Imponująca przemiana Muzeum na warszawskiej Starówce

2017-01-15 19:05
Muzeum Warszawy
Autor: Marcin Czechowicz - archiwum Muzeum Warszawy

Już 26-28 maja 2017 w kamienicach Muzeum Warszawy, które mieści się przy Rynku Starego Miasta w Warszawie, zrobi się gwarno. Będziemy mogli zwiedzić wystawę – Rzeczy warszawskie. Przypomnijmy, że budynek przeszedł gruntowny remont, pierwszy od czasów powojennej odbudowy. Najcięższe prace zostały zakończone. Gotowe są wnętrza i elewacje, odrestaurowano zabytkowe detale – stropy, malowidła. Odbiory techniczne odbędą się na przełomie lutego i marca 2017.

Pierwsze prace przy inwestycji ruszyły już w 2013 roku. Dotyczyły analiz funkcjonalnych, przestrzennych, konserwatorskich. Powstały założenia projektowe, następnie projekty budowlane, wykonawcze i konserwatorskie. W tym okresie odbyła się również przeprowadzka, zarówno eksponatów, jak i ludzi. Równocześnie trwały prace nad zdobyciem funduszy. Wykonawca inwestycji, firma Castellum, mógł wejść na plac budowy dopiero z początkiem 2015 roku. Prace wewnątrz i na zewnątrz budynków były prowadzone tak, aby zachować architekturę wnętrz i detale dawnych kamienic. Projekt architektoniczny powstał w pracowni KB-Projekty Konstrukcyjne z Krakowa.

Muzeum to aż 11 kamienic po stronie Dekerta. Jest to historyczna siedziba Muzeum Dawnej Warszawy założonego przez Stefana Starzyńskiego. Powierzchnia użytkowa obiektu to 8000 m², z czego aż 4000 zajmie wystawa główna.

Przede wszystkim eksponaty
Integralną częścią wystawy o historii Warszawy będą eksponaty. Również wnętrza muzeum zostały odrestaurowane tak, aby można było poczuć dawną mieszczańską atmosferę. W efekcie eksponatami są również elementy wnętrz budynków. Zakonserwowane zostały klatki schodowe, komin kielichowy oraz detale tj. łuki, sklepienia, stiuki, trzy drewniane, polichromowane stropy z XVII i XVIII w., na których zachowały się bogate malowidła oraz wiele innych. Podłogi kamienne zostały zakonserwowane, parkiety należało niestety wymienić, ale przywrócono taki sam układ i rodzaj drewna. W jednym z pomieszczeń będzie można zobaczyć zachowane malowidło Wojciecha Fangora, sygnowane przez niego podpisem w 2013 r. W muzeum będzie nie tylko wystawa stała i czasowa, ale także księgarnia, czytelnia, kawiarnia, sala kinowa i punkt widokowy.

Muzeum Warszawy
Autor: Marcin Czechowicz - archiwum Muzeum Warszawy Zabytkowe klatki schodowe, stropy i wnętrza – Muzeum Warszawy

Nowe instalacje, nowoczesne systemy
W całym budynku muzeum zamontowane zostały nowoczesne instalacje wentylacyjne, elektryczne, niskoprądowe, związane z ochroną i bezpieczeństwem, a także czujki monitorujące wilgotność i klimat w pomieszczeniach. Zastosowano również system gaszenia specjalnym gazem, który nie niszczy eksponatów i jest bezpieczny dla ludzi. W ścianach kamienic położono około 100 km kabli elektrycznych niskoprądowych, wykonano 2 tys. kanałów wentylacyjnych, z budowy wywieziono ponad 5 tys. ton gruzu, a w najbardziej intensywnych okresach w budynkach pracowało nawet 200 osób.

Część budynku, na poziomie -2, -1, 0, +1 i +2, została dostosowana dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Zamontowane zostały zarówno windy, jak i podnośniki czy podesty. W przyszłości projekt obejmie kolejne kondygnacje. Z myślą o osobach z upośledzeniem wzroku lub słuchu obiekt został wyposażony w system multimedialnych audiobook’ów oraz ekranów dotykowych.

Punkt widokowy na warszawską Starówkę
W maju po raz pierwszy zwiedzający będą mogli wejść na najwyższą kondygnację, na poziomie szóstym tzw. latarnię. Znajduje się tam punkt widokowy z którego można będzie podziwiać panoramę warszawskiej Starówki, z czterech stron świata. Miejsce nie będzie dostępne dla niepełnosprawnych, dlatego na podstawie digitalizacji tej części wnętrz razem z klatką schodową, wykonano film 3D. Osoby upośledzone ruchowo będą mogły podziwiać widoki wyświetlane na dużym ekranie.

W przyszłości planowane jest zadaszenie lapidarium i montaż zewnętrznej windy, która usprawni komunikację. Muzeum zyska wtedy przestrzeń wielofunkcyjną, w której mogłyby być organizowane wernisaże, koncerty, wykłady czy konferencje.

Aktualnie trwają prace związane z tworzeniem pierwszego etapu wystawy głównej.

Skąd fundusze na inwestycję?
Inwestycja finansowana była z dotacji norweskich (Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego), dotacji z Urzędu m.st. Warszawy. Na dzień dzisiejszy to przeszło 80 mln zł – 18 mln zł pochodzi z dofinansowania z funduszy NMF i EOG. Pozostała kwota to wartość udzielonej dotacji celowej Miasta Stołecznego Warszawy. Wydatki obejmują prace budowlane i konserwatorskie zewnętrzne i wewnętrzne staromiejskich kamienic, zakup, konserwację i digitalizację eksponatów oraz wykonanie I etapu wystawy głównej.

Przypomnijmy, że w ostatnich latach udało się zmodernizować również inne oddziały Muzeum Warszawy, w tym pawilon w Palmirach oraz Muzeum Warszawskiej Pragi. Pamiętajmy, że Muzeum Warszawy ma wiele placówek – chociażby Muzeum na Woli, Barbakan, Muzeum Farmacji.

Muzeum Warszawy
Autor: Marcin Czechowicz - archiwum Muzeum Warszawy Punkt widokowy tzw. latarnia w Muzeum Warszawy
Muzeum warszawy
Autor: Marcin Czechowicz - archiwum Muzeum Warszawy Kolor elewacji został wiernie odtworzony. Wybrano go na podstawie badań stratygraficznych, czyli odkrywkowych wielu warstw i analiz konserwatorskich.
Muzeum Warszawy
Autor: Marcin Czechowicz - archiwum Muzeum Warszawy Elewacje zdobione są złoceniami, polichromiami malarskimi, kamieniarką, techniką sgraffita


Nazwa inwestycji: Muzeum Warszawy
Lokalizacja: Rynek Starego Miasta, Warszawa
Funkcja: placówka kulturalna
Inwestor: Muzeum Warszawy
Generalny wykonawca: Castellum sp. z o.o.
Projektant: KB-Projekty Konstrukcyjne z Krakowa sp. z o.o.
Całkowita powierzchnia: 8000 m²
Powierzchnia wystawy głównej: 4000 m²
Liczba kondygnacji: 6
Rozpoczęcie budowy: 2015
Zakończenie budowy: I kwartał 2017

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej