Muzeum Chopina - projekt inwestycji: historia i plany

2009-05-06 14:56
Muzeum Chopina
Autor: materiały od Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

Trwają prace nad poszerzeniem funkcji Muzeum Chopina. W Warszawie przy ulicy Tamka w XVII-wiecznym Zamku Ostrogskich, zwanym również Pałacem Gnińskich, mieści się Muzeum Fryderyka Chopina. Władze Narodowego Instytutu F. Chopina postanowiły przebudować Muzeum. Zmieni się ono w placówkę muzealno-edukacyjną. Zaadaptowane piwnice będą mogły posłużyć poznawaniu twórczości Chopina.

Początki

W 2005 roku Narodowy Instytut Fryderyka Chopina rozpoczął prace przygotowawcze do gruntownego remontu Zamku w celu budowy nowego Muzeum Chopina na 200-lecie urodzin kompozytora.
W 2006 r. pracownia projektowa Grzegory & Partnerzy ARCHITEKCI wykonała projekt budowlany i wykonawczy przebudowy części Zamku. Wg niego zmienią się funkcje niektórych pomieszczeń. Postawnowiono wówczas przekształcić piwnice na sale ekspozycyjne i salę koncertową, a także wymienić i zmodernizować wszystkie instalacje w Zamku. W maju 2008 r. Instytut rozpoczął realizację wytyczonych zadań.
Powstał też projekt Centrum Chopinowskiego, którego generalnym wykonawcą została jeszcze w 2007 r. firma Polimex-Mostostal SA. Prace budowlane trwają; w 2009 r. mają zostać zakończone. Budynek Centrum Chopinowskiego ma kształt nawiązujący do stojącej w tym miejscu wcześniej kamienicy. Został zaprojektowany przez firmę Stelmach i Partnerzy z Lublina. Będzie się w nim mieścić Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, biblioteka, płytoteka, sale konferencyjne, a także centrum turystyczne.

Dzisiaj
W marcu 2009 r. została wybrana koncepcja ekspozycji w Muzeum Fryderyka Chopina. Przewidywane koszty utworzenia Muzeum to 81,55 mln zł. Projekt powstał we włoskiej pracowni Migliore&Servetto, która w sierpniu 2008 r. wygrała zorganizowany przez Instytut konkurs na projekt ekspozycji. Muzeum Chopina w Warszawie jest zupełnie unikalnym przedsięwzięciem w skali światowego muzealnictwa.

Powierzchnia Muzeum Chopina wynosi 4610,7 m2. Na tylu metrach zostaną rozplanowane ekspozycje dotyczące życia i twórczości artysty. Sale wystawiennicze będą w pełni multimedialne i dlatego każdy zwiedzający będzie mógł sam i według własnego uznania przechodzić przez kolejne etapy życia Fryderyka Chopina. pomoże w tym specjalny bilet - żeton, który posłuży jako klucz do poszczególnych wystaw i indywidualny przewodnik. Technicznie wymagać to będzie jedynie przyłożenia otrzymanego żetonu do wskazanych miejsc. Czipy (żetony) dla dzieci będą miały czytniki umieszczone znacznie niżej, aby każdy z maluchów mógł samodzielnie wędrować specjalnie dla nich przygotowanym szlakiem. Na tym szlaku towarzyszą im animowane ludziki opowiadające prostym językiem (w różnych językach) to, co dorosły przeczyta lub wysłucha w formie dostosowanej do jego potrzeb.

Ekspozycje będą przemawiały do wszystkich zmysłów zwiedzających. Towarzyszyć im będzie muzyka, a także dźwięki jakie towarzyszyły Chopinowi w codziennym życiu, nawet takie jak gwar paryskich ulic. W paryskim salonie Chopina będą również kopie mebli i różnych przedmiotów jakie go otaczały.

Muzeum Chopina
Autor: materiały od Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

Muzeum Chopina zostało rozplanowane wg etapów życia kompozytora. Tak też zostały nazwane poszczególne sale:  na poziomie zero znajduje się Żelazowa Wola, Warszawa w czasach Chopina, Salon Mikołaja Chopina i sale dla dzieci. Na poziomie pierwszym: Salon paryski, Kobiety i Nohant, na drugim Europejskie podróże / Osobowość i Śmierć. Natomiast w odzyskanych piwnicach, czyli na poziomie minus jeden: Pianista / Naśladowcy, Kompozytor i sala koncertowa.
Nie ma kierunku zwiedzania, drogę będzie można wybrać dowolnie. Jeszcze w tym roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej