Obwodnica Olesna. Trwa budowa obwodnicy Olesna w ciągu drogi S11

2021-11-10 8:21
obwodnica Olesna
Autor: GDDKiA Budowa obwodnicy Olesna

Obwodnica Olesna jest w fazie budowy. GDDKiA podaje, że zaawansowanie prac wynosi 24%. Początek obwodnicy Olesna będzie miał miejsce w pobliżu Kolonii Ciarki, w ramach tymczasowego ronda łączącego istniejącą DK11 z S11. Natomiast koniec na granicy woj. opolskiego i śląskiego, w pobliżu miejscowości Łomnica. Obecnie trwają prace przy układaniu masy bitumicznej na początkowym odcinku przyszłej obwodnicy Olesna.

Spis treści

  1. Obwodnica Olesna wraz z obiektami inżynierskimi
  2. Aktualności z budowy obwodnicy Olesna
  3. Obwodnica Olesna - kalendarium

Obwodnica Olesna ma być trasą  dwujezdniową, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku i nośności 11,5 t/oś. Obwodnica Olesna zostanie połączona z sąsiednimi odcinkami ekspresówki. Dla fragmentu od końca obwodnicy Kępna do początku obwodnicy Olesna trwa procedura uzyskania decyzji środowiskowej. Z kolei dla odcinka od końca obwodnicy Olesna w kierunku Lublińca i Tarnowskich Gór opracowywane są możliwe warianty przebiegu. Na jeden z nich zostanie złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej.

Docelowo obwodnica Olesna stanowić będzie fragment drogi ekspresowej S11, która ma charakter ogólnopolski i połączy porty woj. zachodniopomorskiego z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym.

Obwodnica Olesna wraz z obiektami inżynierskimi

Wraz z budową obwodnicy Olesna planowane są obiekty inżynierskie. Mają być 24 obiektów mostowych, węzeł Olesno na skrzyżowaniu z DW487 wraz z dwoma rondami. Wśród zaprojektowanych obiektów mostowych największe to dwa wiadukty nad linią kolejową relacji Tarnowskie Góry - Kluczbork o długości całkowitej ok. 135 m oraz 126 m.

Aktualności z budowy obwodnicy Olesna

Obecnie trwają prace przy układaniu masy bitumicznej na początkowym, blisko kilometrowym odcinku przyszłej obwodnicy. Realizowana jest pierwsza warstwa w zakresie warstw bitumicznych konstrukcji nawierzchni, tj. podbudowa zasadnicza. W najbliższym czasie planowane jest również rozpoczęcie prac dla warstwy wiążącej. Do końca tego roku wykonawca planuje wbudować jeszcze 35 000 ton mieszanek mineralno-bitumicznych na kilku najbardziej zaawansowanych odcinkach.

Obwodnica Olesna - kalendarium

  • grudzień 2017 - złożenie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach,
  • lipiec 2018 - wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach,
  • październik 2018 - wszczęcie postępowania przetargowego dla realizacji zadania w trybie Projektuj i buduj,
  • kwiecień 2019 - wybór najkorzystniejszej oferty - konsorcjum firm MIRBUD (lider) oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia (partner),
  • maj 2019 - podpisanie umowy na realizację obwodnicy Olesna w ciągu S11,
  • grudzień 2020 - wydanie decyzji ZRID.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej