Marklowice pełne atrakcji

2007-05-22 14:00
Marklowice
Autor: Urząd Gminy Marklowice

Kompleks rekreacyjno-sportowo-usługowy o wdzięcznej nazwie Tropikalna Wyspa powstanie w Marklowicach. Wybudowanie obiektu będzie kosztować 140-160 mln zł. Dzięki inwestycji powstanie 150 miejsc pracy.

Tropikalna Wyspa to wielofunkcyjne centrum nastawione na rekreację i rozrywkę. Powstanie w miejscowości Marklowice, na poprzemysłowym terenie przejętym przez gminę od kopalni. Największą atrakcją kompleksu będzie umieszczona w szklanym stożku tropikalna wyspa ze sztucznymi skałami, grotami, palmami i wodospadami. W skład obiektu wchodzić będą basen sportowy, baseny kryte i otwarte, wieża widokowa, pasaż handlowo-usługowy oraz kręgielnia. Cechą charakterystyczną kompleksu odróżniającą go od przeciętnie pojmowanego aquaparku będzie ponad 100 różnych atrakcji wodnych. Obiektem pomocniczym będzie też siłownia cieplna na gaz metan oraz zadaszona scena. Do tego na terenie obiektu powstaną inne atrakcje takie jak: place zabaw, skwery z fontannami oraz parkingi. To wszystko zostanie wybudowane na terenie o powierzchni 4,5 hektara. Powierzchnia użytkowa całego zespołu rekreacyjnego wyniesie 14 tys. mkw.

Tropikalna Wyspa zostanie stworzona w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Realizacja inwestycji będzie podzielona na etapy. Pierwszy zakłada stworzenie parku zabaw i rekreacji wraz z parkingiem. Zagospodarowany będzie tzw. "plac centralny". Na powierzchni liczącej około 2 hektarów powstaną m.in.: pasaże i alejki spacerowe, główny plac imprez, plac trzech fontann, centrum kulturystyczne na otwartym powietrzu oraz tereny zielone. Ten etap będzie kosztował 8,5 mln zł, z czego 75 proc. tej kwoty pokryje dotacja Unii Europejskiej. Resztę dołoży budżet państwa i gmina Marklowice. W drugim etapie wybudowana zostanie siłownia zasilana metanem z pobliskiej kopalni, która ma zapewnić energię elektryczna i cieplną dla projektowanego kompleksu. Następnie zrealizowane będą główne obiekty centrum oraz hotel z salą konferencyjną oraz uzupełniającym zakresem wellnes & spa. Ostatnim etapem będzie budowa kompleksu basenowego. Na realizacje tych obiektów gmina poszukiwać będzie partnerów zewnętrznych aby pilotować projekt w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Zespół rekreacyjny będzie zasilany energią opartą na dostawie gazu metanu. Zastosowane zostaną także kolektory słoneczne, które będą podgrzewały wodę w zewnętrznych basenach. Tropikalna Wyspa zaplanowana jest z wielkim rozmachem. Będzie to jedyny tak duży obiekt rekreacyjno-sportowy w kraju. Stworzenie tak dużej ilości atrakcji jest możliwe dzięki energoszczędnym rozwiązaniom energetycznym, które znacznie obniżą koszty utrzymania całego kompleksu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej