Nowa Biblioteka Publiczna w Opolu

2011-03-30 12:01
Nowa Biblioteka Publiczna w Opolu
Autor: Urząd Miasta Opole

Mapa inwestycji Opola wzbogaciła się o nowy obiekt kulturalny. Otwarto nową bibliotekę dla mieszkańców miasta.

Obiekt jest bardzo nowoczesny. Prócz sal z księgozbiorami, są tam również kawiarenka prasowa, galeria oraz salka konferencyjna. Budynek o kubaturze 10742 m³ ma 2366 m² powierzchni użytkowej.
Obiekt został zaprojektowany tak, by nie zaburzał przestrzeni miasta. Architekci zadbali, by nowa Biblioteka sprawiała lekkie wrażenie. Doskonale komponuje się pasmem zieleni w pobliżu kanału Młynówka, gdzie została wybudowana. Budynek jest oszklony i zawiera dużo elementów ażurowych, co podkreśla jego delikatność.

Przestrzeń biblioteki została podzielona na części. W podpiwniczeniu urządzono galerię. W tej części wykorzystana została stara zabudowa, bowiem integralną częścią pomieszczenia jest ściana ceglana. W sali konferencyjnej kamienne okładziny kontrastują z dużą ilością roślin. Druga kondygnacja to otwarte księgozbiory oraz wydzielone miejsca pracy. Poszczególne „wyspy” są przystosowane zarówno do pracy zbiorowej jaki i indywidualnej. Cały obiekt jest utrzymany w spokojnej, szarej tonacji. Całość przełamują elementy drewniane oraz ceglane kondygnacje, które ocieplają wnętrze. Warto zwrócić uwagę na oświetlenie obiektu – w parterze znajdują się oprawy „down – light” i lampy wiszące w otwartej przestrzeni. W części przeznaczonej dla najmłodszych czytelników zamontowano duże kule świetlne z motywami rzeźbionymi.
Projekt został dofinansowany przez Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego w kwocie 6,5 mln zł. Wartość całej inwestycji to 14 mln zł. Inwestorem jest Miasto Opole, a wykonawcą Energopol Trade Opole Spółka z o.o. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez pracownię ARCHITOP Andrzej Zatwarnicki.

Ten nowoczesny projekt bez wątpienia wzbogacił architekturę miasta. Doskonale współgra ze starymi zabudowaniami, uzupełniając je i wyrastając niemal ze starej, miejskiej zabudowy. Dzięki temu zamiast funkcji czysto magazynowych, biblioteka może stać się wielofunkcyjnym centrum kultury miejskiej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej