Obwodnica Szczecinka będzie kosztować 106,6 mln zł. Kto ją wybuduje?

2021-05-26 9:24
Obwodnica Szczecinka. Jest ważna decyzja w sprawie obwodnicy Szczecinka
Autor: GDDKiA Obwodnice w woj. zachodniopomorskim zatwierdzono w ramach Programu budowy 100 obwodnic

Obwodnica Szczecinka ma już wykonawcę. GDDKiA podała, iż z pięciu ofert złożonych w przetargu na projekt i budowę obwodnicy Szczecinka, najkorzystniejszą złożył Budimex. Obwodnica Szczecinka w ciągu dk 20 jest jedną z dziewięciu zaplanowanych do realizacji w Zachodniopomorskiem w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

Obwodnicę Szczecinka wybuduje Budimex

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Szczecinka w ciągu drogi krajowej nr20 (DK20) złożyła firma Budimex. Wartość wybranej oferty to ok. 106,6 mln zł. Obwodnica będzie miała długość 4,3 km. 

Inwestycja będzie pełnić ważną rolę w dostępie do realizowanej sieci autostrad i dróg ekspresowych (A6, S10 czy S11). Poprawi też sytuację w województwie zachodniopomorskim w zakresie przejazdu przez miejscowości.

Na opracowanie projektu budowlanego i uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) wykonawca będzie miał 17 miesięcy od momentu podpisania umowy. Realizacja robót budowlanych ma potrwać 19 miesięcy. Z czasu realizacji prac będą wyłączane okresy zimowe od 15 grudnia do 15 marca.

Obwodnica Szczecinka ma zostać ukończona w 2025 r.

Obwodnica Szczecinka

Od jesieni 2019 roku funkcjonuje obwodnica Szczecinka w ciągu drogi ekspresowej S11. Nadal jednak DK20 prowadzi przez centrum miasta. Dlatego konieczna jest budowa obwodnicy również w ciągu tej drogi. Nowa trasa od południa ominie Szczecinek i połączy obwodnicę w ciągu DK20 z trasą S11 w rejonie miejscowości Miękowo, gdzie powstanie nowy węzeł drogowy. Będzie to jednojezdniowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). W ramach inwestycji powstaną też dwa ronda oraz wiadukt nad linią kolejową.

Obwodnice w woj. zachodniopomorskim

Obwodnica Szczecinka w ciągu DK20 będzie drugą inwestycją w woj. zachodniopomorskim z rządowego Programu budowy 100 obwodnic, dla której została podpisana umowa na realizację. 

Zostały już zawarte umowy dla obwodnicy Gryfina w ciągu DK31. Dla pozostałych siedmiu obwodnic - Szwecji, Wałcza, Rusinowa i Człopy w ciągu DK22, Stargardu i Złocieńca w ciągu DK20 oraz Kołbaskowa w ciągu DK13 trwa przygotowywanie dokumentacji. 

obwodnica Szczecinka mapa
Autor: GDDKiA Obwodnice w woj. zachodniopomorskim - mapa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej