Newport Street Gallery. Rewitalizacja w Londynie

2016-02-12 12:14
Newport Street Gallery, elewacja galerii
Autor: © Victor Mara Ltd. Materiały prasowe galerii Newport Street Gallery, elewacja galerii pokryta czerwoną cegłą. Główny budynek ma dach szedowy, przy czym kolejne połaciie różnią się kątem nachylenia.

Po rewitalizacji w dawnych przemysłowych budynkach powstała galeria sztuki, Newport Street Gallery. Projekt nowej inwestycji przygotowali architekci z biura Caruso St John.

Newport Street Gallery to prywatna galeria sztuki w Londynie. Nowa inwestycja Damiena Hirsta, znanego jako autor najdroższej rzeźby świata zajmuje całą pierzeję ulicy. Jedna z najbardziej oczekiwiwanych inwestycji w Londynie pomieści imponujacą kolekcję sztuki współczesnej należącą do Hirsta. Galeria powstała przez połączenie odnowionych wiktoriańskich warsztatów i nowych budynków, łącznie pięciu obiektów. Budynki sąsiadują z wiaduktem kolejowym i trasa prowadzącą do centrum metropolii. Na ceglanej elewacji zamontowny został elektroniczny wyświetlacz, reklama nowej galerii dobrze widoczna z okien pociągów.

Projekt architektoniczny przygotowany został w biurze projektowym Caruso St John, tym samym, które odpowiedzialne było za niedawną przebudowę  niedawnej Tate Britain, prace w New Art Gallery Walsall oraz Nottingham Contemporary. Architekci wyspecjalizowali się w projektach związanych ze światem sztuki. Newport Street Gallery powstała dzięki rewitalizacji stuletnich ceglanych hal. Wybudowane w 1913 roku służyły pierwotnie jako zaplecze - warsztaty teatralne. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w wysokich na 15 metrów pomieszczeniach przygotowywano dekoracje dla londyńskich teatrów, prace stolarskie i wielkopowierzchniowe malowidła. Podczas adaptacji wprowadzono wewnętrzne podziały, ale i tak sale wystawowe mają 8 metrów wysokości. W części biurowej pomieszczenia są niższe. W przekroju galeria jest więc mozaiką pomieszczeń o różnej wysokości. Również dach dostosowano do celów ekspozycyjnych, mogą być na nim montowane instalacje o znacznych rozmiarach, zbyt duże dla przestrzeni wewnątrz.

Aranżacja wnętrz

Wnętrza zaaranżowano jako klasyczne muzealne „białe pudełko”, służące jako neutralne tło dla eksponowanych prac. Ozdobą budynku są trzy spiralne klatki schodowe na planie owalu, kojarzace się z projektem Caruso St John dla Tate. Ściany w tej części budynku wyłożone zostały jasną, kremową cegłą. Drewniane elementy precyzją wykonania kojarzą się z dawnym rzemiosłem, ale w rzeczywistości zostały wyprodukowane maszynowo zgodnie z precyzyjnym projektem architektów.


Newport Street Gallery
Lokalizacja: Londyn, Wielka Brytania
Funkcja: galeria sztuki
Autorzy: Caruso St John
Inwestor: prywatny; Damien Hirst
Projekt: 2004
Realizacja: 2015
Powierzchnia: ok. 3450 m2
Liczba eksponatów w kolekcji: ok. 3000
Konstrukcja: Castle-Davis Construction Consultants
Podłogi: Steysons Granolithic
Ceglane elewacje: Grangewood Brickwork Services
Koszt inwestycji: ok. 25 mln £

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej