Nowe inwestycje w polskiej elektroenergetyce 2009-2019

2009-03-26 13:46

W latach 2013-2019 polskie elektrownie będą mogły otrzymać większość pozwoleń na emisję CO2 za darmo. Muszą jednak spełniać konkretny warunek: darmowe pozwolenia otrzymają jedynie te elektrownie, które działały już przed końcem 2008 roku oraz te, dla których proces inwestycyjny został fizycznie zainicjowany przed 31 grudnia 2008 r.

25 marca w Centrum Prasowym PAP odbyła się konferencja, w której udział wzięli przedstawiciele firm, przed którymi pojawiła się możliwość wykorzystania derogacji. Zaprezentowano zrealizowane etapy procesu inwestycyjnego oraz skonsultowano je z zaproszonymi przedstawicielami Komisji Europejskiej. Podczas debaty nastąpiła próba podsumowania liczby megawatów fizycznie rozpoczętych.

Prezentację inwestycji rozpoczętych przez firmę Dalkia Polska SA zaprezentował Marian Strumiłło – Wiceprezes Zarządu Dalkia Polska SA. Grupa Dalkia jest obecna w Polsce od kilku lat. Jest to grupa ciepłownicza, która zajmuje się również kogeneracją. Dwie duże Grupy to Poznań i Łódź. W Poznaniu jest zainstalowane 275 MWe, w Łodzi zaś 503 MWe. Oprócz tego są 3 niewielkie źródła skojarzone – Świdnik, Kraśnik i Radomsko. W najbliższym czasie firma planuje przeprowadzić inwestycje rzędu 400 mln zł; do roku 2012 – 250 mln zł. Moc dyspozycyjna całej Grupy to 815 MW. W Poznaniu planowane jest budowa bloku o mocy 73 MWt, czyli ok. 30 MWe. W elektrociepłowni Łódź planowany jest blok 100 MWe. W Łodzi i w Poznaniu pojawiły się dwa projekty, które muszą znaleźć miejsce w systemie ciepłowniczym – Zakłady Termiczne Utylizacji Odpadów. Do wszystkich inwestycji jest studium wykonalności z analizami ekonomicznymi, operat oddziaływania na środowisko i złożone są wnioski o wydanie warunków zabudowy.

Prezentację inwestycji rozpoczętych przez RWE Polska SA zaprezentował Andrzej Modzelewski – dyrektor ds. rozwoju RWE Polska SA. Projekt to wspólna inwestycja z Kompanią Weglową, W roku 2007 zostały poczynione wstępne badania projektu, na początku 2008 r. zostało przygotowane studium wykonalności. Projekt to 800 MW o sprawności 46%. Do końca roku 2008 udało się przeanalizować wszelkie aspekty techniczne, głównie z zakresu pozyskania wody, przyłącza do sieci i innych kwestii technicznych. Projekt powstaje na Śląsku, na terenie dawnej kopalni Czeczot 2.

Prezentację inwestycji rozpoczętych przez Elektrownię Kozienice SA Grupa Enea zaprezentowali Krzysztof Zborowski, prezes zarządu Elektrowni Kozienice i Marek Różycki, prezes zarządu spółki Kozienice II. Elektrownia Kozienice i Grupa Enea powołały spółkę celową – Kozienice II do budowy nowych mocy. Elektrownia liczy 40 lat i posiada moc 2880 MW. W przyszłości część bloków będzie musiała zostać zlikwidowana bądź zmodernizowana. Aby Grupa mogła się rozwijać należy zainwestować i wybudować nowe bloki. Ustalono, że zostaną wybudowane dwa bloki, każdy o mocy 1000 MW. Planowany termin rozpoczęcia budowy pierwszego bloku to 2011 r. a zakończenie w 2014 r. W chwili obecnej wykonywane są prace rozbiórkowe, badania geotechniczne, ogrodzenia. Elektrownia Kozienice posiada ustalenie warunków zabudowy - jest to decyzja prawomocna. Wykonany jest raport oddziaływania na środowisko. W tej chwili spółka ma już niezbędne materiały aby wystąpić o decyzję środowiskową.

Prezentację inwestycji rozpoczętych przez Elektrownię Rybnik SA zaprezentował Antoni Koruś – kierownik projektu nowego bloku. Elektrownia posiada 8 bloków, które dysponują łącznie mocą 1775 MW. Plan inwestycyjny to blok rzędu 900 MW. Projekt jest już w fazie wyboru wykonawcy. Od 2007 firma czyni przygotowania do budowy. W tymże roku rozpoczęto studium wykonalności. W 2008 r. przeprowadzono badania geologiczne i geotechniczne podłoża. Wystąpiono do Urzędu Miasta w Rybniku o wypis i wyrys z planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Obecna sytuacja w przetargu: przeprowadzono prekwalifikację wykonawców, trwa faza przygotowywania ofert, złożenie ofert nastapi w maju 2009. Uruchomienie nowego bloku przewiduje się na lipiec 2015 r.

Prezentację inwestycji rozpoczętych przez Fortum Power and Heat Polska sp. z o.o. zaprezentował Remigiusz Nowakowski, dyrektor ds. rozwoju projektów elektroenergetycznych. Fortum Power and Heat Polska sp. z o.o. to koncern, który działa w 12 krajach. Program inwestycyjny Fortum obejmuje budowę źródeł energetycznych w zakresie energetyki jądrowej jak i część dotyczącą czarnych paliw, czyli węgla. Z planowanej mocy produkcyjnej 1200 MW, ok. 80% będzie wolne od emisji CO2. W tym programie znajdują się elektrociepłownie w Częstochowie i we Wrocławiu. Projekt budowy elektrocepłowni w Częstochowie jest już bardzo zaawansowany. Została przeprowadzona niwelacja terenu, palowanie pod fundamenty koła i pod konstrukcję turbiny. Posiadana jest dokumentacja geodezyjna, pozwolenie na budowę, ekspertyzy środowiskowe, umowy z wykonawcami na ok. 80% zakresu robót. Planowana moc zainstalowana to 64 MWe/120MWt. Koszty inwestycyjne szacowane są na 130 mln eur. Zakłada się, że inwestycja zacznie swoje funkcjonowanie w 2010 r. Drugi projekt, którego proces inwestycyjny rozpoczął się w 2008 r. to elektrociepłownia we Wrocławiu. Podstawowe założenia to 208 MWe/300 MWt. W styczniu ubiegłego roku zakupiono grunt, dla którego ustalony jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Zostały wykonane badania geologiczne, odwierty, prace geodezyjne. W II połowie 2008 r. prowadzone były prace wyburzeniowe. Oba projekty zakładają wybudowanie elektrociepłowni wysoko sprawnej kogeneracji.

Prezententację inwestycji PGE Górnictwo i Energetyka SA zaprezentował Krzysztof Kąkol – dyrektor departamentu inwestycji rozwojowych. Pierwsza duża inwestycja związana jest z reaktywowaniem przerwanej budowy elektrowni w Opolu (elektrownia Opole miała się składać z 6 bloków, po wybudowaniu i uruchomieniu czwartego bloku, inwestycja bloku 5 i 6 została wstrzymana). Kolejna, zupełnie nowa inwestycja – elektrownia Lublin ma w zamierzeniu korzystać z kopalni węgla Bogdanka o mocy 1600 MW. Są już decyzje korporacyjne, studium wykonalności. Trzecia z dużych inwestycji to jest elektrownia Turów. Inwestycja ta ma zastąpić wyłączone do 2015 trzy bloki energetyczne. Czwarta inwestycja to elektrociepłownia Dolna Odra. Planowane jest tutaj do 1800 MW. Będą to dwa bloki o mocy 800-900 MW każdy, z których jeden zastąpi wyłączane z eksploatacji do 2015 r. 3-4 bloki. Przeprowadzone będą również mniejsze inwestycje związane z kogeneracją – elektrociepłownia Lublin Wrotków, Elektrociepłownia Pomorzany i Gorzów Wielkopolski. W Zespole Eletrociepłowni Bydgoszcz – wybudowany zostanie zupełnie nowy blok kogeneracyjny, który ma przejąć dodatkową ilość ciepła dla zaopatrywania miasta.

Prezentację inwestycji PCC Rokita SA i PCC Utilities SA zaprezentowali  Andrzej Żelazkowski – główny energetyk PCC Rokita SA i Julian Krawczyński – dyrektor techniczny PCC Utilities SA. . Planowane jest wybudowanie bloku o mocy 50 MW i 1000 MW Brzegu Dolnym.

 Podsumowanie liczby MW fizycznie rozpoczętego procesu inwestycyjnego

  • Dalkia Polska SA: 170 MW
  • RWE Polska SA: 800 MW
  • Elektrownia Kozienice Grupa Enea: 2000 MW
  • Fortum Power and Heat Polska sp. z o.o.: 270 MW
  • PCC Rokita SA, PCC Utilities SA: 950 MW
  • Elektrownia Rybnik SA: 900 MW
  • PGE Górnictwo i Energetyka SA: 6100 MW

Komentarz do zagadnienia „Czy zaprezentowane procesy inwestycyjne można uznać za  fizycznie rozpoczęte" wygłosił Andrzej Urban – Zastępca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego -  „Po tej prezentacji i na każdy z prezentowanych projektów nie odpowiem do końca, czy odpowiada kryteriom fizycznego rozpoczęcia procesu inwestycyjnego, ale w sensie pewnych zasad – tak. Przede wszystkim bezdyskusyjna jest sprawa fizycznie rozpoczętych inwestycji tam, gdzie zostało wydane pozwolenie na budowę, na podstawie którego wykonywane są roboty przygotowawcze. Mówi o tym art. 41 Prawa Budowlanego. W Prawie Budowlanym nie ma jednak definicji, która definiowałaby co przynależy do określenia fizyczne rozpoczęcie procesu inwestycyjnego". Wg pana Andrzeja Urbana do fizycznego rozpoczęcia procesu inwestycyjnego można zaliczyć:

  • badania, prace geologiczne i geotechniczne
  • prace projektowe
  • zakupy inwestycyjne
  • prace rozbiórkowe, ogrodzenia, niwelacja terenu.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej