Obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej w ciągu DK73 otwarta dla kierowców

2020-09-09 13:21
Obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej
Autor: GDDKiA Zakończono budowę obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej

Obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej jest gotowa. To jednojezdniowa droga dwupasmowa klasy GP (główna przyspieszona) o długości 7 km. Budowa obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej trwała 3 lata i kosztowała 102 mln zł.

Wreszcie obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej

Nowa obwodnica ma blisko 7 km długości. Jej zadaniem jest przede wszystkim wyprowadzenie ruchu ciężkiego z centrum miasta, poprawa bezpieczeństwa ruchu oraz skrócenie czas przejazdu w ruchu lokalnym i tranzytowym. Inwestycja pochłonęła ponad 102 mln zł, z czego ponad 92 mln wyniosło dofinansowanie ze środków unijnych.

W ramach inwestycji powstała nie tylko obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej, ale wybudowano też 4 ronda, 5 wiaduktów, most, szereg przepustów i murów oporowych oraz przejścia dla zwierząt i ekrany akustyczne. Zadanie objęło również wykonanie kanalizacji oraz budowę dróg dojazdowych, zjazdów i zatok postojowych do kontroli pojazdów.

Budowa obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej z przerwami

Obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej budowana była przez dwóch wykonawców. Pierwsza umowa na budowę podpisana była w listopadzie 2016 r., a rok później budujące obwodnicę Dąbrowy Tarnowskiej konsorcjum firm przerwało prace. GDDKiA odstąpiła od kontraktu, ponieważ wykonawca nie wywiązywał się z umowy i harmonogramu.

Drugim wykonawcą zostało polsko-węgierskie konsorcjum (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX, AZI-BUD i DUNA ASZFALT Út-és MélyépitÕ Kft.) Umowa na dalszy ciąg budowy obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej została podpisana w lipcu 2018. To konsorcjum zakończyło roboty budowlane, które umożliwiły oddanie obwodnicy kierowcom.

Obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej - mapa
Autor: GDDKiA Obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej - mapa

Obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej - kalendarz budowy

  • 14 lipca 2006 - podpisanie umowy na wykonanie dokumentacji projektowej
  • 29 kwietnia 2010 - wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych
  • 27 lipca 2012 - wydanie decyzji ZRID
  • 26 listopada 2016 - podpisanie umowy na budowę
  • 19 października 2017 - odstąpienie od kontraktu
  • 10 lipca 2018 - podpisanie umowy na kontynuację budowy
  • 7 września 2020 - oddanie do ruchu 
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej