 100 obwodnic. GDDKiA ogłosiła właśnie przetarg na realizację obwodnicy Wąchocka w ciągu drogi krajowej nr 42.

Przetarg na budowę obwodnicy Wąchocka

Obwodnica Wąchocka w ciągu drogi krajowej nr 42 (DK42) jest przygotowana do realizacji. Jest już opracowana dokumentacja projektowa, uzyskano decyzję środowiskową i decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji, wykonano powierzchniowe badania archeologiczne oraz wypłacono odszkodowania za nabyte nieruchomości. Teraz GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę obwodnicy Wąchocka.

Obwodnica Wąchocka klasy GP

Obwodnica Wąchocka długości 11,7 km będzie budowana w standardzie drogi dwujezdniowej klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym). Trasa będzie biegła po północnej stronie istniejącej DK42 omijając Parszów, na południu ominie Wąchock. W ramach inwestycji planuje się budowę: 4 skrzyżowań jednopoziomowych umożliwiających powiązanie obwodnicy z istniejącymi drogami powiatowymi i gminnymi, dróg dojazdowych, obiektów inżynierskich, w tym wiaduktów, mostów, przepustów, przejść dla dużych i średnich zwierząt, przejścia podziemnego dla pieszych, ekranów przeciwhałasowych, chodników, elementów bezpieczeństwa i organizacji ruchu drogowego, oświetlenia, kanałów technologicznych, odwodnienia drogi i kanalizacji deszczowej.

Program budowy 100 obwodnic to poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej. Zgodnie z zapowiedzią zatwierdzamy finansowanie dla pierwszego zadania z tego programu – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Budowę obwodnicy Wąchocka zatwierdził 12 marca 2020 minister infrastruktury. Nowa inwestycja ułatwi podróże pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną, drogą ekspresową S7, Ostrowcem Świętokrzyskim i utworzy nowy ciąg DK42 wraz z planowaną obwodnicą Starachowic. Oprócz wspomnianych obwodnic Wąchocka i Starachowic w ciągu DK42, w województwie świętokrzyskim mają powstać jeszcze obwodnice Chmielnika w ciągu DK73/78 i Osieka w ciągu DK79.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej