Nowy amfiteatr w Radomiu – naturalne materiały budowlane i konstrukcja z drewna klejonego

2015-01-22 9:57
Amfiteatr w Radomiu. Konstrukcja z drewna klejonego pozwaliła na zaprojektowanie obszernej widowni. Autorem projektu jest pracownia Archidea Królikowski Wichliński.
Autor: Projekt „Archidea” Królikowski Wichliński – Architekci Amfiteatr w Radomiu. Konstrukcja z drewna klejonego pozwaliła na zaprojektowanie obszernej widowni. Autorem projektu jest pracownia Archidea Królikowski Wichliński.

Amfiteatr w Radomiu powstał w ramach inwestycji "Zdarzyło się kiedyś nad wodą. Trasa turystyczna w radomskim skansenie". Jest to największa budowa realizowana w ramach II etapu inwestycyjnego. Kształt budynku osiągnięto dzięki konstrukcji z drewna klejonego.

Budynek nowego amfiteatru zlokalizowany jest przy ul. Szydłowieckiej w Radomiu. Obiekt wyposażony jest w scenę o powierzchni  120 m2, przystosowaną na występy ok. 40 osób, zadaszoną widownię dla 330 widzów, restaurację oraz zaplecze techniczne. Generalne wykonawstwo budynku objęło konsorcjum firm Konbud i Tatro-Bet Szewczyk. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia Archidea Królikowski Wichliński.

Ściany zewnętrzne amfiteatru obłożono lokalnym piaskowcem -  tzw. „dzikówką” z pobliskiego szydłowieckiego kamieniołomu. W obiekcie zastosowano drewnianą stolarkę okienną i drzwiową. Zwijane materiałowe rolety chronią widownię przed deszczem oraz zbyt intensywnym nasłonecznieniem. Konstrukcja budynku oraz barierki wykonane zostały z drewna klejonego. Jedynym wyjątkiem jest betonowa ściana zascenia - nie mogła być drewniana ze względu na wymagania akustyczne, ponieważ drewno ma wysoki współczynnik pochłaniania dźwięku. W związku z tym zaprojektowano ścianę żelbetową wylewaną w szalunku z desek drewnianych. Po zdjęciu szalunku ściana pomalowana została transparentną farbą do betonu, co dało efekt drewnianych desek w układzie pionowym. W pierwotnym założeniu dach miał być pokryty roślinnością ekstensywną (dach zielony), jednak ostatecznie inwestor zdecydował się na pokrycie z blachy cynkowej patynowanej w kolorze zielonym.

Całkowita wartość projektu to 24 894 538,43 zł. Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007- 2013. Wartość dofinansowania to 10 203 787,36 zł. Pozostała część środków pochodziła z  budżetu województwa mazowieckiego. Inwestycja pokryła nie tylko koszty budowy amfiteatru, ale również koszty sprzętu potrzebnego do jego obsługi, tj. systemu nagłośnieniowego i elementów oprawy scenicznej.

Nazwa inwestycji: II etap realizacji projektu unijnego. Amfiteatr z lokalem wystawienniczo -konferencyjnym.
Adres inwestycji: ul. Szydłowiecka 30, Radom
Inwestor: Muzeum Wsi Radomskiej
Autor projektu architektonicznego: Archidea Królikowski Wichliński - Architekci Spółka Partnerska
Generalny wykonawca: konsorcjum firm Konbud Spółka z o.o. oraz Tatro-Bet Szewczyk Sp.J.
Początek realizacji: 2011
Oddanie do użytku: 2013
Powierzchnia użytkowa: 823 m2
Koszt inwestycji: ok. 20,5 mln zł
Dofinansowanie:  ok. 20 mln zł

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej