Obwodnica Czudca. Kolejna nowa trasa na Podkarpaciu

2019-08-14 10:53 czem
Obwodnica Czudca
Autor: Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie Obwodnica Czudca zrealiozwana w ramach programu Polska Wschodnia

Obwodnica Czudca, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 988 Babica – Warzyce, to przykład inwestycji drogowej zrealizowanej nie przez GDDKiA a przez lokalne władze. Za budowę odpowiada Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie. Obwodnica Czudca została oddana do użytku 12 sierpnia 2019.

Obwodnica Czudca, wraz z rozbudową odcinka Babica – Czudec ma 4,5 km długości. W ramach tej inwestycji rozbudowano 2 km istniejącej drogi, a od nowa wybudowano 2,5 km. Obwodnica może nie jest specjalnie długa, ale była trudna w realizacji. W ramach zadania trzeba było bowiem wybudować dwie estakady, m.in. nad linią kolejową nr 106 Rzeszów – Jasło, a także dwa ronda i most przez potok Wola. Estakady to niemal 30% całkowitej długości obwodnicy, co wpłynęło na cenę. Wykonawcą inwestycji był Budimex, a jej koszt wyniósł ponad 85 mln zł. Budimex rozpoczął roboty budowlane w styczniu 2018, a zakończył na początku sierpnia 2019. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Polska Wschodnia wyniosło niemal 73 mln. zł. Za sukcesem tej inwestycji nie stoi GDDKiA.

- Właśnie w tym miejscu powstają i krzyżują się ważne inwestycje dla Podkarpacia, ważne inwestycje dla powiatu strzyżowskiego. Nowa droga prowadzi nas do obwodnicy Strzyżowa, dalej do Jasła. Dlatego już w tym miejscu kumulacja tych inwestycji jest bardzo duża. Suma środków, które były w ten obszar zaangażowane to jest prawie 300 mln zł – wyjaśniał celowość inwestycji na tym obszarze Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego. Droga wojewódzka nr 988 wraz z obwodnicą Czudca i będącą w budowie obwodnicą Strzyżowa włączać się będzie do drogi ekspresowej S19 w węźle „Babica”. A trasa S19 prawie w całości jest częścią innego ważnego szlaku – Via Carpatii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej