Most Gdański do remontu. Wymieniona będzie konstrukcja kolejowego Mostu Gdańskiego

2018-11-09 16:40
Most Gdański
Autor: PKP PLK Remont Mostu Gdańskiego stał się pilną koniecznością.

Remont kolejowego Mostu Gdańskiego spółka PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) powierzyła konsorcjum firm: Intop Warszawa i Mostostal Kielce. Przebudowa konstrukcji pod jednym z dwóch torów Mostu Gdańskiego ma się zakończyć późnym latem 2019 r.

Kolejowy Most Gdański stoi tuż przy dwupoziomowym moście przeznaczonym dla samochodów i tramwajów. 8 listopada 2018 r. PKP PLK zawarła z wykonawcami remontu kontrakt o wartości blisko 76 mln zł, w który zakłada zakończenie robót w terminie 9 miesięcy. Dodajmy, że rozpoczną się one jeszcze w tym roku.

Most Gdański
Autor: Google Earth Pro Kolejowy Most Gdański stoi tuż przy dwupoziomowym moście przeznaczonym dla samochodów i tramwajów.

Jakie prace budowlane na Moście Gdańskim?

Prace prowadzone pomiędzy stacją Warszawa Gdańska a przystankiem Warszawa ZOO będą polegały na kompleksowej wymianie dziewięciu przęseł stalowej konstrukcji o długości ponad 508 m. Wzmocnione zostaną fundamenty podpór oraz wymienione tory i sieć trakcyjna. Po zakończeniu robót obiekt będzie dostosowany do prędkości 120 km/h dla pociągów pasażerskich i 100 km/h dla pociągów towarowych. Zwiększy się przepustowość linii.

„Roboty zostały tak zaplanowane, że nie będą miały wpływu na kursowanie pociągów” – zapewniają w PKP PLK.

Most Gdański
Autor: PKP PLK Po remontowanym Moście Gdańskim będą kursowały pociągi.

Most Gdański ważnym ogniwem linii obwodowej

– Przebudowa obiektów inżynieryjnych, m.in. takich jak Most Gdański otwiera możliwość tworzenia sprawnych połączeń w stolicy i aglomeracji. Znaczące efekty przyniosła już modernizacja warszawskiej linii obwodowej z przebudowanymi i nowymi przystankami. Oznacza to lepsze dojazdy mieszkańców do pracy i do szkoły – podkreślał wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel w czasie podpisywania umowy.

Prezes PKP PLK Ireneusz Marchel przypomniał, że w 2016 r. zakończono przebudowę młodszej, wybudowanej w latach 60-tych XX wieku, konstrukcji Mostu Gdańskiego. Jest przystosowana do obsługi cięższych składów pasażerskich i towarowych. Pociągi pasażerskie mogą przejeżdżać z prędkością 80 km/h, a towarowe 60 km/h.

Mosty w Warszawie – sprawdź co o nich wiesz. Quiz

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej