Mosty Berdychowskie w Poznaniu mają fundamenty. Kiedy otwarcie nowych kładek przez Cybinę i Wartę?

2024-02-08 11:02

Pieszo-rowerowe mosty Berdychowskie w Poznaniu już się budują. Nowe przeprawy ułatwią podróże między okolicami kampusu Politechniki Poznańskiej i Malty oraz południową częścią Ostrowa Tumskiego i Starym Rynkiem. Zobacz wizualizacje mostów Berdychowskich i dowiedz się, kiedy budowa dobiegnie końca.

Spis treści

  1. Mosty Berdychowskie w Poznaniu – co to za inwestycja?
  2. Mosty Berdychowskie – wizualizacja. Jak będą się prezentować?
  3. Kiedy otwarcie mostów Berdychowskich w Poznaniu?
  4. Budowa mostów Berdychowskich – aktualności. Jak idą prace?

Mosty Berdychowskie w Poznaniu – co to za inwestycja?

Budowa dwóch nowych przepraw pieszo-rowerowych, zwanych mostami Berdychowskimi, to miejska inwestycja w Poznaniu rozpoczęta pod koniec 2023 r. Wykonawca – firma Budimex S.A. – wzniesie na wysokości ul. Berdychowo dwie bliźniacze konstrukcje mostów nad Wartą (165 m) i Cybiną (117 m), stanowiące architektonicznie i funkcjonalnie jedną całość. Na mostach wydzielona będzie część piesza i rowerowa, a w tej pierwszej znajdą się ławki.

Nowe życie domu podcieniowego na Żuławach. Odbudowa budynku z historią

Jak informuje Urząd Miasta, nowe mosty mają być gotowe w 2025 r., a koszt inwestycji to nieco ponad 156 mln zł brutto. W związku z inwestycją nastąpi także przebudowa skrzyżowania ulic Berdychowo i prof. Jacka Rychlewskiego.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna to będzie przeprawa dla pieszych i rowerzystów. Dzięki niej sprawnie i wygodnie dostaną się z okolic jeziora Malta i Politechniki Poznańskiej do centrum Poznania, w tym na odnowiony Stary Rynek. Wiemy, że to także wielka szansa dla bardzo atrakcyjnych rekreacyjnie terenów nad Wartą oraz wokół Malty – mówi Marcin Gołek, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Warto przypomnieć, że inwestycja długo nie mogła wystartować. O budowie nowej przeprawy, wtedy nazywanej kładką Berdychowską, mówiło się na poważnie już od 2017 r., a otwarcie kładki miało nastąpić w 2022 r. Na przeszkodzie stanęły jednak kwestie finansowe – pierwotnie miasto zakładało, że wyda na kładkę ok. 30 mln zł, ale okazało się, że była to kwota mocno niedoszacowana. Rozpoczęcie budowy opóźniła też pandemia. Ostatecznie, dzięki dofinansowaniu z Polskiego Ładu w kwocie 96 mln zł i zwiększeniu budżetu po stronie miasta, inwestycja wystartowała dopiero w listopadzie 2023 r.

Mosty Berdychowskie – wizualizacja. Jak będą się prezentować?

Urząd Miasta Poznań opublikował wizualizacje mostów Berdychowskich. Obie części przeprawy mają wyglądać identycznie i różnić się głównie długością. Połączenie między nimi powstanie na cyplu w południowej części Ostrowa Tumskiego.

Kiedy otwarcie mostów Berdychowskich w Poznaniu?

Rozpoczęte pod koniec listopada 2023 r. roboty budowlane mają potrwać ok. 2 lata. Jeśli nie będzie opóźnień, oznaczałoby to, że nowe przeprawy będą gotowe pod koniec 2025 r.

– Zadanie obejmuje też budowę chodników, pochylni i schodów. Nowa atrakcja nad Wartą i Cybiną będzie oświetlona, powstanie też monitoring miejski. W zakres prac wchodzi budowa towarzyszącej infrastruktury technicznej, w tym sieci teletechnicznej i kanalizacji deszczowej. Pojawi się również mała architektura, taka jak ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe – wyjaśnia miasto.

Budowa mostów Berdychowskich – aktualności. Jak idą prace?

Przed rozpoczęciem prac przeprowadzono badania archeologiczne. Aktualnie mosty Berdychowskie w Poznaniu mają już fundamenty. Wykonawca szykuje się teraz do rozpoczęcia prac żelbetowych. Na plac budowy będą też stopniowo przywożone elementy konstrukcyjne samych kładek oraz zbrojenie. Oznacza to, że odjechały już ogromne głębiarki, które przedtem wykonywały wykopy pod ściany szczelinowe.

QUIZ. Sobór, browar, czynszówka... Znasz te nazwy budynków?

Pytanie 1 z 15
Browar to obiekt, w którym produkuje się...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej