Muzeum Auschwitz-Birkenau będzie miało nową siedzibę

2017-06-20 14:44
Muzeum Auschwitz-Birkenau
Autor: materiał prasowy

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście już w 2019 roku przeniesie się do odnowionego budynku tzw. "Starego Teatru". Koszt inwestycji to około 21,7 mln zł. Generalnym wykonawcą będzie Skanska.

Muzeum Auschwitz-Birkenau zostało otwarte 2 lipca 1947 r., na skutek ustawy uchwalonej przez polski Sejm. W 1979 r. miejsce to wpisano na Listę Obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO. Współczesne muzeum to m.in. zbiory, archiwa oraz ośrodek naukowy, konserwatorski i wydawniczy. W 2005 r. utworzono w muzeum Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, które za niespełna dwa lata zyska nową siedzibę .

Inwestycja będzie współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 (POIiŚ).

Muzeum Auschwitz-Birkenau – nowa siedziba w zabytkowym budynku

Historyczny budynek „Satrego Teatru” zostanie przebudowany, dzięki czemu zmieni się sposób jego użytkowania, tak aby mógł służyć jako Centrum Edukacji. Powstanie tu przestrzeń edukacyjna (sala konferencyjna, sale wykładowe, czytelnia z biblioteką) i ekspozycyjna wraz z zapleczem technicznym oraz pomieszczenia biurowe.

W ubiegłym roku z pogłębionych form edukacji skorzystało ponad 15 tys. osób. Nowa siedziba da nam możliwość dalszego rozwoju – zaznacza Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum.

Ponadto w centrum nadal będą odbywać się szkolenia edukatorów-przewodników, którzy w ubiegłym roku oprowadzili ponad 1,5 miliona osób po terenach byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Zakres prac związanych z adaptacją budyku – nowa siedziba Muzeum Auschwitz-Birkenau

Skanska wykona prace konserwatorskie elewacji, zamontuje nową stolarkę, która zwiększy izolacyjność cieplną budynku. Generalny wykonawca zajmie się również wymianą konstrukcji i poszycia dachu oraz wymianą lub wzmocnieniem części stropów. W obiekcie zamontowane zostaną nowe instalacje, m.in. wodno-kanalizacyjne, wentylacyjne, klimatyzacyjne.

Mając na uwadze wyjątkowy charakter tego historycznego miejsca, będącego świadectwem męczeństwa wielu narodów, nasze prace będziemy prowadzić w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu wpływały na codzienne funkcjonowanie Muzeum. Jednocześnie przy takich realizacjach kluczowa jest dla nas zawsze dbałość o każdy szczegół, odpowiednie zabezpieczenie obiektów historycznych oraz przede wszystkim należyty szacunek dla miejsca, w którym będziemy prowadzić nasze prace – informuje Konrad Jarosiński, dyrektor regionu południowego Skanska.

Również teren wokół budynku zostanie zagospodarowany. Pojawi się nowe oświetlenie, chodniki, ławki, kosze na śmieci, drogi i parking. Za wszystko odpowiedzialna będzie Skanska, w tym również za nasadzenia drzew i krzewów, odchwaszczenie, humusowanie i stworzenie trawników. Ponadto firma przebuduje istniejący zjazd z drogi powiatowej ul. Stanisławy Leszczyńskiej.

Inwestycja dobiegnie końca w 2019 roku.


 


Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej