Muzeum Historii Żydów Polskich zaprojektują Finowie

2007-06-08 14:26
muzeum
Autor: brak danych

Werdykt jury Międzynarodowego Konkursu Architektonicznego na projekt budynku Muzeum Historii Żydów Polskich jest już znany. Wyniki ogłoszono 30 czerwca 2005 roku. Zwyciężył projekt autorstwa lmari Lahdema i Rainera Mahlamaeki z Finlandii.

Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymali: Zvi Hecker - izraelski architekt mieszkający w Niemczech, Kengo Kuma z Japonii i Daniel Libeskind z USA. Budynek muzeum ma stanąć naprzeciw pomnika Bohaterów Getta Warszawskiego. Będzie zaprojektowany na planie kwadratu i wykonany ze szkła. Nieregularne pęknięcie bryły ma symbolizować rozstępujące się Morze Czerwone. Oddzielając skrzydło administracyjne od skrzydła muzealnego, przestrzenne pęknięcie ma się rozszerzać się ku dołowi. W ten sposób oświetli główną ekspozycję tematyczną na niższej kondygnacji. Na górnych kondygnacjach powstanie biblioteka, mediateka, audytorium i centrum edukacyjne. Jury konkursu uznało, że na podstawie tego projektu będzie można zbudować budynek stosowny do jego przeznaczenia i dobrze wpisany w kontekst urbanistyczny i historyczny. Prace konkursowe można oglądać w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 54/56) do 4 lipca. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2006 roku. Po dwóch latach do muzeum wejdą pierwsi zwiedzający.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej