Most pontonowy. Rurociąg na moście pontonowym w Warszawie już działa. Film

2020-09-16 10:19 Marzena Sarniewicz
Most pontonowy
Autor: UM Warszawa Most pontonowy w Warszawie na Wiśle, który powstał po drugiej awarii Czajki

Most pontonowy w Warszawie powstał na skutek drugiej awarii oczyszczalni ścieków "Czajka". Powstał na nim tymczasowy rurociąg, którym już płyną ścieki. Zobacz też jak wygląda najdłuższy most pontonowy na świecie.

Spis treści

  1. Co to jest most pontonowy?
  2. Most pontonowy Warszawa
  3. Trzy etapy działań miasta ws. awarii przesyłu ścieków 
  4. Najdłuższy most pontonowy na świecie

Co to jest most pontonowy?

Most pontonowy to rodzaj przeprawy, której konstrukcja opiera się na połączonych pontonach, barkach lub łodziach. To zazwyczaj obiekty tymczasowe, ale zdarza się, że są eksploatowane dłużej. Mosty pontonowe powstają wtedy, gdy np. nie ma czasu lub środków na to, aby wybudować tradycyjny most.

Most pontonowy Warszawa

Most pontonowy w Warszawie powstał w związku z drugą awarią oczyszczalni "Czajka". Władze Warszawy podjęły decyzję, że w trybie ekspresowym musi powstać przeprawa, na którym położony zostanie awaryjny rurociąg na ścieki. W budowie mostu pontonowego, który powstał nieopodal mostu Marii Skłodowskiej-Curie, pomagało wojsko. 9 września 250-metrowa przeprawa była gotowa. Od tej pory trwają prace związane z budową awaryjnego rurociągu. To drugi z trzech etapów prac związanych z likwidacją problemów z przesyłem ścieków w Warszawie. Przypomnijmy, że nieczystości spływają do Wisły od końca sierpnia.

Trzy etapy działań miasta ws. awarii przesyłu ścieków 

Całość działań miasta ws. awarii przesyłu ścieków jest podzielona na trzy etapy:

  • budowę mostu pontonowego i układanie tymczasowego rurociągu, który zatrzyma zrzut ścieków. Most ten ma w założeniach miasta pracować do końca listopada.
  • budowę układu rezerwowego - budowa doraźnego przesyłu, który po usprawnieniu będzie docelowym przesyłem rezerwowym.
  • wymianę obecnego układu.
Most pontonowy
Autor: UM Warszawa Most pontonowy w Warszawie na Wiśle

Najdłuższy most pontonowy na świecie

W 2016 roku w stanie Waszyngton (USA) został oddany do użytku najdłuższy most pontonowy na świecie. Zastąpił on starą przeprawę z 1963 roku i połączył miasta Seattle i Medina. Most powstał na jeziorze Waszyngon. Jego długość to 2,4 km. Do budowy użyto 77 betonowych pontonów. Obiekt ma w każdym kierunku po dwa pasy ruchu ogólnego przeznaczenia i po jednym pasie dla samochodów zapewniających dojazd grupowy. Jest na nim również 4-metrowa ścieżka pieszo-rowerowa. Obiekt może być użytkowany przez ponad 75 lat, jego konstrukcja jest odporna na trudne warunki atmosferyczne tj. fale, sztormy, wiatr.

Most pontonowy w Seattle
Autor: Getty Images Najdłuższy most pontonowy na świecie powstał na jeziorze Waszyngon. Połączył miasta Seattle i Medina.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej