Obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej w ciągu DK73 otwarta dla kierowców

2020-09-09 13:21
Obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej
Autor: GDDKiA Zakończono budowę obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej

Obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej jest gotowa. To jednojezdniowa droga dwupasmowa klasy GP (główna przyspieszona) o długości 7 km. Budowa obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej trwała 3 lata i kosztowała 102 mln zł.

Wreszcie obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej

Nowa obwodnica ma blisko 7 km długości. Jej zadaniem jest przede wszystkim wyprowadzenie ruchu ciężkiego z centrum miasta, poprawa bezpieczeństwa ruchu oraz skrócenie czas przejazdu w ruchu lokalnym i tranzytowym. Inwestycja pochłonęła ponad 102 mln zł, z czego ponad 92 mln wyniosło dofinansowanie ze środków unijnych.

W ramach inwestycji powstała nie tylko obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej, ale wybudowano też 4 ronda, 5 wiaduktów, most, szereg przepustów i murów oporowych oraz przejścia dla zwierząt i ekrany akustyczne. Zadanie objęło również wykonanie kanalizacji oraz budowę dróg dojazdowych, zjazdów i zatok postojowych do kontroli pojazdów.

Budowa obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej z przerwami

Obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej budowana była przez dwóch wykonawców. Pierwsza umowa na budowę podpisana była w listopadzie 2016 r., a rok później budujące obwodnicę Dąbrowy Tarnowskiej konsorcjum firm przerwało prace. GDDKiA odstąpiła od kontraktu, ponieważ wykonawca nie wywiązywał się z umowy i harmonogramu.

Drugim wykonawcą zostało polsko-węgierskie konsorcjum (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX, AZI-BUD i DUNA ASZFALT Út-és MélyépitÕ Kft.) Umowa na dalszy ciąg budowy obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej została podpisana w lipcu 2018. To konsorcjum zakończyło roboty budowlane, które umożliwiły oddanie obwodnicy kierowcom.

Obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej - mapa
Autor: GDDKiA Obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej - mapa

Obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej - kalendarz budowy

  • 14 lipca 2006 - podpisanie umowy na wykonanie dokumentacji projektowej
  • 29 kwietnia 2010 - wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych
  • 27 lipca 2012 - wydanie decyzji ZRID
  • 26 listopada 2016 - podpisanie umowy na budowę
  • 19 października 2017 - odstąpienie od kontraktu
  • 10 lipca 2018 - podpisanie umowy na kontynuację budowy
  • 7 września 2020 - oddanie do ruchu 
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej