Obwodnica Łomży. Jest drugi przetarg na budowę obwodnicy Łomży

2021-07-27 10:42
obwodnica Łomży
Autor: GDDKiA S61 Łomża Zachód - Kolno, rejon przyszłego węzła Łomża Zachód

Obwodnica Łomży ponownie jest na etapie przetargu. GDDKiA odstąpiła od umowy z poprzednim wykonawcą trasy. Nowy wykonawca obwodnicy Łomży ma zrealizować prawie 13 kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S61 od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno.

Obwodnica Łomży - zadania dla nowego wykonawcy

Obwodnica Łomży realizowana jest w ramach Programu budowy 100 obwodnic, przewidzianego na lata 2020 - 2030.

Przypomnijmy, że w maju GDDKiA odstąpiła od umowy z poprzednim wykonawcą, włoską firmą TOTO, który opracował dokumentację potrzebną do uzyskania decyzji ZRID i na tym właściwie zakończył zaangażowanie w inwestycję.

Zadaniem wykonawcy, który wygra nowy przetarg, będzie dokończenie projektowania oraz optymalizacja wykonanych wcześniej projektów wraz z wybudowaniem drogi ekspresowej S61 z drogą krajową nr 64 i całą infrastrukturą, uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie oraz oddanie do użytku nowego odcinka drogi ekspresowej S61 oraz drogi krajowej nr 64.

obwodnica Łomży mapa
Autor: GDDKiA Obwodnica Łomży - przebieg trasy

Obwodnica Łomży jako dwujezdniowa ekspresówka

Odcinek Łomża Zachód - węzeł Kolno stanowiący kluczową część obwodnicy Łomży będzie miał długość 12,92 km i powstanie jako dwujezdniowa droga ekspresowa z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Rodzaj nawierzchni wybierze wykonawca.

Inwestycja obejmuje też budowę dodatkowych jezdni, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, ścieżek rowerowych, a także urządzeń ochrony środowiska (ekranów akustycznych i przeciwolśnieniowych, urządzeń oczyszczających (separatory) czy przejść dla zwierząt). Wybudowane zostaną tu trzy węzły drogowe: Łomża Zachód, Nowogród i Łomża Północ oraz nowy, 1200-metrowy most nad doliną Narwi.

W ramach zadania powstanie również fragment drogi krajowej nr 64 na odcinku od węzła Łomża Północ do Elżbiecina o długości 6,96 km. Odcinek drogi krajowej nr 64 będzie miał jedną jezdnię, skrzyżowania w postaci rond z istniejącą drogą krajową nr 61 w rejonie miejscowości Marianowo oraz z istniejącą drogą krajową nr 64 w rejonie miejscowości Elżbiecin.

Znaczenie obwodnicy Łomży

Budowa drogi ekspresowej S61 jest inwestycją istotną nie tylko dla sieci dróg w Polsce, ale ma też znaczenie europejskie, łącząc się z drogę ekspresową S8 Wrocław – Warszawa – Białystok, tworzy międzynarodowy korytarz transportowy Via Baltica. Docelowo przejmie on ruch tranzytowy pomiędzy krajami bałtyckimi i Europą Zachodnią.

Sprawna realizacja odcinka S61 stanowiącego obwodnicę Łomży, ma sprawić, że ruch po Via Baltice - od grudnia 2023 roku - będzie odbywał się bez większych problemów na całej jej długości. Natomiast budowa drugiej jezdni i zakończenie budowy odcinka od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno nastąpi w 2024.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej