Obserwatorium słoneczne w Solaris Center
W centrum handlowym Solaris Center ruszyło pierwsze, ogólnodostępne obserwatorium słoneczne Solaris. W godzinach otwarcia obiektu, klienci bez żadnych opłat będą mogli obserwować słońce, księżyc, a w niedalekiej przyszłości także planety, komety i mgławice.
Główną funkcją obserwatorium jest udostępnienie szerokiej publiczności teleskopu słonecznego służącego do codziennej obserwacji tarczy Słońca oraz chromosfery w linii wodoru H-alfa. Obiekt będzie dostarczał treści multimedialne dotyczące Słońca, aktywności słonecznej, układu planetarnego oraz wszechświata. W ten sposób będzie pełnił funkcję popularyzatorską i edukacyjną, związaną z ważnymi wydarzeniami astronomicznymi (zaćmienie słońca, przejścia planet, wzrosty aktywności słonecznej).
"Naszą intencją jest ciągła praca gwarantująca przez wiele lat utrzymanie wysokiego poziomu zainteresowania obserwatorium ze strony klientów Solaris Center. Jedyne zyski, jakich się spodziewamy wynikają z pozytywnego odbioru społecznego tej inicjatywy" – mówi Magda Derwisz dyrektor ds. zarządzania centrami handlowymi w Irlandzkiej Grupie Inwestycyjnej (inwestor Solaris Center).
Kopuła obserwatorium o średnicy 3,2 m pomieści specjalnie zaprojektowany podwójny teleskop. Jeden z nich przeznaczony będzie do obserwacji Słońca w linii H-alfa, a drugi będzie służył do obserwacji innych obiektów: Księżyca, planet itd. Obydwa wyposażone są w kamery przesyłające obraz z teleskopów do "pokoju obserwacyjnego", gdzie jest on wyświetlany na specjalnym monitorze. Kopuła i umieszczony w niej teleskop są całkowicie obsługiwane z tego właśnie pokoju. Centralne miejsce w pokoju obserwacyjnym zajmie pulpit sterowniczy w formie owalnego stołu o rozmiarze ok. 180 x 110 cm.
W powierzchni stołu znajduje się reagujący na dotyk ekran o przekątnej 46”, na którym wyświetlony jest obraz z kamery podpiętej do teleskopu. Obserwatorium stanowi w pełni zautomatyzowany system uruchomiający teleskop i otwierający kopułę rano w godzinie otwarcia Solaris Center i zamykający ją po zamknięciu obiektu. Teleskop sterowany jest przez system komputerowy śledzący ruch obserwowanych obiektów, kopuła nadąża automatycznie za ruchem teleskopu.
W przypadku wykrycia złych warunków pogodowych (opad, zachmurzenie) kopuła automatycznie się zamyka zabezpieczając zgromadzony w niej sprzęt.
Konstruktorem i wykonawcą opolskiego obserwatorium jest Jacek Uniwersał z Żywca - specjalista, producent teleskopów i obserwatoriów, których wybudował już kilkanaście (m. in. w Lubomirze, Szczecinku, Fromborku, Lesku, Rybniku, Odolanowie, Żywcu).
Oficjalne rozpoczęcie sezonu obserwacyjnego zaplanowano na 21 maja jako fragment inauguracji obchodów Międzynarodowego Roku Astronomicznego UNESCO organizowanych w Opolu przez Uniwersytet Opolski. W ramach tego oficjalnego rozpoczęcia zaplanowano dwa wykłady heliofizyka dr Grzegorza Michałka: jeden z nich odbędzie się w Solaris Center, a drugi w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Opolskiego.
Patronat honorowy nad obserwatorium objął prezydent miasta Opole – Ryszard Zembaczyński, natomiast patronat naukowy – rektor Uniwersytetu Opolskiego – Krystyna Czaja.