Konkurs na szalet miejski w Kazimierzu Dolnym rozstrzygnięty

2012-01-25 10:35
Konkurs na szalet miejski w Kazimierzu Dolnym rozstrzygnięty
Autor: Architekci Piotr Musiałowski, Łukasz Przybyłowicz Wnętrze projektowanego szaletu w Kazimierzu Dolnym

W maju 2012 roku zostanie oddany do użytku szalet miejski, który zwyciężył w IX Konkursie na projekt toalety publicznej organizowanym przez firmę Sanitec KOŁO. Nowy szalet w Kazimierzu Dolnym o nazwie "Toaleta Płotem" to projekt dwóch młodych architektów z Warszawy – Piotra Musiałowskiego i Łukasza Przybyłowicza.

Według jury konkursu to właśnie ten projekt toalety najlepiej wpisuje się w klimat i specyfikę Kazimierza Dolnego. To blisko 4-tysięczne miasto nad Wisłą odwiedza corocznie ponad 1 milion turystów – i właśnie z myślą o nich ogłoszono konkurs na szalet miejski. O tym, jaka to ważna inwestycja świadczy fakt, że konkursowi patronował burmistrz Kazimierza Dolnego. Do konkursu Sanitec KOŁO zgłoszono 110 projektów koncepcyjnych. Architekci - Piotr Musiałowski i Łukasz Przybyłowicz najlepiej sprostali niełatwemu zadaniu dopasowania publicznego szaletu do architektury historycznej zabudowy miasta. Laureaci podkreślają, że ich zamiarem było zaprojektowanie budynku skromnego, dobrze komponującego się z wartościową architekturą miasta.

„Toaleta Płotem” najlepsza dla Kazimierza Dolnego

Twórcy zwycięskiego projektu postawili na wykorzystanie motywu drewnianego płotu. Regularnie rozmieszczone sztachety nie tylko otaczają działkę, ale także płynnie przechodzą w okładzinę betonowego obiektu, w którym mieszczą się sanitariaty. Regularne prześwity między drewnianymi listwami ożywiają elewacje pozwalając na grę światła i cienia.

Konkurs na szalet miejski w Kazimierzu Dolnym rozstrzygnięty
Autor: Architekci Piotr Musiałowski, Łukasz Przybyłowicz Szalet miejski w Kazimierzu Dolnym, projekt konkursowy

Szalet miejski o nazwie „Toaleta Płotem” powstaje w pobliżu bulwaru nadwiślańskiego, na końcowym odcinku ciągu spacerowego ulicy Senatorskiej. Oprócz części damskiej i męskiej szalet będzie także wyposażony w pomieszczenie do przewijania niemowląt, łazienkę dla osób niepełnosprawnych oraz prysznice. W sąsiadującym z toaletą publiczną magazynie będzie także miejsce na łódź ratunkową.

Jury konkursu na projekt toalety poblicznej

Najlepszy projekt szaletu miejskiego wyłoniło jury złożone m.in. z wybitnych architektów, wśród których byli: prof. Ewa Kuryłowicz w roli przewodniczącej, prof.Elżbieta Przesmycka, prof.Konrad Kucza-Kuczyński, arch. Marek Bielecki. Jurorzy podkreślali niezwykle trafną interpretację kwestii lokalizacji obiektu oraz wyeksponowanie walorów architektury oraz przyrody Kazimierza Dolnego.

Konkurs Sanitec KOŁO szansą na poprawę stanu sanitarnego polskich miast

Budowa obiektu jest współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Z toalety będą korzystali nie tylko mieszkańcy i turyści odwiedzający Kazimierz Dolny, ale również żeglarze i wodniacy cumujący w pobliskiej przystani.
Dzięki konkursom Sanitec KOŁO, w miejscach często odwiedzanych przez turystów, mają szanse powstać obiekty, które znacznie poprawią stan sanitarny oraz wpiszą się w lokalny krajobraz. Każda kolejna edycja konkursu jest szansą na rozwój i modernizację przestrzeni publicznej w wielu polskich miastach i miasteczkach.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej