Nowy amfiteatr w Radomiu – naturalne materiały budowlane i konstrukcja z drewna klejonego

2015-01-22 9:57
Amfiteatr w Radomiu. Konstrukcja z drewna klejonego pozwaliła na zaprojektowanie obszernej widowni. Autorem projektu jest pracownia Archidea Królikowski Wichliński.
Autor: Projekt „Archidea” Królikowski Wichliński – Architekci Amfiteatr w Radomiu. Konstrukcja z drewna klejonego pozwaliła na zaprojektowanie obszernej widowni. Autorem projektu jest pracownia Archidea Królikowski Wichliński.

Amfiteatr w Radomiu powstał w ramach inwestycji "Zdarzyło się kiedyś nad wodą. Trasa turystyczna w radomskim skansenie". Jest to największa budowa realizowana w ramach II etapu inwestycyjnego. Kształt budynku osiągnięto dzięki konstrukcji z drewna klejonego.

Budynek nowego amfiteatru zlokalizowany jest przy ul. Szydłowieckiej w Radomiu. Obiekt wyposażony jest w scenę o powierzchni  120 m2, przystosowaną na występy ok. 40 osób, zadaszoną widownię dla 330 widzów, restaurację oraz zaplecze techniczne. Generalne wykonawstwo budynku objęło konsorcjum firm Konbud i Tatro-Bet Szewczyk. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia Archidea Królikowski Wichliński.

Ściany zewnętrzne amfiteatru obłożono lokalnym piaskowcem -  tzw. „dzikówką” z pobliskiego szydłowieckiego kamieniołomu. W obiekcie zastosowano drewnianą stolarkę okienną i drzwiową. Zwijane materiałowe rolety chronią widownię przed deszczem oraz zbyt intensywnym nasłonecznieniem. Konstrukcja budynku oraz barierki wykonane zostały z drewna klejonego. Jedynym wyjątkiem jest betonowa ściana zascenia - nie mogła być drewniana ze względu na wymagania akustyczne, ponieważ drewno ma wysoki współczynnik pochłaniania dźwięku. W związku z tym zaprojektowano ścianę żelbetową wylewaną w szalunku z desek drewnianych. Po zdjęciu szalunku ściana pomalowana została transparentną farbą do betonu, co dało efekt drewnianych desek w układzie pionowym. W pierwotnym założeniu dach miał być pokryty roślinnością ekstensywną (dach zielony), jednak ostatecznie inwestor zdecydował się na pokrycie z blachy cynkowej patynowanej w kolorze zielonym.

Całkowita wartość projektu to 24 894 538,43 zł. Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007- 2013. Wartość dofinansowania to 10 203 787,36 zł. Pozostała część środków pochodziła z  budżetu województwa mazowieckiego. Inwestycja pokryła nie tylko koszty budowy amfiteatru, ale również koszty sprzętu potrzebnego do jego obsługi, tj. systemu nagłośnieniowego i elementów oprawy scenicznej.

Nazwa inwestycji: II etap realizacji projektu unijnego. Amfiteatr z lokalem wystawienniczo -konferencyjnym.
Adres inwestycji: ul. Szydłowiecka 30, Radom
Inwestor: Muzeum Wsi Radomskiej
Autor projektu architektonicznego: Archidea Królikowski Wichliński - Architekci Spółka Partnerska
Generalny wykonawca: konsorcjum firm Konbud Spółka z o.o. oraz Tatro-Bet Szewczyk Sp.J.
Początek realizacji: 2011
Oddanie do użytku: 2013
Powierzchnia użytkowa: 823 m2
Koszt inwestycji: ok. 20,5 mln zł
Dofinansowanie:  ok. 20 mln zł

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej