Mosty Berdychowskie. Poznań buduje kładki przez Cybinę i Wartę. Kiedy mosty Berdychowskie będą gotowe?

2024-04-22 15:33

Pieszo-rowerowe mosty Berdychowskie w Poznaniu już się budują. Nowe przeprawy ułatwią podróże między okolicami kampusu Politechniki Poznańskiej i Malty oraz południową częścią Ostrowa Tumskiego i Starym Rynkiem. Zobacz wizualizacje mostów Berdychowskich i dowiedz się, kiedy budowa dobiegnie końca.

Spis treści

  1. Mosty Berdychowskie w Poznaniu – co to za inwestycja?
  2. Mosty Berdychowskie – wizualizacja. Jak będą się prezentować?
  3. Kiedy otwarcie mostów Berdychowskich w Poznaniu?
  4. Budowa mostów Berdychowskich – aktualności. Jak idą prace?

Mosty Berdychowskie w Poznaniu – co to za inwestycja?

Budowa dwóch nowych przepraw pieszo-rowerowych, zwanych mostami Berdychowskimi, to miejska inwestycja w Poznaniu rozpoczęta pod koniec 2023 r. Wykonawca – firma Budimex S.A. – wzniesie na wysokości ul. Berdychowo dwie bliźniacze konstrukcje mostów nad Wartą (165 m) i Cybiną (117 m), stanowiące architektonicznie i funkcjonalnie jedną całość. Na mostach wydzielona będzie część piesza i rowerowa, a w tej pierwszej znajdą się ławki.

Nowe życie domu podcieniowego na Żuławach. Odbudowa budynku z historią

Jak informuje Urząd Miasta, nowe mosty mają być gotowe w 2025 r., a koszt inwestycji to nieco ponad 156 mln zł brutto. W związku z inwestycją nastąpi także przebudowa skrzyżowania ulic Berdychowo i prof. Jacka Rychlewskiego.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna to będzie przeprawa dla pieszych i rowerzystów. Dzięki niej sprawnie i wygodnie dostaną się z okolic jeziora Malta i Politechniki Poznańskiej do centrum Poznania, w tym na odnowiony Stary Rynek. Wiemy, że to także wielka szansa dla bardzo atrakcyjnych rekreacyjnie terenów nad Wartą oraz wokół Malty – mówi Marcin Gołek, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Warto przypomnieć, że inwestycja długo nie mogła wystartować. O budowie nowej przeprawy, wtedy nazywanej kładką Berdychowską, mówiło się na poważnie już od 2017 r., a otwarcie kładki miało nastąpić w 2022 r. Na przeszkodzie stanęły jednak kwestie finansowe – pierwotnie miasto zakładało, że wyda na kładkę ok. 30 mln zł, ale okazało się, że była to kwota mocno niedoszacowana. Rozpoczęcie budowy opóźniła też pandemia. Ostatecznie, dzięki dofinansowaniu z Polskiego Ładu w kwocie 96 mln zł i zwiększeniu budżetu po stronie miasta, inwestycja wystartowała dopiero w listopadzie 2023 r.

Mosty Berdychowskie – wizualizacja. Jak będą się prezentować?

Urząd Miasta Poznań opublikował wizualizacje mostów Berdychowskich. Obie części przeprawy mają wyglądać identycznie i różnić się głównie długością. Połączenie między nimi powstanie na cyplu w południowej części Ostrowa Tumskiego.

Kiedy otwarcie mostów Berdychowskich w Poznaniu?

Rozpoczęte pod koniec listopada 2023 r. roboty budowlane mają potrwać ok. 2 lata. Jeśli nie będzie opóźnień, oznaczałoby to, że nowe przeprawy będą gotowe pod koniec 2025 r.

– Zadanie obejmuje też budowę chodników, pochylni i schodów. Nowa atrakcja nad Wartą i Cybiną będzie oświetlona, powstanie też monitoring miejski. W zakres prac wchodzi budowa towarzyszącej infrastruktury technicznej, w tym sieci teletechnicznej i kanalizacji deszczowej. Pojawi się również mała architektura, taka jak ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe – wyjaśnia miasto.

Budowa mostów Berdychowskich – aktualności. Jak idą prace?

Przed rozpoczęciem prac przeprowadzono badania archeologiczne. Aktualnie mosty Berdychowskie w Poznaniu są na etapie prac w nurcie Warty. Stojący na barce żuraw ma za zadanie wbić w dno rzeki stalowe rury, które posłużą do wykonania dwóch podpór w nurcie. Jednocześnie trwają prace konstrukcyjne na brzegach. Trwa transport kolejnych elementów konstrukcyjnych obu kładek oraz prace spawalnicze.

QUIZ. Sobór, browar, czynszówka... Znasz te nazwy budynków?

Pytanie 1 z 15
Browar to obiekt, w którym produkuje się...
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej