Monorail zamiast tramwaju?

2007-06-01 12:37

Monorail - wąskotorowa kolejka miejska jeżdżąca po metalowej kontrukcji kilka metrów nad ziemią jest w wielu zachodnich krajach głównym środkiem komunikacji. Austriacy chcieliby zainwestować w budowę monorail w Krakowie.

Austriacka firma Harag zaproponowała władzom Krakowa budowę monorail - wąskotorowej kolejki miejskiej jeżdżącej po metalowej konstrukcji kilka metrów nad ziemią. Krakowska inwestycja byłaby finansowana przez amerykańską instytucję finansową Intercontinental Commerce Corporation. Przedsięwzięcie miałoby się zwrócić inwestorom w ciągu 20-30 lat z opłat za bilety.
Budowa kolejki nie byłaby dla miasta finansowym obciążeniem. Jedyne czego wymaga inwestor, to opracowanie trasy przejazdu z możliwie jak największą liczbą pasażerów. Z pewnościa będą to trasy prowadzące do kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego i Dworca Głównego. Nie wyklucza się udostępnienia trasy rezerwowanej dotychczas dla tzw. szybkiego tramwaju. Kolejka wydaje się być lepszym rozwiązaniem dla zabytkowego Krakowa niż szybki tramwaj, zwłaszcza że żadna z linii nie będzie przecinać zabytkowego centrum. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej