Most pontonowy w Warszawie zostanie zdemontowany! Co ze ściekami?

2020-10-15 9:00
Most pontonowy
Autor: UM Warszawa Most pontonowy w Warszawie na Wiśle, który powstał po drugiej awarii Czajki

Most pontonowy w Warszawie powstał na skutek drugiej awarii oczyszczalni ścieków "Czajka". Powstał na nim tymczasowy rurociąg, którym od jakiegoś czasu płyną ścieki. W ostatnich dniach wodociągowcy stwierdzili, że z powodu fali wezbraniowej konieczne jest rozebranie mostu pontonowego na Wiśle, a wraz z nim tymczasowego rurociągu. Co ze ściekami?

Spis treści

  1. Demontaż mostu pontonowego w Warszawie
  2. Co to jest most pontonowy?
  3. Most pontonowy Warszawa
  4. Trzy etapy działań miasta ws. awarii przesyłu ścieków 
  5. Najdłuższy most pontonowy na świecie

Demontaż mostu pontonowego w Warszawie

Opady w całym kraju zwiększają poziom wody w Wiśle. Wojsko zasygnalizowało, że konieczny może być czasowy demontaż mostu pontonowego z tymczasowym rurociągiem do oczyszczalni Czajka. Zapadła decyzja o tymczasowym rozebraniu przeprawy. Ścieki wypuszczone do Wisły będą ozonowanie, a jakość wody będzie na bieżąco kontrolowana - poinformował Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Operacja demontażu mostu pontonowego ruszyła 14 października. Nieunikniony jest kontrolowany awaryjny zrzut ozonowanych ścieków do Wisły. Po przejściu fali wezbraniowej wojsko przystąpi do ponownego montażu rur na moście pontonowym.

Co to jest most pontonowy?

Most pontonowy to rodzaj przeprawy, której konstrukcja opiera się na połączonych pontonach, barkach lub łodziach. To zazwyczaj obiekty tymczasowe, ale zdarza się, że są eksploatowane dłużej. Mosty pontonowe powstają wtedy, gdy np. nie ma czasu lub środków na to, aby wybudować tradycyjny most.

Most pontonowy Warszawa

Most pontonowy w Warszawie powstał w związku z drugą awarią oczyszczalni "Czajka". Władze Warszawy podjęły decyzję, że w trybie ekspresowym musi powstać przeprawa, na którym położony zostanie awaryjny rurociąg na ścieki. W budowie mostu pontonowego, który powstał nieopodal mostu Marii Skłodowskiej-Curie, pomagało wojsko. 9 września 250-metrowa przeprawa była gotowa. Od tej pory trwają prace związane z budową awaryjnego rurociągu. To drugi z trzech etapów prac związanych z likwidacją problemów z przesyłem ścieków w Warszawie. Przypomnijmy, że nieczystości spływają do Wisły od końca sierpnia.

Trzy etapy działań miasta ws. awarii przesyłu ścieków 

Całość działań miasta ws. awarii przesyłu ścieków jest podzielona na trzy etapy:

  • budowę mostu pontonowego i układanie tymczasowego rurociągu, który zatrzyma zrzut ścieków. Most ten ma w założeniach miasta pracować do końca listopada.
  • budowę układu rezerwowego - budowa doraźnego przesyłu, który po usprawnieniu będzie docelowym przesyłem rezerwowym.
  • wymianę obecnego układu.
Most pontonowy
Autor: UM Warszawa Most pontonowy w Warszawie na Wiśle

Najdłuższy most pontonowy na świecie

W 2016 roku w stanie Waszyngton (USA) został oddany do użytku najdłuższy most pontonowy na świecie. Zastąpił on starą przeprawę z 1963 roku i połączył miasta Seattle i Medina. Most powstał na jeziorze Waszyngon. Jego długość to 2,4 km. Do budowy użyto 77 betonowych pontonów. Obiekt ma w każdym kierunku po dwa pasy ruchu ogólnego przeznaczenia i po jednym pasie dla samochodów zapewniających dojazd grupowy. Jest na nim również 4-metrowa ścieżka pieszo-rowerowa. Obiekt może być użytkowany przez ponad 75 lat, jego konstrukcja jest odporna na trudne warunki atmosferyczne tj. fale, sztormy, wiatr.

Most pontonowy w Seattle
Autor: Getty Images Najdłuższy most pontonowy na świecie powstał na jeziorze Waszyngon. Połączył miasta Seattle i Medina.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej