Koncepcja zabudowy zachodniej pierzei wraz z zagospodarowaniem płyty Starego Rynku w Bydgoszczy: I Nagroda GM Architekci

2010-09-22 15:35
Koncepcja architektoniczno-urbanistyczna zabudowy Zachodniej Pierzei wraz z koncepcją zagospodarowania płyty Starego Rynku Bydgoszczy
Autor: GM Architekci Sp. z o.o. Koncepcja architektoniczno-urbanistyczna zabudowy Zachodniej Pierzei wraz z koncepcją zagospodarowania płyty Starego Rynku Bydgoszczy

Zespół bydgoskich architektów z pracowni GM Architekci zwyciężył w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zabudowy zachodniej pierzei wraz z koncepcją zagospodarowania płyty Starego Rynku Bydgoszczy. Zamysłem zespołu projektowego było stworzenie koncepcji, która połączy w spójną całość kontekst historyczny oraz współczesne funkcje centrotwórcze tego miejsca.

Wprowadzenie

Rynek każdego miasta to miejsce szczególne. W dziejach historii pełnił różne funkcje. Przywołując różne wspomnienia i zdarzenia, które niejednokrotnie miały znaczący wpływ na późniejsze dzieje całego miasta. Wyjątkowy kontekst tego miejsca skłania do refleksji, w jaki sposób traktować taką przestrzeń. Jak połączyć współczesne funkcje miastotwórcze i centrotwórcze z historyczną strukturą urbanistyczną.

Rynek Staromiejski w Bydgoszczy to dziś historyczna tkanka miejska wpisana w urbanistyczne ramy nowoczesnego miasta. Pragnieniem każdego architekta jest wykreowanie poprzez przyjęte rozwiązania architektonicznego w zastanym kontekście miejsca swoistego genius locci. Przyjaznego dla użytkowników, w którym mieszkańcy czuć będą się jak u siebie. Zamysłem zespołu projektowego było stworzenie koncepcji zagospodarowania płyty rynku wraz z ukształtowaniem jego zachodniej pierzei, łącząc w spójną całość kontekst historyczny oraz współczesne funkcje centrotwórcze tego miejsca.

Agora Bydgoska

Przestrzeń wymiany poglądów i miejsce organizacji konkretnych przedstawień, wykładów, prelekcji i innych wydarzeń. Amfiteatralne ukształtowanie zagłębienia w płycie rynku, zlokalizowane bezpośrednio przed centralną częścią zachodniej pierzei rynku pozwala na stworzenie dwustronnej trybuny podczas wydarzeń specjalnych, a na co dzień w okresie wiosna, lato, jesień pełnić będą rolę kameralnych siedlisk, miejsce spotkań towarzyskich. Zagłębienie to łączy dwie podziemne części całej koncepcji, w których możliwe będzie zlokalizowanie muzeum martyrologii bydgoszczan zajmujące podziemia kościoła jezuickiego oraz stałą ekspozycję prezentującą historię Bydgoszczy (mieszczącą się w podziemiach XVI-wiecznego ratusza).

Lampiony Krwawej Niedzieli

Chcąc w szczególny sposób uczcić pamięć ofiar zamordowanych podczas Krwawej Niedzieli na rynku w Bydgoszczy, zaprojektowano specjalne podłużne lampy rozmieszczone w płycie rynku symbolizujące ciała poległych.

Rynek Czterech Pór Roku

Na zbiegu ulicy Mostowej i osi wyznaczonej przez lokalizacje zburzonego kościoła jezuickiego, znajduje się wielofunkcyjna przestrzeń pozwalająca na realizację różnorodnych funkcji w poszczególnych okresach roku. Przykłady zagospodarowania tej przestrzeni pokazano w relacji do poszczególnych pór roku.

Sceneria wiosenna
Kilkudziesięciometrowe zagłębienie w okresie wiosennego przebudzenia pełnić może w całej swojej zajętości rolę wystawy kwiatowej, czy też kwiatowego dywanu.

Sceneria letnia
Wprowadzenie wody jednoznacznie kojarzącej się z ciepłem lata, a przez to stworzenie wodnego oczka z przestrzenią ekspozycyjną w środku w postaci płyt da poczucie orzeźwienia dla osób wypoczywających wokół oraz korzystających z ogródków gastronomicznych okalających nieckę.

Sceneria jesienna
To idealna pora roku na organizację koncertów i festynów sportowych z wykorzystaniem zaprojektowanej niecki.

Sceneria zimowa
To okres organizowania ślizgawek na sztucznych lodowiskach. Zaprojektowane zagłębienie pełni wówczas rolę płyty lodowiska, gdzie w warstwach podziemnych płyty zaprojektowano instalację mroźną lodowiska a w podziemnych pomieszczeniach pod płytą przewidziano miejsce na stałe agregaty chłodnicze.

Materiały

Na płycie rynku kamień, a w Agorze szklane ściany za którymi uwidocznią się z jednej strony historyczne podziemne mury kościoła jezuickiego, a po drugiej stronie podziemia XVI-wiecznego ratusza.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej