Imponująca przemiana Muzeum na warszawskiej Starówce

2017-01-15 19:05
Muzeum Warszawy
Autor: Marcin Czechowicz - archiwum Muzeum Warszawy

Już 26-28 maja 2017 w kamienicach Muzeum Warszawy, które mieści się przy Rynku Starego Miasta w Warszawie, zrobi się gwarno. Będziemy mogli zwiedzić wystawę – Rzeczy warszawskie. Przypomnijmy, że budynek przeszedł gruntowny remont, pierwszy od czasów powojennej odbudowy. Najcięższe prace zostały zakończone. Gotowe są wnętrza i elewacje, odrestaurowano zabytkowe detale – stropy, malowidła. Odbiory techniczne odbędą się na przełomie lutego i marca 2017.

Pierwsze prace przy inwestycji ruszyły już w 2013 roku. Dotyczyły analiz funkcjonalnych, przestrzennych, konserwatorskich. Powstały założenia projektowe, następnie projekty budowlane, wykonawcze i konserwatorskie. W tym okresie odbyła się również przeprowadzka, zarówno eksponatów, jak i ludzi. Równocześnie trwały prace nad zdobyciem funduszy. Wykonawca inwestycji, firma Castellum, mógł wejść na plac budowy dopiero z początkiem 2015 roku. Prace wewnątrz i na zewnątrz budynków były prowadzone tak, aby zachować architekturę wnętrz i detale dawnych kamienic. Projekt architektoniczny powstał w pracowni KB-Projekty Konstrukcyjne z Krakowa.

Muzeum to aż 11 kamienic po stronie Dekerta. Jest to historyczna siedziba Muzeum Dawnej Warszawy założonego przez Stefana Starzyńskiego. Powierzchnia użytkowa obiektu to 8000 m², z czego aż 4000 zajmie wystawa główna.

Przede wszystkim eksponaty
Integralną częścią wystawy o historii Warszawy będą eksponaty. Również wnętrza muzeum zostały odrestaurowane tak, aby można było poczuć dawną mieszczańską atmosferę. W efekcie eksponatami są również elementy wnętrz budynków. Zakonserwowane zostały klatki schodowe, komin kielichowy oraz detale tj. łuki, sklepienia, stiuki, trzy drewniane, polichromowane stropy z XVII i XVIII w., na których zachowały się bogate malowidła oraz wiele innych. Podłogi kamienne zostały zakonserwowane, parkiety należało niestety wymienić, ale przywrócono taki sam układ i rodzaj drewna. W jednym z pomieszczeń będzie można zobaczyć zachowane malowidło Wojciecha Fangora, sygnowane przez niego podpisem w 2013 r. W muzeum będzie nie tylko wystawa stała i czasowa, ale także księgarnia, czytelnia, kawiarnia, sala kinowa i punkt widokowy.

Muzeum Warszawy
Autor: Marcin Czechowicz - archiwum Muzeum Warszawy Zabytkowe klatki schodowe, stropy i wnętrza – Muzeum Warszawy

Nowe instalacje, nowoczesne systemy
W całym budynku muzeum zamontowane zostały nowoczesne instalacje wentylacyjne, elektryczne, niskoprądowe, związane z ochroną i bezpieczeństwem, a także czujki monitorujące wilgotność i klimat w pomieszczeniach. Zastosowano również system gaszenia specjalnym gazem, który nie niszczy eksponatów i jest bezpieczny dla ludzi. W ścianach kamienic położono około 100 km kabli elektrycznych niskoprądowych, wykonano 2 tys. kanałów wentylacyjnych, z budowy wywieziono ponad 5 tys. ton gruzu, a w najbardziej intensywnych okresach w budynkach pracowało nawet 200 osób.

Część budynku, na poziomie -2, -1, 0, +1 i +2, została dostosowana dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Zamontowane zostały zarówno windy, jak i podnośniki czy podesty. W przyszłości projekt obejmie kolejne kondygnacje. Z myślą o osobach z upośledzeniem wzroku lub słuchu obiekt został wyposażony w system multimedialnych audiobook’ów oraz ekranów dotykowych.

Punkt widokowy na warszawską Starówkę
W maju po raz pierwszy zwiedzający będą mogli wejść na najwyższą kondygnację, na poziomie szóstym tzw. latarnię. Znajduje się tam punkt widokowy z którego można będzie podziwiać panoramę warszawskiej Starówki, z czterech stron świata. Miejsce nie będzie dostępne dla niepełnosprawnych, dlatego na podstawie digitalizacji tej części wnętrz razem z klatką schodową, wykonano film 3D. Osoby upośledzone ruchowo będą mogły podziwiać widoki wyświetlane na dużym ekranie.

W przyszłości planowane jest zadaszenie lapidarium i montaż zewnętrznej windy, która usprawni komunikację. Muzeum zyska wtedy przestrzeń wielofunkcyjną, w której mogłyby być organizowane wernisaże, koncerty, wykłady czy konferencje.

Aktualnie trwają prace związane z tworzeniem pierwszego etapu wystawy głównej.

Skąd fundusze na inwestycję?
Inwestycja finansowana była z dotacji norweskich (Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego), dotacji z Urzędu m.st. Warszawy. Na dzień dzisiejszy to przeszło 80 mln zł – 18 mln zł pochodzi z dofinansowania z funduszy NMF i EOG. Pozostała kwota to wartość udzielonej dotacji celowej Miasta Stołecznego Warszawy. Wydatki obejmują prace budowlane i konserwatorskie zewnętrzne i wewnętrzne staromiejskich kamienic, zakup, konserwację i digitalizację eksponatów oraz wykonanie I etapu wystawy głównej.

Przypomnijmy, że w ostatnich latach udało się zmodernizować również inne oddziały Muzeum Warszawy, w tym pawilon w Palmirach oraz Muzeum Warszawskiej Pragi. Pamiętajmy, że Muzeum Warszawy ma wiele placówek – chociażby Muzeum na Woli, Barbakan, Muzeum Farmacji.

Muzeum Warszawy
Autor: Marcin Czechowicz - archiwum Muzeum Warszawy Punkt widokowy tzw. latarnia w Muzeum Warszawy
Muzeum warszawy
Autor: Marcin Czechowicz - archiwum Muzeum Warszawy Kolor elewacji został wiernie odtworzony. Wybrano go na podstawie badań stratygraficznych, czyli odkrywkowych wielu warstw i analiz konserwatorskich.
Muzeum Warszawy
Autor: Marcin Czechowicz - archiwum Muzeum Warszawy Elewacje zdobione są złoceniami, polichromiami malarskimi, kamieniarką, techniką sgraffita


Nazwa inwestycji: Muzeum Warszawy
Lokalizacja: Rynek Starego Miasta, Warszawa
Funkcja: placówka kulturalna
Inwestor: Muzeum Warszawy
Generalny wykonawca: Castellum sp. z o.o.
Projektant: KB-Projekty Konstrukcyjne z Krakowa sp. z o.o.
Całkowita powierzchnia: 8000 m²
Powierzchnia wystawy głównej: 4000 m²
Liczba kondygnacji: 6
Rozpoczęcie budowy: 2015
Zakończenie budowy: I kwartał 2017

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej