Obwodnica Olesna. Trwa budowa obwodnicy Olesna w ciągu drogi S11

2021-11-10 8:21
obwodnica Olesna
Autor: GDDKiA Budowa obwodnicy Olesna

Obwodnica Olesna jest w fazie budowy. GDDKiA podaje, że zaawansowanie prac wynosi 24%. Początek obwodnicy Olesna będzie miał miejsce w pobliżu Kolonii Ciarki, w ramach tymczasowego ronda łączącego istniejącą DK11 z S11. Natomiast koniec na granicy woj. opolskiego i śląskiego, w pobliżu miejscowości Łomnica. Obecnie trwają prace przy układaniu masy bitumicznej na początkowym odcinku przyszłej obwodnicy Olesna.

Spis treści

  1. Obwodnica Olesna wraz z obiektami inżynierskimi
  2. Aktualności z budowy obwodnicy Olesna
  3. Obwodnica Olesna - kalendarium

Obwodnica Olesna ma być trasą  dwujezdniową, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku i nośności 11,5 t/oś. Obwodnica Olesna zostanie połączona z sąsiednimi odcinkami ekspresówki. Dla fragmentu od końca obwodnicy Kępna do początku obwodnicy Olesna trwa procedura uzyskania decyzji środowiskowej. Z kolei dla odcinka od końca obwodnicy Olesna w kierunku Lublińca i Tarnowskich Gór opracowywane są możliwe warianty przebiegu. Na jeden z nich zostanie złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej.

Docelowo obwodnica Olesna stanowić będzie fragment drogi ekspresowej S11, która ma charakter ogólnopolski i połączy porty woj. zachodniopomorskiego z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym.

Obwodnica Olesna wraz z obiektami inżynierskimi

Wraz z budową obwodnicy Olesna planowane są obiekty inżynierskie. Mają być 24 obiektów mostowych, węzeł Olesno na skrzyżowaniu z DW487 wraz z dwoma rondami. Wśród zaprojektowanych obiektów mostowych największe to dwa wiadukty nad linią kolejową relacji Tarnowskie Góry - Kluczbork o długości całkowitej ok. 135 m oraz 126 m.

Aktualności z budowy obwodnicy Olesna

Obecnie trwają prace przy układaniu masy bitumicznej na początkowym, blisko kilometrowym odcinku przyszłej obwodnicy. Realizowana jest pierwsza warstwa w zakresie warstw bitumicznych konstrukcji nawierzchni, tj. podbudowa zasadnicza. W najbliższym czasie planowane jest również rozpoczęcie prac dla warstwy wiążącej. Do końca tego roku wykonawca planuje wbudować jeszcze 35 000 ton mieszanek mineralno-bitumicznych na kilku najbardziej zaawansowanych odcinkach.

Obwodnica Olesna - kalendarium

  • grudzień 2017 - złożenie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach,
  • lipiec 2018 - wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach,
  • październik 2018 - wszczęcie postępowania przetargowego dla realizacji zadania w trybie Projektuj i buduj,
  • kwiecień 2019 - wybór najkorzystniejszej oferty - konsorcjum firm MIRBUD (lider) oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia (partner),
  • maj 2019 - podpisanie umowy na realizację obwodnicy Olesna w ciągu S11,
  • grudzień 2020 - wydanie decyzji ZRID.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej