Obwodnica Wąchocka. Jest umowa na projekt i budowę obwodnicy Wąchocka

2020-12-22 8:46
Obwodnica Wąchocka
Autor: GDDKiA Jest umowa na projekt i budowę obwodnicy Wąchocka. Inwestycję zrealizuje Strabag

Obwodnica Wąchocka w ciągu drogi krajowej nr 42 jest jedną z inwestycji w ramach ogłoszonego przez rząd Programu budowy 100 obwodnic. GDDKiA podpisała już umowę na projekt i budowę tej ważnej dla Wąchocka obwodnicy. Kontrakt o wartości blisko 283,7 mln zł zrealizuje firma Strabag.

Umowa na budowę obwodnicy Wąchocka

GDDKiA podpisała umowę na budowę obwodnicy Wąchocka - to pierwsza w województwie świętokrzyskim inwestycja w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Dzięki obwodnicy Wąchocka skróci się czas podróżowania drogą krajową nr 42, komunikującą między innymi węzeł drogi ekspresowej S7 w Skarżysku-Kamiennej ze starachowicką strefą przemysłową i dalej z drogą krajową nr 9 w kierunku Ostrowca Świętokrzyskiego, Opatowa i woj. podkarpackiego.   

 Zgodnie z umową wykonawca - firma Strabag - ma maksymalnie 43 miesiące na zrealizowanie inwestycji z wyłączeniem 3-miesięcznych okresów zimowych w trakcie robót budowlanych.

Obwodnica Wąchocka klasy GP

Obwodnica Wąchocka długości 11,7 km będzie budowana w standardzie drogi dwujezdniowej klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym). Trasa będzie biegła po północnej stronie istniejącej DK42, omijając Parszów, na południu ominie Wąchock. W ramach inwestycji planuje się budowę: 4 skrzyżowań jednopoziomowych umożliwiających powiązanie obwodnicy z istniejącymi drogami powiatowymi i gminnymi, dróg dojazdowych, obiektów inżynierskich, w tym wiaduktów, mostów, przepustów, przejść dla dużych i średnich zwierząt, przejścia podziemnego dla pieszych, ekranów przeciwhałasowych, chodników, elementów bezpieczeństwa i organizacji ruchu drogowego, oświetlenia, kanałów technologicznych, odwodnienia drogi i kanalizacji deszczowej.

Oprócz obwodnicy Wąchocka 3 inne obwodnice w woj. świętokrzyskim   

Rządowy Program budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 przewiduje, oprócz obwodnicy Wąchocka, jeszcze 3 inne obwodnice terenie województwa świętokrzyskiego. Będą to:  

  • obwodnica Starachowic w ciągu drogi krajowej nr 42, 
  • obwodnica Chmielnika w ciągu dróg krajowych nr 73 i 78,  
  • obwodnica Osieka w ciągu drogi krajowej nr 79.   
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej