Inteligentny i... tańszy w eksploatacji

2008-07-23 15:25
politechnika gganska
Autor: brak danych

Kamień węgielny pod jego budowę wmurowano w październiku 2004 roku. Stanął w czworokącie ulic: Do Studzienki, Traugutta, Siedlickiej i Fiszera. Otwarcie, które nastąpiło w 2008 roku, można uznać za wydarzenie. Nowy budynek Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej jest inteligentny nie tylko dlatego, że kształcą się w nim ludzie.

Powstał na planie litery Y. To obiekt o czterech kondygnacjach. Ma płaski dach i jest niepodpiwniczony, jego powierzchnia użytkowa wynosi 12 tys. mkw. Gmach jest zarządzany elektronicznie, dotyczy to m.in. kontroli wydawania i obiegu kluczy do pomieszczeń. Z kolei przesuwne, dźwiękoszczelne ściany powodują, że sale można dzielić na mniejsze i prowadzić w nich niezależne zajęcia.

Projektując go, postawiono nie tylko na komfort i bezpieczeństwo użytkowników. - Określamy go mianem inteligentnego, bo wyposażyliśmy go w zintegrowany program komputerowy, który zarządza różnymi systemami - mówi dr inż. Mariusz Grych z Wydziału Architektury PG, współautor projektu. - Jednym z nich jest system automatyzacji wentylacji mechanicznej, klimatyzacji, ogrzewania i oświetlenia. W skład głównego systemu sterowania bezpieczeństwem weszły podsystemy: sygnalizacji pożaru, oddymiania, sygnalizacji włamania i napadu, kontroli dostępu, telewizji dozorowej i zasilania awaryjnego. Wszystkie systemy mogą się komunikować miedzy sobą, a to jest ważne, bo będziemy wiedzieć, jak tylko zmienią się potrzeby użytkowników i obiekt trzeba będzie modernizować - dodaje projektant.

W budynku mają siedzibę Centrum Dydaktyczno-Badawcze Technologii Informacyjnych ETI i centrum obsługi TASK (Trójmiejska Akademicka Sieć Komputerowa). Pierwsze z nich jest wyposażone w laboratoria, sale wykładowe, jedno audytorium na 500 osób, znajduje się tu również filia Biblioteki Głównej PG. - Zarówno bibliotekę, jak i wypożyczalnię książek wyposażyliśmy w system RFID (ang. Radio frequency identyfication). Nadzoruje ich przepływ w oparciu o zdalny odczyt i zapis danych, które są przesyłane falami radiowymi - tłumaczy Mariusz Grych.

Centrum Informatyczne TASK zajmuje czwartą kondygnację. To miejsce, które środowisku akademickiemu Trójmiasta zapewnia dostęp do krajowej i światowej sieci informatycznej. Ciekawostką jest to, że od 3 kwietnia 2008 roku pracuje tu najnowszy polski superkomputer "Galera". To pierwsze w Europie urządzenie, oparte na 1400 procesorach czterordzeniowych Intel Xeon Quad-Core, jego moc obliczeniowa sięga 50 TFLOPS. W praktyce oznacza to, że w ciągu jednej sekundy maszyna wykonuje 50 bilionów operacji.

- Zastosowane elementy i urządzenia nie tylko poprawiły jakość, ale i pozwoliły na obniżenie kosztów eksploatacji obiektu - podkreśla Mariusz Grych.

Politechnika Gdańska
Autor: Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska
Autor: Politechnika Gdańska

Wyposażenie pochłonęło blisko 10 mln zł, a koszt całego gmachu jest szacowany na 53 mln zł. Fundusze pozyskano z budżetu MENiS i środków Unii Europejskiej. Głównym wykonawcą była korporacja budowlana Doraco - robiła fundamenty (I etap) i prace wykończeniowe (III etap). Stan surowy otwarty wykonała gdyńska firma Allcon SA. Obiekt został połączony ze starym budynkiem wydziału.

Magdalena Stopa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej