Monorail zamiast tramwaju?

2007-06-01 12:37

Monorail - wąskotorowa kolejka miejska jeżdżąca po metalowej kontrukcji kilka metrów nad ziemią jest w wielu zachodnich krajach głównym środkiem komunikacji. Austriacy chcieliby zainwestować w budowę monorail w Krakowie.

Austriacka firma Harag zaproponowała władzom Krakowa budowę monorail - wąskotorowej kolejki miejskiej jeżdżącej po metalowej konstrukcji kilka metrów nad ziemią. Krakowska inwestycja byłaby finansowana przez amerykańską instytucję finansową Intercontinental Commerce Corporation. Przedsięwzięcie miałoby się zwrócić inwestorom w ciągu 20-30 lat z opłat za bilety.
Budowa kolejki nie byłaby dla miasta finansowym obciążeniem. Jedyne czego wymaga inwestor, to opracowanie trasy przejazdu z możliwie jak największą liczbą pasażerów. Z pewnościa będą to trasy prowadzące do kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego i Dworca Głównego. Nie wyklucza się udostępnienia trasy rezerwowanej dotychczas dla tzw. szybkiego tramwaju. Kolejka wydaje się być lepszym rozwiązaniem dla zabytkowego Krakowa niż szybki tramwaj, zwłaszcza że żadna z linii nie będzie przecinać zabytkowego centrum. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej