Obwodnica Krakowa. Rusza budowa Trasy Łagiewnickiej

2018-02-28 14:26
Obwodnica Krakowa. Trasa Łagiewnicka
Autor: Budimex Trasa Łagiewnicka to poczatek budowy obwodnicy Krakowa po stronie zachodniej

III obwodnica Krakowa to jedna z najważniejszych inwestycji miasta na najbliższe lata. Z początkiem lutego ruszyła budowa pierwszego etapu Trasy Łagiewnickiej. Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum Budimex i Ferrovial Agroman.

Trasa Łagiewnicka to jeden z brakujących elementów tzw. III obwodnicy Krakowa. Ten etap to dopiero początek budowy obwodnicy po stronie zachodniej miasta. Budowa drogi powinna zakończyć się w 2020 roku, wtedy też ruszy realizacja kolejnych odcinków obwodnicy – Trasy Pychowickiej i Zwierzynieckiej. Wartość inwestycji wynosi 652,19 mln zł netto.

Obwodnica Krakowa. Trasa Łagiewnicka
Autor: krakow.pl Schemat obwodnicy Krakowa

Trasa Łagiewnicka będzie przebiegać od ul. Grota-Roweckiego do skrzyżowania ul. Witosa, Halszki i Beskidzkiej. Finalnie powstanie 3,5 km drogi dwujezdniowej, z pięcioma odcinkami tunelowymi, nowymi węzłami drogowymi, ekranami akustycznymi, mostami, kładkami, chodnikami, ścieżkami rowerowymi.

Wzdłuż obwodnicy powstanie linia tramwajowa

W ramach inwestycji powstanie również linia tramwajowa wzdłuż trasy długości 1,7 km, która połączy osiedle Kurdwanów i ulicę Zakopiańską. Jej budowa będzie współfinasowana ze środków funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Obwodnica Krakowa. Trasa Łagiewnicka
Autor: Budimex Generalnym wykonawcą Trasy Łagiewnickiej jest konsorcjum Budimex i Ferrovial Agroman

Obwodnica Krakowa to szansa na zmniejszenie emisji spalin i hałasu

W przyszłości inwestycja nie tylko upłynni ruch między dzielnicami Krakowa i odciąży system komunikacyjny w centrum miasta, ale również wpłynie na poprawę jakości środowiska naturalnego, dzięki zmniejszeniu emisji spalin i hałasu. Trasa ta jest niezbędna, aby uspokoić ruch samochodowy w centrum Krakowa.

Czytaj też o wschodniej obwodnicy Krakowa>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej