Obwodnica Szczecinka będzie kosztować 106,6 mln zł. Kto ją wybuduje?

2021-05-26 9:24
Obwodnica Szczecinka. Jest ważna decyzja w sprawie obwodnicy Szczecinka
Autor: GDDKiA Obwodnice w woj. zachodniopomorskim zatwierdzono w ramach Programu budowy 100 obwodnic

Obwodnica Szczecinka ma już wykonawcę. GDDKiA podała, iż z pięciu ofert złożonych w przetargu na projekt i budowę obwodnicy Szczecinka, najkorzystniejszą złożył Budimex. Obwodnica Szczecinka w ciągu dk 20 jest jedną z dziewięciu zaplanowanych do realizacji w Zachodniopomorskiem w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

Obwodnicę Szczecinka wybuduje Budimex

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Szczecinka w ciągu drogi krajowej nr20 (DK20) złożyła firma Budimex. Wartość wybranej oferty to ok. 106,6 mln zł. Obwodnica będzie miała długość 4,3 km. 

Inwestycja będzie pełnić ważną rolę w dostępie do realizowanej sieci autostrad i dróg ekspresowych (A6, S10 czy S11). Poprawi też sytuację w województwie zachodniopomorskim w zakresie przejazdu przez miejscowości.

Na opracowanie projektu budowlanego i uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) wykonawca będzie miał 17 miesięcy od momentu podpisania umowy. Realizacja robót budowlanych ma potrwać 19 miesięcy. Z czasu realizacji prac będą wyłączane okresy zimowe od 15 grudnia do 15 marca.

Obwodnica Szczecinka ma zostać ukończona w 2025 r.

Obwodnica Szczecinka

Od jesieni 2019 roku funkcjonuje obwodnica Szczecinka w ciągu drogi ekspresowej S11. Nadal jednak DK20 prowadzi przez centrum miasta. Dlatego konieczna jest budowa obwodnicy również w ciągu tej drogi. Nowa trasa od południa ominie Szczecinek i połączy obwodnicę w ciągu DK20 z trasą S11 w rejonie miejscowości Miękowo, gdzie powstanie nowy węzeł drogowy. Będzie to jednojezdniowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). W ramach inwestycji powstaną też dwa ronda oraz wiadukt nad linią kolejową.

Obwodnice w woj. zachodniopomorskim

Obwodnica Szczecinka w ciągu DK20 będzie drugą inwestycją w woj. zachodniopomorskim z rządowego Programu budowy 100 obwodnic, dla której została podpisana umowa na realizację. 

Zostały już zawarte umowy dla obwodnicy Gryfina w ciągu DK31. Dla pozostałych siedmiu obwodnic - Szwecji, Wałcza, Rusinowa i Człopy w ciągu DK22, Stargardu i Złocieńca w ciągu DK20 oraz Kołbaskowa w ciągu DK13 trwa przygotowywanie dokumentacji. 

obwodnica Szczecinka mapa
Autor: GDDKiA Obwodnice w woj. zachodniopomorskim - mapa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej