Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie

2016-07-27 14:24
Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie
Autor: Plus3-architekci Muzeum powstanie w pobliżu ujścia rzeki Łeby do Bałtyku

Nowa siedziba gdańskiego oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Łebie powstanie według projektu warszawskiej pracowni plus3-architekci. Koncepcja została wyłoniona na drodze konkursu urbanistyczno-architektonicznego.

Muzeum powstanie w pobliżu ujścia rzeki Łeby do Bałtyku. Nowy budynek będzie miał wyrazistą formę, jednocześnie jego kształt i zastosowane materiały mają współgrać z otaczającym krajobrazem i nawiązywać do lokalnej historii. Materiałem dominującym we wnętrzach i na fasadach będzie drewno. Cała elewacja frontowa pokryta zostanie giętymi drewnianymi listwami. W projekcie bardzo ciekawie rozwiązano elewacje boczne, na których zwieszone zostaną okrętowe liny. Pomiędzy nimi ukryte bedą klatki schodowe prowadzące na taras widokowy na dachu. Kształt i lekkie nachylenie obiektu nawiązywać mają do kadłubów statków, fal i nadmorskich wydm. Cała bryła ma przypominać wyrzucony z Bałtyku kawałek drewna.

Zwycięski projekt  doceniony został również za połączenie komunikacyjne i funkcjonalne, które prowadzi poprzez wewnętrzne foyer budynku, pomiędzy promenadą spacerową przy kanale portowym, a zbiornikiem wodnym Łabędzi Staw.

Wnętrze wystawiennicze nowego muzeum będzie jedną dużą salą z możliwością podziału na poszczególne części tematyczne. Wśród ekspozycji znajdą się aranżacje słowiańskich łodzi z czasów wikingów, elementy sztuki szkutniczej, zabytki wydobyte w czasie podwodnych badań archeologicznych oraz wystawy poświęcone rybołówstwu oraz ratownictwu morskiemu. 

Nowa placówka ma powstać w ciągu najbliższych trzech lat. Obecnie muzeum poszukuje środków na jego budowę. 

Nazwa inwestycji: Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego
Lokalizacja: Łeba
Funkcja: muzeum
Inwestor: Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego
Projektant: plus3-architekci
Zakończenie budowy: połowa 2020

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej