Narodowe Forum Muzyki

2009-06-01 12:42
Narodowe Forum Muzyki
Autor: APA Kuryłowicz & Associates

NFM powstanie w centrum Wrocławia przy pl. Wolności. Jest już umowa na dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych! Budynek został zaprojektowany przez  Autorską Pracownię Architektury Kuryłowicz & Associates. Według projektantów obiekt ma być rozpoznawalny ze względu na kształt, formę i wykorzystane materiały.

W sobotę, 30 maja 2009 r. we Wrocławiu podpisano umowę o dofinansowanie, ze środków unijnych, budowy Narodowego Forum Muzyki. Podpisali ją minister kultury i dziedzictwa narodowego - Bogdan Zdrojewski i prezydent miasta - Rafał Dutkiewicz. Koszt budowy Forum wyniesie ponad 300 mln zł z czego dofinansowanie wyniesie niemal 144 mln zł.

Głównym zamysłem architektów było skojarzenie budynku z kształtem instrumentu muzycznego, jakim są skrzypce. Miękka forma, linie i krzywizny ścian bezpośrednio odnoszą się do tego instrumentu. Drewno stanowiące podstawowy materiał wykończenia elewacji nawiązuje do skrzypiec, natomiast miedź – element wykończenia sali głównej do instrumentów blaszanych.

Budynek sali koncertowej

Budynek NFM składa się z trzech zasadniczych części – głównej sali koncertowej, dostępnego dla widzów foyer oraz zaplecza biurowo-technicznego dla obsługi, muzyków, pracowników oraz gości. Najważniejszą funkcją tego kompleksu jest akustyka. Aby zaakcentować obecność muzyki w obiekcie postanowiono, że akustyczna przestrzeń zostanie „uwolniona” poprzez szerokie, frontalne wejście i poziome szczeliny paneli zewnętrznych fasad. Budynek sali koncertowej to niezależna konstrukcja. Dzięki oddylatowaniu i posadowieniu na specjalnych konstrukcyjnych przekładkach akustycznych zminimalizowane zostaną drgania gruntu na skutek ruchu miejskiego. W miejscu, gdzie budynek będzie się stykał z Promenadą Staromiejską wykonane zostaną dwie zdylatowane ściany żelbetowe z pustką pomiędzy, tak, aby główna konstrukcja sali była maksymalnie odizolowana od wszelkiego rodzaju hałasu.
Fasada budynku zostanie obłożona specjalnie impregnowanymi panelami drewnianymi w stonowanej ciepłej kolorystyce. Bryła sali koncertowej, która w pewnym fragmencie stanie się elementem zewnętrznym obiektu pokryta będzie blachą z brązu. Ze względu na wymogi Urzędu Konserwatora Zabytków oraz dbałość o przestrzeń miasta zastosowano rozwiązania techniczne pozwalające na ukrycie większości elementów zewnętrznych pod dachem budynku. Elementy instalacji budynku, dla których niezbędne jest funkcjonowanie w warunkach zewnętrznych nie będą osłonięte.

Dookoła sali znajdą się tzw. komory akustyczne, których zadaniem będzie wzmacnianie i odbijanie dźwięku. Zastosowanie specjalnych otwieranych wrót do tych przestrzeni oraz podwieszanych wewnątrz ekranów umożliwi odpowiednią regulację i sterowanie dźwiękiem w zależności od rodzaju koncertu. Specjalne, przesuwne kurtyny umożliwią dostosowanie wnętrza sali do koncertów, w których wykorzystuje się elektroniczne wzmocnienie dźwięku. Nad salą podwieszony zostanie specjalny sufit akustyczny odbijający dźwięk. Jego kształt, podział na kilkanaście niezależnych elementów oraz możliwość ich niezależnej regulacji w pionie pozwoli również na dostosowanie wysokości sali stosownie do potrzeb przedstawienia. W suficie tym znajdą się również elementy oświetlenia i nagłośnienia. Kondygnacja bezpośrednio nad salą koncertową przeznaczona jest w całości na technikę canopy i elementów podwieszanych takich jak dodatkowe oświetlenie, nagłośnienie, ekrany i dekoracje. Wszystkie urządzenia techniczne obsługujące salę koncertową znajdą się w podziemiach i będą zlokalizowane poza obszarem sali. Wokół sali rozmieszczone zostaną pomieszczenia techniczne dla obsługi. Sala oprócz głównego poziomu widowni, na którym zasiąść może ok. 860 osób ma również trzy poziomy balkonów. W sumie liczba miejsc wyniesie ok. 1800.

Plac Wolności

Plac przed budynkiem będzie przeznaczony dla różnego typu imprez. W związku z tym będzie dostępny tylko dla pieszych oraz dla ruchu samochodów specjalnych (Straż, Pogotowie, Taxi) oraz ruchu technicznego w czasie imprez. Ruch kołowy będzie się odbywał pod całą powierzchnią placu, do podziemnego trzykondygnacyjnego parkingu. Komunikacja między piętrami odbywała się będzie w oparciu o rampy pomiędzy nimi. W sumie zaplanowano 660 miejsc parkingowych.
Podstawowym materiałem nawierzchni ulic i placów będą polerowane granitowe płyty w kolorze szarym i grafitowym. Do wykonania wzorów na posadzkach wybrano polerowane płyty bazaltowe.

Narodowe Forum Muzyki
Autor: APA Kuryłowicz & Associates
Narodowe Forum Muzyki
Autor: APA Kuryłowicz & Associates
Narodowe Forum Muzyki
Autor: APA Kuryłowicz & Associates

Foyer

Będzie to ogólnodostępna przestrzeń. Wejście od strony placu o szerokości 13 metrów i wysokości 20 m wprowadzi gości do wnętrza. Poziom wejścia będzie jednocześnie poziomem pierwszego balkonu sali koncertowej. Główna przestrzeń foyer ma formę atrialną. Schody wejściowe poprowadzą bezpośrednio na główną kondygnację sali koncertowej, czyli na poziom -1 względem poziomu Placu Wolności. Po obydwu stronach wejścia schody wiodą na kondygnacje wyższe. Na poziomie drugiego balkonu foyer znajdzie się salon VIP z niezależnym wejściem z zewnątrz. Na poziomie trzeciego balkonu zlokalizowana będzie niewielka salka kameralna o powierzchni ok. 230 m2. W sali będą się odbywały próby, koncerty oraz konferencje. Będzie się tutaj mieściło także kilka pomieszczeń technicznych, które umożliwią przeprowadzenie różnego rodzaju imprez. Na poziomie +3 znajdą się pomieszczenia biurowe, piętro wyżej, na ostatniej kondygnacji zlokalizowana będzie niewelka biblioteka tematyczna oraz kafeteria.
Dwie kondygnacje niżej od poziomu głównego (-1) umiejscowione będą dwie dodatkowe sale kameralne. Jedna o powierzchni ok. 400 m2 będzie w stanie pomieścić całą orkiestrę symfoniczną. Powierzchnia drugiej sali to ok. 230 m2. Obydwa pomieszczenia będą przystosowane do organizacji różnorodnych imprez – od prób orkiestr, poprzez koncerty wszelkiego typu muzyki, do spotkań, konferencji, a także projekcji filmów. W większej sali, w czasie trwania koncertu zmieści się ok. 250 osób, w mniejszej ok. 120.

Część zaplecza biurowo-technicznego

Ta część budynku jest typowo użytkowa i znajduje się bezpośrednio za korpusem głównej sali koncertowej. Posiada niezależne wejście z poziomu ulicy Krupniczej. Jest to przestrzeń przeznaczona głównie dla muzyków i personelu oraz administracji całego obiektu.

Informacje ogólne

Pozwolenie na budowę Narodowego Forum Muzyki zostało wydane w lutym 2008 r. W grudniu ubiegłego roku został ogłoszony przetarg na generalnego wykonawcę. Obecnie komisja przetargowa jest na etapie wzywania wykonawców do uzupełnienia wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. W wariancie optymistycznym prace budowlane rozpoczną się w lipcu br. Termin zależy od ewentualnych protestów składanych przez wykonawców. Na placu budowy zostały już wykonane prace archeologiczne oraz przekładki niektórych sieci infrastruktury podziemnej. Zakończenie budowy planowane jest na grudzień 2011 r. Koszty budowy Narodowego Forum Muzyki wraz z parkingiem podziemnym i zagospodarowaniem placu wynoszą 328 mln zł. Fundusze na finansowanie pochodzą z budżetu Miasta Wrocławia i Europejskiego Funduszu Regionalnego.

Lista wykonawców, którzy złożyli wniosek

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej