Nowa wizja centrum stolicy

2008-01-29 15:53
nowa wizja centrum stolicy
Autor: brak danych

Za kilka lat centrum Warszawy zmieni się nie do poznania. Nowoczesne biura, centra handlowe i setki luksusowych mieszkań sprawią, że w końcu stolicę będzie można nazwać europejską metropolią. Warszawscy urzędnicy już podjęli pierwsze próby zmiany planu zagospodarowania centrum. W czerwcu 2007 roku na sesji Rady Miasta ustalono, że powstanie nowy plan, który będzie połączeniem zeszłorocznego projektu z koncepcją z początku lat 90.

Władze Warszawy zamierzają stworzyć oryginalne centrum, które odpowiednio odda rangę miejsca. W nawiązaniu do wcześniejszych projektów wybudowane zostaną drapacze chmur z bulwarem dla pieszych. Pojawi się też więcej przestrzeni publicznej, zieleni i małej architektury. Nowy projekt będzie łączył w sobie dwa dotychczasowe plany przebudowy. Przede wszystkim całkowicie zmieni się siatka ulic i wysokość budynków. Wybudowanie wysokościowców, a nie jak przedstawiał to poprzedni plan niskich zabudowań będzie najlepszym rozwiązaniem. Teren na którym powstaną nowe inwestycje jest bardzo kosztowny.
Zdaniem Jacka Wojciechowicza, wiceprezydenta Warszawy, stolica musi czerpać z inwestycji jak najwięcej korzyści. W nowym projekcie pozostanie Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprojektowane przez Christiana Kereza oraz Kupieckie Domy Towarowe. Projekt Andrzeja Skopińskiego i Bartłomieja Białyszewa z 1992 roku zostanie więc zmodyfikowany i wzbogacony o te budowle.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej usytuowane pomiędzy nowym placem miejskim a parkiem będzie miejscem otwartym dla wszystkich mieszkańców miasta. Zaoferuje zwiedzającym możliwość kontaktu z wyjątkowymi dziełami sztuki i unikalną architekturą. Stanie się atrakcyjnym miejscem edukacji, spotkań i spędzania wolnego czasu. Obiekt ma współgrać z sąsiadującymi Pałacem Kultury i Nauki oraz domami towarowymi Galerii Centrum. W budynku prezentowana będzie sztuka XX wieku oraz współczesna. Rocznie odwiedzi je około 1 000 000 osób.
Ścisłym centrum interesują się inwestorzy zarówno z Polski jak i z zagranicy. Jeden z nich, Skanska Property Poland rozpoczął właśnie budowę pierwszej części kompleksu Atrium City. Budynek powstający przy ulicy Jana Pawła II będzie się składał 16-pietrowej przeszklonej wieży i 10-pietrowej niższej części.

Atrium City, fot. od firmy Skanska SA, Oddział Budownictwa Ogólnego w Warszawie

Pod obiektem będzie 200 miejsc parkingowych. Całkowita powierzchnia wyniesie 30 tys. mkw, w tym 18,5 mkw powierzchni biurowych. W kolejnych etapach Szwedzi zamierzają wybudować budynek 15- i 37-kondygnacyjny. We wnętrzu Atrium City będzie dominował nowoczesny wystrój - szkło i stal. Aby zachować ciepło projektanci wypełnią je dużą ilością zieleni. Na środku powstanie atrium, restauracja, a na parterze sklepy. Pierwsza część przedsięwzięcia zastanie zakończona na początku 2009 roku, natomiast dwa pozostałe obiekty będzie można użytkować w 2010 i 2011 roku.
Kolejną wieżę chce postawić belgijski deweloper Ghelamaco. Gmach zaprojektowany przez pracownię M. & J-M. Jaspers - J. Eyers & Partners będzie miał 36 pięter, a kolorystyką ma przypominać turecki wieżowiec Millennium Plaza. Według planów na jednym z ostatnich pięter ma powstać restauracja z panoramą na Warszawę.
W centrum stolicy nie tylko pojawią się nowe biurowce, ale także wiele obiektów mieszkalnych. Coraz więcej warszawiaków chce mieszkać w centrum, gdyż niesie to za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim bliskość sklepów, a także miejsc rozrywki i sportu, których na pewno nie zabraknie. Dla tych, którzy chcą odetchnąć od ulicznego zgiełku dzielnica oferuje kilka dużych parków. Trzeba jednak pamiętać, że taka lokalizacja ma swoje minusy. Możemy do nich zaliczyć hałas, spowodowany natężonym ruchem, szczególnie na dużych ulicach. Prawdziwą zmorą mieszkańców tej dzielnicy może się okazać brak miejsc parkingowych a także zanieczyszczenia, które są konsekwencją natężonego ruchu samochodów.
W miejscu bardzo prestiżowym, uznawanym za serce starej Warszawy,  przy ul. Górskiego 6, na tyłach Nowego Światu hiszpańska firma Restaura postawi ekskluzywny apartamentowiec Restaura Górskiego. W 8-kondygnacyjnej kamienicy znajdzie się 109 apartamentów o metrażach od 50 do 166 mkw. Architekci zaproponowali również parkingi podziemne na 128 miejsc. Na najwyższych kondygnacjach usytuowano przestronne apartamenty z rozległymi tarasami. Elewacja budynku wykonana będzie z jasno-beżowego piaskowca, a wnętrza zdominowane przez marmury i szlachetne gatunki drewna. Twórca chciał, aby kamienica miała nietypowy i niepowtarzalny charakter, niemal każdy apartament został rozplanowany według indywidualnego projektu. Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Pol-Aqua SA, które podjęło się wykonania inwestycji, planuje zakończenie prac budowlanych na 2008 rok.

Restaura Górskiego,  fot. od firmy Restaura

Kolejny apartamentowiec Patria powstanie przy ulicy Kruczkowskiego. Kompleks będzie się składał z czterech budynków. Dwa z nich ulokowane od strony północnej to apartamentowce. Ich mieszkańcy będą mogli podziwiać panoramę Warszawy. Natomiast od strony południowo-wschodniej położone będą dwa kameralne obiekty 7- i 8-piętrowe. Między budynkami powstanie patio ze starymi drzewami. Projektant obiektu pracownia mąka.sojka.architekci s.j. przewidziała również loggie lub balkony w każdym z mieszkań, a także plac zabaw dla dzieci.
W miejscu dawnej kamienicy, przy ulicy Chmielnej powstanie nowy gmach zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Arhead. Obiekt będzie miał pięć pięter. Ostatnia kondygnacja zostanie cofnięta tak, by stworzyć przestrzeń dla ogromnych tarasów. Metraże mieszkań wahają się pomiędzy 21 a 90 mkw. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji 2-kondygnacyjny parking podziemny na 55 samochodów. Na parterze od ulicy Chmielnej przewidziano dwa lokale usługowe. Rozpoczęcie budowy planowane jest na lato 2008 roku a jej zakończenie na 2009 rok.
Inne przedsięwzięcie powstanie w sąsiedztwie skrzyżowania ulicy Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. W podwórzu powstaną dwa budynki, które wysokością zrównają się z pozostałymi kamienicami. Na ostatnim piętrze wyższego obiektu powstaną trzy największe apartamenty z mieszkalnymi antresolami. Natomiast w piwnicy zostanie usytuowany basen, siłownia, sauna oraz grota solna dla lokatorów. Od strony ulicy Jasnej przewidziano miejsce na dwa lokale użytkowe. Tu będzie również główne wejście. Obok osiedla znajdują się Ogród Saski, Filharmonia oraz Zachęta.
W poździerniku 2007 roku zostanie oddana do użytku kameralna stylowa kamienica Rezydencja Warecka położona w bardzo cichym, spokojnym otoczeniu, w odległości ok. 150 m od Nowego Światu. Fasada ośmiopiętrowca nawiązuje stylistyką do wzorów z okresu międzywojennego.

Rezydencja Warecka, fot od Universal Properties Delta sp. z o.o.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej