Nowoczesne polskie placówki medyczne w finale konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”

2024-07-11 12:37 Materiał sponsorowany

W ostatnich latach wiele polskich szpitali przeszło modernizację, co pozwoliło zapewnić pacjentom wyższy standard opieki. Powstały też nowe placówki medyczne. Prezentujemy wybrane obiekty, które znalazły się w finale konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”. Dziś skupiamy się na placówkach w Myślenicach, Rudce, Rzeszowie i Wrocławiu.

Spis treści

  1. Rozbudowa i modernizacja oddziału wewnętrznego wraz z intensywną opieką kardiologiczną w SP ZOZ w Myślenicach
  2. Modernizacja Budynku Głównego Szpitala w Rudce
  3. Przebudowa budynku Zakładu Patomorfologii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie
  4. Budowa Domu Opieki Wytchnieniowej KOKOSZKA we Wrocławiu
  5. Konkurs „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” – niebawem rozstrzygnięcie

Rozbudowa i modernizacja oddziału wewnętrznego wraz z intensywną opieką kardiologiczną w SP ZOZ w Myślenicach

W myślenickim SP ZOZ zakres prac do wykonania był ogromny, gdyż modernizacją objęto ponad 780 m² powierzchni. Co więcej, do wykonania były zarówno prace rozbiórkowe, jak i budowlane, instalacyjne oraz wykończeniowe. Łącznie wydano 7 068 400 złotych, z czego inwestorzy – Starostwo Powiatowe w Myślenicach i Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Myślenicach – zasilili budżet inwestycji kwotami odpowiednio 678 543 zł oraz 189 857 zł. Resztę wydatków pokryło dofinansowanie w kwocie 6 200 000 zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Modernizacja szpitala w Myślenicach przeprowadzona została według projektu pracowni Ab-Projekt FPHU Andrzej Brągiel Kraków. Wykonawcami robót były firmy P.H.U. ELEKTROSOL Nowy Targ oraz Podhalańska Grupa Budowlana ROBEX-BUD Jordanów. Pojęcie o skali przedsięwzięcia daje już sama lista przeprowadzonych prac. Wykonawcy najpierw mieli do wykonania demontaż okien, podłóg, instalacji sanitarnej i elektrycznej. Później rozpoczęły się roboty budowlane: montaż stolarki okiennej i drzwiowej, drzwi pożarowych, sufitów podwieszanych, posadzek, tynków, a także wymiana instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, grzewczej i chłodniczej, wentylacji i klimatyzacji oraz instalacji gazów medycznych.

W wyniku przeprowadzonej modernizacji oddział chorób wewnętrznych powiększył się oraz stał się bardziej nowoczesny. Hospitalizowani pacjenci zyskali nowoczesne łóżka oraz szafki przyłóżkowe, a do tego przy każdej z sal pojawił się osobny węzeł sanitarny. Nie zabrakło także wydajnej aparatury medycznej oraz nowych mebli medycznych. Budynek wzbogacił się także o dodatkowe pomieszczenia: pracowni echokardiografii oraz sali intensywnego nadzoru kardiologicznego.

Modernizacja Budynku Głównego Szpitala w Rudce

Wybudowany w 1908 r. szpital w Rudce przeszedł gruntowną modernizację, której wykonawcą była firma MAL-POL Sp. z o.o. Siedlce. Rolę inwestora pełnił Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. Św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o. Łączny koszt prac to ponad 83 mln zł.

W wyniku prac zabytkowe walory obiektu udało się nie tylko zachować, ale i uwypuklić. Efekt widoczny jest już na pierwszy rzut oka – elewacja została odnowiona z dbałością o wszelkie detale architektoniczne. Nastąpiła także wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, z zachowaniem wierności wobec pierwowzorów zarówno w zakresie formy, jak i materiału. Budynek prezentuje się tym lepiej, że teren wokół niego uporządkowano, a w pobliżu pojawiły się elementy małej architektury, m.in. nowe latarnie.

Z perspektywy pacjentów znacznie ważniejsze zmiany zaszły jednak w środku. Wyremontowano sale pacjentów i wewnętrzne ciągi komunikacyjne, zaś szpital wzbogacił się o nowoczesne wyposażenie, w tym wysoko wyspecjalizowany sprzęt do rehabilitacji. Budynek zyskał izolację przeciwwilgociową, a piwnicom nadano nowy wygląd i funkcjonalność dzięki podbiciu fundamentów istniejących ław fundamentowych poprzez wykonanie kolumn iniekcyjnych jet-grouting.

Krokiem w XXI w. było też dostosowanie zabytkowego budynku do współczesnych wymogów dotyczących dostępności. Wykonano m.in. podjazdy dla wózków oraz windy. Zadbano także o bezpieczeństwo pożarowe, a do budynku dobudowano zadaszony podjazd dla karetek.

Przebudowa budynku Zakładu Patomorfologii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie

Budynek Zakładu Patomorfologii w rzeszowskim Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 przeszedł największy remont od otwarcia w 1991 r. Kompleksowa modernizacja miała na celu przystosowanie obiektu do współczesnych standardów. Chodziło przede wszystkim o ustalone przez Ministerstwo Zdrowia wymogi dotyczące badań patomorfologicznych, ale także o standardy m.in. ochrony przeciwpożarowej, BHP, higieniczno-sanitarnych oraz ochrony środowiska.

Inwestorem przedsięwzięcia był Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Modernizację przeprowadzono według projektu Autorskiej Pracowni Projektowej Iwona Matlingiewicz Rzeszów, zaś wykonawcą było Przedsiębiorstwo Budowlane PROFBUD Sp. z o.o. Rzeszów. W wyniku przeprowadzonych prac placówka stała się gotowa na nowe potrzeby i wyzwania związane z budową Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej oraz Podkarpackiego Centrum Chorób Serca.

Odnowiony budynek stał się bardziej funkcjonalny i zapewnił wyższy standard pracy osobom zatrudnionym. Efektem była znacząca poprawa funkcjonowania Zakładu Patomorfologii, co ma znaczenie m.in. dla korzystających z wykonywanych tu badań Oddziałów Chirurgii, Ginekologii oraz Onkohematologii Dziecięcej. Co się zmieniło? Po pierwsze budynek zyskał nowoczesne i wielofunkcyjne pomieszczenia badawcze wyposażone w wentylację i klimatyzację. Po drugie Zakład otrzymał nowe wyposażenie i oprogramowanie, umożliwiające uzyskiwanie doskonałej jakości preparatów mikroskopowych oraz ich szybszą i dokładniejszą analizę. Po trzecie pojawiła się możliwość wdrożenia konsultacji w ośrodkach zewnętrznych, z błyskawicznym przesyłem materiału konsultowanego. Efektem jest pełne wykorzystanie umiejętności lekarzy oraz personelu medycznego oraz wzrost wydajności Zakładu.

Równocześnie modernizacja przygotowała rzeszowską placówkę na kolejny etap rozwoju patomorfologii, czyli diagnostykę wspieraną sztuczną inteligencją. Tego typu działania umożliwi nowy skaner wraz ze specjalnym oprogramowaniem, zapewniając pacjentom dostęp do usług na najwyższym, europejskim poziomie.

Budowa Domu Opieki Wytchnieniowej KOKOSZKA we Wrocławiu

Wrocławska KOKOSZKA to nowoczesna placówka medyczna zapewniająca czasowy i bezpłatny pobyt dla terminalnie, przewlekle i nieuleczalnie chorych dzieci. Rodzice mogą oddać swoje pociechy pod całodobową opiekę wykwalifikowanego personelu, żeby np. załatwić jakąś sprawę lub po prostu odpocząć.

Jasny, komfortowy obiekt powstał w wyniku przebudowy i rozbudowy istniejącego wcześniej na działce budynku. Inwestorem była Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, zaś wykonawcami firmy:

  • HEATTECH Sp. z o.o. Wrocław,
  • Partner Firma Budowlana Sp. z o.o. Ostrów Wielkopolski,
  • Tesla System Marek Nowicki Miłoszyce.

Placówka stworzona według projektu pracowni Rozenkowski Studio Projektowe Wrocław ma 1500 m² i oferuje chorym dzieciom oraz ich rodzicom pokoje z łazienkami, pomieszczenia integracyjne oraz część umożliwiającą tworzenie turnusów rehabilitacyjnych. Nie zabrakło także zaplecza kuchennego oraz części szkoleniowo-edukacyjnej z salą konferencyjną. W ramach inwestycji dawny obiekt unowocześniono, a obok stanęła dwukondygnacyjna dobudówka. Placówka oferuje pacjentom 16 łóżek w 8 pokojach ozdobionych aranżacjami autorstwa studentów z Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Całkowity koszt inwestycji to 16 mln zł, z czego 7 mln zł przekazała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, zaś 5 mln zł władze wojewódzkie. Źródłem finansowania były także darowizny oraz przekazywany 1% podatku. Obiekt działa we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia, Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędem Pracy oraz samorządami dolnośląskimi.

Konkurs „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” – niebawem rozstrzygnięcie

Wszystkie obiekty omówione w artykule znalazły się w finale tegorocznej edycji konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”. Lista zwycięzców ogłoszona zostanie podczas uroczystej gali wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie, która odbędzie się 27 września 2024 r. Wcześniej, w wakacje, jurorzy konkursu będą podróżować po całej Polsce i rozmawiać z architektami, wykonawcami i inwestorami wyróżnionych obiektów. Jak przyznają organizatorzy konkursu, jego poziom z każdym rokiem jest coraz wyższy.

Przypomnijmy, iż w skład jury konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” wchodzą profesorowie politechnik i uczelni sprawujących patronat naukowy nad konkursem, a także przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Infrastruktury, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, przedstawiciele Marszałków Województw, Dyrekcji Lasów Państwowych, Związku Powiatów Polskich, eksperci spośród grona laureatów konkursu, izb budownictwa i izb branżowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej