Most Gdański do remontu. Wymieniona będzie konstrukcja kolejowego Mostu Gdańskiego

2018-11-09 16:40
Most Gdański
Autor: PKP PLK Remont Mostu Gdańskiego stał się pilną koniecznością.

Remont kolejowego Mostu Gdańskiego spółka PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) powierzyła konsorcjum firm: Intop Warszawa i Mostostal Kielce. Przebudowa konstrukcji pod jednym z dwóch torów Mostu Gdańskiego ma się zakończyć późnym latem 2019 r.

Kolejowy Most Gdański stoi tuż przy dwupoziomowym moście przeznaczonym dla samochodów i tramwajów. 8 listopada 2018 r. PKP PLK zawarła z wykonawcami remontu kontrakt o wartości blisko 76 mln zł, w który zakłada zakończenie robót w terminie 9 miesięcy. Dodajmy, że rozpoczną się one jeszcze w tym roku.

Most Gdański
Autor: Google Earth Pro Kolejowy Most Gdański stoi tuż przy dwupoziomowym moście przeznaczonym dla samochodów i tramwajów.

Jakie prace budowlane na Moście Gdańskim?

Prace prowadzone pomiędzy stacją Warszawa Gdańska a przystankiem Warszawa ZOO będą polegały na kompleksowej wymianie dziewięciu przęseł stalowej konstrukcji o długości ponad 508 m. Wzmocnione zostaną fundamenty podpór oraz wymienione tory i sieć trakcyjna. Po zakończeniu robót obiekt będzie dostosowany do prędkości 120 km/h dla pociągów pasażerskich i 100 km/h dla pociągów towarowych. Zwiększy się przepustowość linii.

„Roboty zostały tak zaplanowane, że nie będą miały wpływu na kursowanie pociągów” – zapewniają w PKP PLK.

Most Gdański
Autor: PKP PLK Po remontowanym Moście Gdańskim będą kursowały pociągi.

Most Gdański ważnym ogniwem linii obwodowej

– Przebudowa obiektów inżynieryjnych, m.in. takich jak Most Gdański otwiera możliwość tworzenia sprawnych połączeń w stolicy i aglomeracji. Znaczące efekty przyniosła już modernizacja warszawskiej linii obwodowej z przebudowanymi i nowymi przystankami. Oznacza to lepsze dojazdy mieszkańców do pracy i do szkoły – podkreślał wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel w czasie podpisywania umowy.

Prezes PKP PLK Ireneusz Marchel przypomniał, że w 2016 r. zakończono przebudowę młodszej, wybudowanej w latach 60-tych XX wieku, konstrukcji Mostu Gdańskiego. Jest przystosowana do obsługi cięższych składów pasażerskich i towarowych. Pociągi pasażerskie mogą przejeżdżać z prędkością 80 km/h, a towarowe 60 km/h.

Mosty w Warszawie – sprawdź co o nich wiesz. Quiz

Mosty w Warszawie

Pytanie 1 z 9
Który z warszawskich mostów ma barierki w kolorze czerwonym?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej