Kolej Plus. Rozstrzygnięte przetargi na studia dla Kolej Plus

2021-04-09 9:42
Kolej Plus
Autor: Getty Images Rządowy Program Kolej Plus ma uczynić kolej bezpieczną, komfortową i przewidywalną

Kolej Plus to program, który ma przywrócić połączenia kolejowe w przynajmniej 20 miastach średniej wielkości. Zakończył się właśnie pierwszy etap Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus. Do PKP Polskich Linii Kolejowych trafiło ponad 100 wniosków. Zgłoszenia 4-krotnie przekraczają wartość środków planowanych na realizację Kolei Plus.

Spis treści

  1. Kolej Plus - budowa i modernizacja torów kolejowych
  2. Kolej Plus - aktualności, przetargi
  3. Nowe przepisy Kolej Plus opracowano jeszcze przed epidemią
  4. Cele programu Kolej Plus
  5. Kolej Plus - przewozy pasażerskie zostaną wsparte za granicą województwa
  6. Kolej Plus - zmiany dotyczące przygotowania i realizacji inwestycji kolejowych
Kolej Plus
Autor: gov.pl 4 marca 2020 Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o transporcie kolejowym Kolej Plu

Program Kolej Plus to ogromna szansa na wzrost atrakcyjności i rozwoju gospodarczego wielu regionów Polski. Realizacja projektów przyczyni się do likwidacji wykluczenia komunikacyjnego. Sieć kolejowa będzie uzupełniona o nowe połączenia, które zapewnią mieszkańcom lepsze warunki życia - twierdzi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Kolej Plus - budowa i modernizacja torów kolejowych

Program Kolej Plus ma zapewnić zapewni m.in. połączenia kolejowe do miast, które obecnie takiej komunikacji nie mają. Zgodnie z założeniami projektu  nowe szlaki kolejowe mają łączyć miejscowości powyżej 10 tysięcy mieszkańców z ośrodkami wojewódzkimi.

Wnioski w ramach programu samorządy mogły składać do 26 sierpnia. Po wstępnej kwalifikacji do programu samorządy będą miały rok na przygotowanie koncepcji - z zakresem i założeniami inwestycji, a także zapewnieniem finansowania.

Kolej Plus - aktualności, przetargi

Rozstrzygnięte zostały przetargi na opracowanie studiów planistyczno-prognostycznych na realizację trzech projektów zgłoszonych przez województwo łódzkie do programu Kolej Plus. Chodzi o nową linię kolejową od „Węglówki” w stronę Wielunia oraz modernizację połączeń Tomaszów – Opoczno – Skarżysko Kamienna i Piotrków – Bełchatów z wydłużeniem do Bogumiłowa.

W przetargu na opracowanie studiów planistyczno-prognostycznych oferty złożyły trzy firmy. Najwięcej punktów w oparciu o przyjęte kryteria wyboru zdobyło Polsko – Hiszpańskie Konsorcjum firm IDOM, które wszystkie dokumentacje studialne chce wykonać za 6,3 mln zł. Dokumentacje będą współfinansowane przez Województwo Świętokrzyskie, Miasto Bełchatów, Gminę Kleszczów i Gminę Wieluń. Celem studium będzie opracowaie koncepcji, która będzie podstawą do dalszej realizacji projektu. Studium powinno zawierać, m.in. prognozy ruchu, szacunkowe koszty dla różnych wariantów. 

Nowe przepisy Kolej Plus opracowano jeszcze przed epidemią

Prezydent RP Andrzej Duda w marcu tego roku podpisał nie tylko nowelizację ustawy o transporcie kolejowym Kolej Plus, ale także inne ustawy, w których zawarte są rozwiązania wspierające realizację Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej. To początek działań, które mają sprawić, że kolej będzie bezpieczna, komfortowa i przewidywalna, a przede wszystkim dostępna dla mieszkańców kraju, szczególnie mniejszych miast i miejscowości. Projekty w ramach programu Kolej Plus będą realizowane przez PKP PLK SA we współpracy z samorządami. Budżet programu Kolej Plus szacowany jest na ponad 6,5 mld zł. Dofinansowanie wyniesie ponad 5,5 mln zł, wkład jednostek samorządu terytorialnego to ok. 1 mld zł.

Cele programu Kolej Plus

Głównym celem programu Kolej Plus jest powstrzymanie degradacji infrastruktury kolejowej na poziomie lokalnym i regionalnym. Program ma objąć miejscowości o populacji powyżej 10 tys. mieszkańców bez dostępu do linii kolejowych. Nowelizacja ustawy przewiduje, że tereny kolejowe, które aktualnie nie są wykorzystywane, zostaną przywrócone do ponownego użytku na cele transportowe.

Kolej Plus zakłada realizację inwestycji liniowych, tj. modernizację istniejących lub budowę nowych linii kolejowych oraz inwestycje punktowe, np. budowę nowych przystanków, mijanek czy łącznic kolejowych. Inwestycje będą mogły być sfinansowane w 85% ze środków programu, a w 15% ze środków pochodzących z samorządów. Program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2028 roku.

Kolej Plus - przewozy pasażerskie zostaną wsparte za granicą województwa

Samorządy województw będą mogły realizować przewozy kolejowe dalej niż do najbliższej stacji za granicą województwa. Rozwiązanie to przeznaczone jest przede wszystkim dla organizatorów publicznego transportu zbiorowego (marszałków województw), którzy chcieliby realizować takie połączenia bez potrzeby osobnego zawierania porozumienia między województwami. Możliwe będzie przeznaczanie środków Funduszu Kolejowego na finansowanie lub współfinansowanie przez województwa zadań dotyczących zakupu, modernizacji oraz napraw pojazdów kolejowych przeznaczonych do przewozów pasażerskich wykonywanych na podstawie umowy o świadczenie usług publicznych. Dodatkowo, możliwe będzie wykorzystanie środków niewykorzystanych przez województwa w danym roku budżetowym – na realizację zadań w latach następnych.

Kolej Plus - zmiany dotyczące przygotowania i realizacji inwestycji kolejowych

Uproszczony zostanie system udzielania gwarancji finansowych umożliwiających rozpoczęcie procedur przetargowych. Usprawni to zaciąganie przez PKP zobowiązań finansowych na zadania zaplanowane w Szczegółowym Planie Realizacji Krajowego Programu Kolejowego. Wprowadzono też nowe źródła finansowania, przygotowania i realizacji inwestycji kolejowych, w tym środki uzyskane z emisji skarbowych papierów wartościowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej