TOP 10. Te mosty zagwarantują ekstremalne przeżycia. Prezentujemy niesamowite mosty świata

2019-04-02 16:29
Top 10. Ekstremalne przeżycia na mostach świata
Autor: Getty Images Most Trift w Szwajcarii

W artykule prezentujemy TOP 10 niesamowitych mostów świata. W naszej galerii znajdziecie przeprawy wiszące nad przepaściami oraz ze stromymi podjazdami. Te obiekty dostarczą poszukiwaczom adrenaliny więcej wrażeń niż ekstremalne kolejki górskie. Zobacz mosty świata dla odważnych. Czy chciałbyś się po nich przejść?

1. Most Langkawi Sky Bridge w Malezji

TOP 10 rozpoczyna przeprawa, którą możemy pospacerować zwiedzając Malezję. To finezyjnie zakrzywiony most długości 125 m, zawieszony na wys. 700 m na zboczach góry Mat Cinchang. Spacerując po Langkawi Sky Bridge podziwiać można przepiękne widoki na tropikalny las deszczowy, wybrzeże i wyspy Malezji. Aby wejść na most trzeba najpierw wybrać się na przejażdżkę kolejką linową, która ma swój początek w miejscowości Pantai Kok.

2. Most Aiguille du Midi we francuskich Alpach

Most w Alpach francuskich, który powstał na szczycie Aiguille du Midi (3842 m n.p.m.) w masywie Mont Blanc (około 8 km od szczytu Mont Blanc). Aby dostać się na górę trzeba wyjechać kolejką linową, co jest nie lada wyzwaniem. Ta podróż dostarcza wielu emocji. Odbywa się w dwóch etapach, pierwszy przystanek jest na wysokości 2309 m. Ze znajdujących się tam tarasów można podziwiać niezwykłą scenerię Alp szwajcarskich, francuskich i włoskich. Sam most jest krótki, mimo to, to atrakcja przeznaczona tylko dla śmiałków, którzy w pierwszej kolejności zniosą podróż ekstremalną kolejką.

3. Most Trift w Szwajcarii

Most wiszący Alpach Berneńskich przeznaczony wyłącznie dla pieszych. Zawieszony 100 m nad topniejącym lodowcem Trift . Jego całkowita długość to 170 m. Tu również sama podróż kolejką gondolową przez wąwóz, to duże wyzwanie i niezwykle emocjonująca przygoda. Oprócz tego, aby dojść do mostu czeka nas jeszcze około 2,5 kilometrowa wycieczka pod górę. Most zawieszony jest nad stumetrową przepaścią, którą dookoła otaczają skaliste szczyty pokryte śniegiem.

4. Most wiszący Hussaini w Pakistanie

To jeden z najbardziej niebezpiecznych mostów na świecie. Wykonany ze sznurków oraz patyków. Przekroczenie tego mostu wymaga dużej sprawności i koncentracji. Najmniejszy podmuch wiatru zaburza równowagę, a nawet bez tego cały most się chwieje. Mimo to lokalna ludność do dziś zwinnie pokonuje przeprawę.

5. Most wiszący Capilano w kanadyjskim Vancouver

Most zawieszony jest około 70 metrów nad rzeką Capilano. Konstrukcja ma 136 m długości. Most jest własnością prywatną, znajduje się w Kolumbii Brytyjskiej, w dystrykcie Północnego Vancouver . Z przeprawy podziwiać można piękne kanadyjskie krajobrazy. Trzeba jednak wiedzieć, że most bardzo się kołysze. Mimo to chętnych na spacer nie po nim nie brakuje.

6. Most wiszący Windsor na Gibraltarze

Co warto zobaczyć na Gibraltarze? Na pewno most Capilano. Ta spektakularna przeprawa ma 71 m długości i zawieszona jest nad 50-metrowym wąwozem. Wszyscy, którzy lubią dreszczyk adrenaliny, powinni odwiedzić most wiszący w Royal Anglian Way. Z mostu można podziwiać przepiękne widoki na cieśninę, zatokę i miasto

7. Most Kawarau Bridge w Nowej Zelandii

Most Kawarau w Nowej Zelandii zawieszony jest 100 m nad ziemią. To popularne miejsce skoków na bungee. Odważni mogą skoczyć z wysokości ponad 42,7 m nad rzeką Kawarau.

8. Most Royal Gorge w Kolorado

To most zawieszony ponad trzysta metrów nad poziomem rzeki Arkansas. Spacerując nim można podziwiać wąwóz z góry oraz niesamowitą linową konstrukcję budowli. Przeprawę otaczają masywne zbocza gór. Przepastny widok w dół na długo pozostanie w pamięci. To najwyższy most na terenie USA.

9. Most Titlis Cliff Walk w szwajcarskich Alpach

To najwyżej położony wiszący most w Europie, bo na wysokości 3238 m n.p.m. Turystów zachwyca wspaniała konstrukcja przeprawy. Podobnie jak roztaczające się z niej widoki. Budowla o długości 100 m powstała w pobliżu największego ośrodka narciarskiego w - Engelberg-Titlis w Alpach Berneńskich.

10. Szklany most Zhangjiajie w Chinach

To najdłuższy i najwyższy most wiszący ze szklaną podłogą na świecie. Łączy brzegi kanionu w Parku Narodowym Zhangjiajie w południowo-środkowych Chinach. Most ma długość 430 metrów i zawisł 300 m nad dnem kanionu. Dzięki szklanej podłodze turyści mogą spojrzeć w przepaść pod swoimi stopami. To atrakcja tylko dla odważnych.

Oprócz TOP 10 zobacz też inne niesamowite budowle i mosty

Poniżej prezentujemy jeszcze kilka mostów oraz budowli, m.in. szklany szlak na trasie China Tianmen Skywalk czy Drogę Atlantycką w Norwegii. Wszystkie zawieszone są na dużych wysokościach lub mają strome podjazdy. One również gwarantują niesamowite przeżycia.

Szlak China Tianmen Skywalk w Narodowym Parku Zhangjiajie

W okolicach Zhangijije znajduje się góra zwana Bramą do Nieba czyli Tianmen. Można tu odbyć niesamowity spacer w chmurach. Aby jednak dojechać do szlaku trzeba najpierw wjechać na Tianmen (1519 m) 7-kilometrową kolejką. Na szczycie wokół pionowego klifu biegnie trasa spacerowa zwana szlakiem China Tianmen Skywalk. Można tu "dotknąć chmur".

Szklany szlak widokowy Parku Narodowym w Tianmen

W ciągu szlaku China Tianmen Skywalk rozpoczynała się słynna szklana droga. Przechodząc po można zobaczyć przepaść pod stopami. To atrakcja dla prawdziwych twardzieli.

Atlanterhavsveien czyli Droga Atlantycka w Norwegii

Droga Atlantycka to system mostów i grobli nad zatoką Hustadvika. Dokładnie 8 mostów i 8,3 km trasy, poprowadzonej nad drobnymi wysepkami. Droga łączy wyspę Averøy z lądem. Podczas pokonywania trasy ma się wrażenie podróży przez otwarty ocean. To budowla przez wielu uznawana za arcydzieło architektury drogowej.

Most linowy Carrick-a-Rede w Irlandii

Ten wiszący most linowy, to jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych Irlandii Północnej. 20-metrowa przeprawa, zawieszona około 30 m nad wodą, łączy ze sobą urwisko ze skalną wysepką. Aby dojść do mostu trzeba udać się na spacer wzdłuż klifów, z których roztaczają się piękne widoki na ocean oraz wyspę Rathlin. Na moście jednocześnie może być zaledwie osiem osób, obowiązuje ruch wahadłowy.

Most Canopy Walk w Parku Narodowym Kakum w Ghanie

Kakum Canopy Walk to aż siedem mostów, zawieszonych 40 m ad koronami drzew Narodowego Parku Kakum w Ghanie. Spacer po przeprawie to prawdziwa uczta dla zmysłów. Z mostów podziwiać można niesamowity Afrykański dziki las i obserwować wiele rzadkich gatunków zwierząt.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej