Inteligentny i... tańszy w eksploatacji
Kamień węgielny pod jego budowę wmurowano w październiku 2004 roku. Stanął w czworokącie ulic: Do Studzienki, Traugutta, Siedlickiej i Fiszera. Otwarcie, które nastąpiło w 2008 roku, można uznać za wydarzenie. Nowy budynek Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej jest inteligentny nie tylko dlatego, że kształcą się w nim ludzie.
Powstał na planie litery Y. To obiekt o czterech kondygnacjach. Ma płaski dach i jest niepodpiwniczony, jego powierzchnia użytkowa wynosi 12 tys. mkw. Gmach jest zarządzany elektronicznie, dotyczy to m.in. kontroli wydawania i obiegu kluczy do pomieszczeń. Z kolei przesuwne, dźwiękoszczelne ściany powodują, że sale można dzielić na mniejsze i prowadzić w nich niezależne zajęcia.
Projektując go, postawiono nie tylko na komfort i bezpieczeństwo użytkowników. - Określamy go mianem inteligentnego, bo wyposażyliśmy go w zintegrowany program komputerowy, który zarządza różnymi systemami - mówi dr inż. Mariusz Grych z Wydziału Architektury PG, współautor projektu. - Jednym z nich jest system automatyzacji wentylacji mechanicznej, klimatyzacji, ogrzewania i oświetlenia. W skład głównego systemu sterowania bezpieczeństwem weszły podsystemy: sygnalizacji pożaru, oddymiania, sygnalizacji włamania i napadu, kontroli dostępu, telewizji dozorowej i zasilania awaryjnego. Wszystkie systemy mogą się komunikować miedzy sobą, a to jest ważne, bo będziemy wiedzieć, jak tylko zmienią się potrzeby użytkowników i obiekt trzeba będzie modernizować - dodaje projektant.
W budynku mają siedzibę Centrum Dydaktyczno-Badawcze Technologii Informacyjnych ETI i centrum obsługi TASK (Trójmiejska Akademicka Sieć Komputerowa). Pierwsze z nich jest wyposażone w laboratoria, sale wykładowe, jedno audytorium na 500 osób, znajduje się tu również filia Biblioteki Głównej PG. - Zarówno bibliotekę, jak i wypożyczalnię książek wyposażyliśmy w system RFID (ang. Radio frequency identyfication). Nadzoruje ich przepływ w oparciu o zdalny odczyt i zapis danych, które są przesyłane falami radiowymi - tłumaczy Mariusz Grych.
Centrum Informatyczne TASK zajmuje czwartą kondygnację. To miejsce, które środowisku akademickiemu Trójmiasta zapewnia dostęp do krajowej i światowej sieci informatycznej. Ciekawostką jest to, że od 3 kwietnia 2008 roku pracuje tu najnowszy polski superkomputer "Galera". To pierwsze w Europie urządzenie, oparte na 1400 procesorach czterordzeniowych Intel Xeon Quad-Core, jego moc obliczeniowa sięga 50 TFLOPS. W praktyce oznacza to, że w ciągu jednej sekundy maszyna wykonuje 50 bilionów operacji.
- Zastosowane elementy i urządzenia nie tylko poprawiły jakość, ale i pozwoliły na obniżenie kosztów eksploatacji obiektu - podkreśla Mariusz Grych.
Wyposażenie pochłonęło blisko 10 mln zł, a koszt całego gmachu jest szacowany na 53 mln zł. Fundusze pozyskano z budżetu MENiS i środków Unii Europejskiej. Głównym wykonawcą była korporacja budowlana Doraco - robiła fundamenty (I etap) i prace wykończeniowe (III etap). Stan surowy otwarty wykonała gdyńska firma Allcon SA. Obiekt został połączony ze starym budynkiem wydziału.