III linia metra M3. Najbardziej prawdopodobna trasa metra na Gocław?

III linia metra
Autor: Getty Images Są plany na budowę III lini metra w Warszawie

III linia metra powstanie na prawym brzegu Wisły. Pierwszy odcinek ma łączyć stacje Stadion Narodowy i Gocław. Od początku roku trwają prace związane z wykonaniem studium technicznego dla III linii metra na Pradze Południe. Jest już raport wstępny przebiegu trasy M3. Dowiedz się, który z trzech wariantów przebiegu III linii metra jest najbardziej prawdopodobny. A który Waszym zdaniem jest najlepszy?

Budowa II linii metra przebiega zgodnie z planem i jest coraz bliżej końca. Powoli warszawiaków coraz bardziej interesuje budowa III linii metra. Miasto Warszawa zaprezentowało dwa możliwe warianty przebiegu nitki M3, co wzbudziło niemałe emocje. Jednak teraz wszystko zależy od inżynierów, którzy w drodze przetargu, zdecydują który z nich powinien być realizowany lub zaproponują autorski wariant trzeci. Poniżej wyniki wstępnego raportu.

W artykule:

III linia metra – aktualności

W toku jest studium techniczne III linii metra na Gocław. Są już wyniki raportu wstępnego, które wskazują jednoznacznie najkorzystniejszy przebieg linii M3 na Pradze-Południe. Jest to trasa:

  • Dworzec Wschodni – wzdłuż ulicy Kijowskiej, na wprost budynku Dworca PKP Warszawa Wschodnia; Mińska – wzdłuż ulicy Podskarbińskiej, na północ od skrzyżowania z ciągiem Stanisławowska-Dwernickiego; Rondo Wiatraczna – po północnej stronie ronda Wiatraczna, wzdłuż ul. Grochowskiej; Ostrobramska – wzdłuż ul. Zamienieckiej, przy skrzyżowaniu z Ostrobramską, Gocław – wzdłuż ul. Fieldorfa, na skrzyżowaniu z ul. Bora-Komorowskiego.


Teraz czas na drugą fazę opracowania. Do końca roku powstanie pełne opracowanie przebiegu M3 na terenie Pragi-Południe, w którym zawarta będzie szczegółowa analiza porównawcza wariantów.

III linia metra
Autor: UM Warszawa Warianty przebiegu III linii metra na Pradze-Południe Link: Powiększ mapę

Warianty przebiegu III linii metra w Warszawie

  • wariant I (kolor zielony) - zgodny z wytycznymi zawartymi w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy (SUiKZP). Przebieg na odcinku: stacja C14 Stadion Narodowy – stacja E6 Gocław, wraz ze Stacją Techniczno-Postojową Kozia Górka,
  • wariant II (kolor żółty) - zgodny z koncepcją prezentowaną przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Przebieg na odcinku: stacja C14 Stadion Narodowy – stacja E5 Gocław, wraz ze Stacją Techniczno-Postojową Kozia Górka,
  • wariant III - to koncepcja jeszcze nieznana, którą w drodze przetargu mogą zaproponować autorzy opracowania. Przebieg na odcinku: stacja C14 Stadion Narodowy – stacja Gocław, wraz ze Stacją Techniczno-Postojową Kozia Górka.

Kiedy ruszy budowa III linii metra?

Zgodnie z zapowiedziami, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, roboty budowlane powinny ruszyć w 2023 roku.

Kiedy zakończy się budowa III linii metra?

Prace projektowe i budowlane nad III linią metra mają potrwać oko 11 lat. Łatwo policzyć, że budowa M3 powinna zakończyć się w 2030 roku.

III linia metra
Autor: UM Warszawa Stacja metra Stadion Narodowy

III linia metra - historia

Pierwsze plany budowy III linii metra w Warszawie pochodzą z lat 70. i 80. Pierwotnie M3 miała połączyć Okęcie i Ochotę z Gocławiem i Julianowem. Kolejne lata zweryfikowały plany. Jako pierwszy z projektu odpadł odcinek Okęcie – Dworzec Zachodni, a potem Dworzec Zachodni – Stadion Narodowy. W planach pozostał jedynie odcinek Stadion Narodowy – Gocław.
W 2015 roku władze miasta zapewniały, że budowa linii M3 rozpocznie się po 2020 roku. Aktualny prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podtrzymuje tą deklarację i zapowiada, że budowa rozpocznie do końca 2023 roku. Jak już pisaliśmy wyżej, w maju 2019 Metro Warszawskie ogłosiło przetarg na wykonanie studium technicznego III linii metra wraz ze Stacją Techniczno-Postojową Kozia Górka. Zadanie obejmuje analizy przebiegu i lokalizacji stacji. Na decyzję, który wariant przebiegu III linii metra będzie realizowany trzeba poczekać około 12 miesięcy.

– Postawiliśmy pierwszy krok zbliżający nas do budowy III linii metra w Warszawie. Wkrótce dowiemy się, który z proponowanych przez nas wariantów przebiegu linii M3 na Pradze-Południe jest zdaniem inżynierów najbardziej optymalny. Wyniki ich prac powinniśmy poznać za około 12 miesięcy, a wstępny raport już po 3 miesiącach – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Rozpoczynając prezydenturę mówiłem o poprawie jakości i dostępności komunikacji miejskiej. Realizując tę obietnicę przystępujemy również do prac nad dobudowaniem, bardzo dziś brakujących, stacji Plac Konstytucji i Muranów na I linii metra – dodaje prezydent stolicy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej