Nowa Chmielna coraz bliżej. Zobacz, jak zmieni się kultowa ulica Warszawy

2023-09-19 15:04

Ulica Chmielna w centrum Warszawy przejdzie metamorfozę. Władze miasta 15 września rozstrzygnęły przetarg na modernizację Chmielnej. Zobacz, jak ma wyglądać nowa Chmielna, która ze zdegradowanej ulicy stanie się zielonym deptakiem tętniącym życiem.

Spis treści

  1. Jaka będzie nowa Chmielna?
  2. Chmielna dla pieszych i rowerzystów
  3. Kiedy Warszawa będzie miała nową Chmielną?

Jaka będzie nowa Chmielna?

Na nowej ulicy Chmielnej pojawi się szpaler drzew. Projekt zakłada posadzenie ponad 130 drzew, w tym 64 w ciągu samej ulicy Chmielnej. Będą one pasowały do tych, które pojawiły się na tzw. Placu Pięciu Rogów u zbiegu Chmielnej, Brackiej i Kruczej. Pomiędzy drzewami planuje się miejsca do wypoczynku i małe ogródki. Zieleń dominująca będzie również na skwerze przy kinie Atlantic. Będzie tu fontanna oraz poidełko. Z Chmielnej zniknie też betonowa nawierzchnia z kostki. W jej miejscu mają się pojawić granitowe płyty (100x50 cm).

Zmieni się też plac przy centrum medycznym, gdzie teraz odbywa się sprzedaż książek pod chmurką. Powstanie tam skwer bukinistów z wygodnymi tarasami, siedziskami i efektownym oświetleniem.

Te wszystkie plany na nową Chmielną, to zwycięska koncepcja biura RS Architektura Krajobrazu, wybrana w konkursie architektonicznym w ramach programu Nowe Centrum Warszawy.

Przy inwestycji na ulicy Chmielnej kluczowa była zgoda Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Układ Chmielnej na odcinku Nowy Świat - pasaż Wiecha jest wpisany do rejestru zabytków. Wcześniej miał on wątpliwości co do zasadzenia drzew, jednak ostatecznie wydał zgodę na zazielenienie ulicy.

Jestem przekonany, że remont Chmielnej kompletnie odmieni nie tylko wygląd tej ulicy, ale również całego centrum, na którym tak bardzo nam zależy. Zazielenimy tę ulicę i oddamy ją mieszkańcom – zapowiedział prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

– Po zakończeniu wszystkich prac Chmielna stanie się kolejnym reprezentacyjnym miejscem stolicy. Jednocześnie wraz z wyremontowanym już Placem Pięciu Rogów i przygotowywanym do rewitalizacji Placem Centralnym – wpisze się w projekt Nowego Centrum Warszawy. W ten sposób połączymy tzw. śródmiejskie wyspy aktywności w jeden scalony organizm, z którego będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy i turyści – dodał Rafał Trzaskowski.

Chmielna dla pieszych i rowerzystów

Na Chmielnej zmieni się oświetlenie – stare latarnie zastąpią nowe, ledowe. Skorzystają również rowerzyści – wszystkie rozwiązania geometryczne na całym obszarze opracowania uwzględniać będą rozwiązania dla ruchu rowerowego. Uregulowana zostanie kwestia parkowania i wjazdu na Chmielnej, która wpływa na negatywny sposób postrzegania tej przestrzeni. Dotyczy to głównie ruchu samochodów dostawczych oraz samochodów aktualnie blokujących połączenie z pasażem Wiecha.

Kiedy Warszawa będzie miała nową Chmielną?

Chmielna ma już opóźnienie na stracie. Wykonawca modernizacji miał być wyłoniony na przełomie lipca i sierpnia. Niestety, tak się nie stało. Wszystkie oferty wykonawców okazały się za drogie i przetarg anulowano.

Drugi przetarg na modernizację Chmielnej Zarząd Terenów Publicznych rozstrzygnął 15 września. Tym razem najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum firm Balzola Polska i PHU Brukstar. Opiewa ona na 21,6 mln złotych. To znów trochę więcej niż szacował ratusz. Na realizację zarezerwowano bowiem 20,5 mln złotych. Jeśli Rada Warszawy dołoży brakujący milion, inwestycja mogłaby się rozpocząć późną jesienią, a zakończyć w wakacje 2024.

chmielna
Autor: ZTM Warszawa Widok ze środkowej ulicy Brackiej w kierunku Placu Pięciu Rogów

Źródło: ZTM Warszawa

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej