Nowoczesna architektura z cegły nagrodzona w konkursie Brick Award

2012-05-08 12:06
Muzeum Mapungubwe, RPA
Autor: Wienerberger Zastosowanie cegły w muzeum Mapungubwe w Republice Południowej Afryki. Architekt: Peter Rich, Michael Ramage, John Ochsendorf

Pięć obiektów zbudowanych z wykorzystaniem cegły zostało nagrodzonych w konkursie architektonicznym Wienerberger Brick Award. Do konkursu zgłoszone były zarówno obiekty z klasycznymi elewacjami z cegły, ale także obiekty, gdzie w nietypowy sposób wykorzystano dachówki, klinkier czy bruk.

Do konkursu Wienerberger Brick Award zgłoszone były projekty nowoczesnej architektury z całego świata. Główne kryteria oceny brane pod uwagę przez jury to m. in. innowacyjność projektu elewacji, umiejętne zastosowanie cegły jako materiału budowlanego, a także funkcjonalność oraz wydajność energetyczna budynku.

Zwycięzcą konkursu i laureatem w kategorii Specjalne zastosowanie cegły zostało muzeum Mapungubwe Interpretation Centre (Park Narodowy Mapungubwe w Republice Południowej Afryki). Autorami projektu są Peter Rich, Michael Ramage i John Ochsendorf.

W kategorii Dom jednorodzinny zwyciężył projekt przebudowy starego wiejskiego domu z cegły Królicza nora (Gaasbeek, Belgia), architekta Barta Lensa.

W kategorii Budynek mieszkalny konkurs wygrała Rezydencja dla seniorów w Alcácer do Sal. Projekt architektów Francisca i Manuela Aires Mateus z Lizbony.

W kategorii Budynek użytkowy nagrodę zdobyła stacja elektroenergetyczna z elewacją z czarnej cegły, zaprojektowana na Igrzyska Olimpijskie 2012 w Londynie. Autorem jest szkockie biuro architektoniczne NORD.

W kategorii Przebudowa zwyciężył projekt przebudowy domku wypoczynkowego i pracowni w miejscowości Čachtice. Architekt Pavel Paňáka z Bratysławy.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2004 roku i od tamtej pory odbywa się on regularnie co dwa lata. W tym roku nominowanych zostało 50 projektów architektonicznych z 28 krajów, również z Polski (dom jednorodzinny z Rybnika autorstwa Marcina Jojko i Bartłomieja Nawrockiego, DogmA - house Project Grzegorza Stiasnego oraz Andel's Hotel zaprojektowany przez OP Architekten). Skład tegorocznego jury: Plamen Bratkov (Bułgaria), Rudolf Finsterwalder (Niemcy), Hrvoje Hrabak (Chorwacja), John Foldbjerg Lassen (Dania) oraz Zhang Lei (Chiny). Łączna suma nagród w tej edycji Brick Award to 27 000 EUR.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej