Gmach warszawskiej ASP

2016-03-16 11:35
Nowy gmach warszawskiej ASP
Autor: Pilkington Polska Przeszklenia od strony dziedzińca odnowionego bydynku ASP

Zabytkowy budynek Akademii Sztuk Pięknych (ASP) w Warszawie został zmodernizowany i rozbudowany. Nowy obiekt wyróżnia ciekawa elewacja, która łączy historyczną architekturę z nowoczesnymi przeszkleniami.

Budynek ASP mieści się na warszawskim Powiślu, przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 37/39. Powstał w latach 1911-1914. Projekt modernizacji i rozbudowy tej czterokondygnacyjnej nieruchomości wykonała pracownia JEMS Architekci. Według założeń architektura budynku nawiązuje do zabytkowej stylistyki i współgra z nowoczesnymi rozwiązaniami. Od ulicy elewacja wykonana jest z wąskich płyt z betonu architektonicznego w kolorze piaskowym, natomiast od strony dziedzińca zaprojektowano duże, przeszklone witryny, w których odbija się fasada stylizowana na zabytkową. W budynku powstała aula, która może pomieścić jednocześnie nawet 260 osób. Wyposażona jest w scenę i zaplecze. Wnętrza urządzono w sposób prosty i minimalistyczny. Ściany wykonano z betonu architektonicznego, a posadzki z terrazzo. Przeszklenia frontowej fasady na całej wysokości trzeciego i czwartego piętra zapewniają nieograniczony widok na zewnątrz oraz ciągły dostęp światła dziennego. Gmach ASP ma powierzchnię całkowitą 16025 m², a użytkową – 14000 m².

Generalnym wykonawcą inwestycji była spółka firm Dorbud i Interbud West.

Nowy gmach warszawskiej ASP
Autor: Pilkington Polska Nowy gmach ASP nawiazuje do zabytkowej stylistyki idealnie wpisujac się w otoczenie

Przeszklenia zastosowane w budynku spełniają wymagania użytkowe w zakresie standardu energetycznego, bezpieczeństwa i ochrony przed hałasem. Wykonano je ze szkła bezbarwnego hartowanego o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej oraz laminowanego z powłoką niskoemisyjną, które w przypadku uderzenia pozostaje nienaruszone lub rozpada się w sposób bezpieczny. Dodatkowo stwarza ono barierę dźwiękową, która ogranicza hałas docierający z zewnątrz. Szklane ściany doświetlają sale wykładowe, a przy okazji redukują energochłonność budynków i koszty jego eksploatacji.

Rolą licznych przeszkleń,na pełną wysokość kondygnacji, jest jak największe otwarcie przestrzeni w nowym skrzydle na ogólnodostępny dziedziniec i historyczną część gmachu, dalej na przestrzeń ulicy i otaczających bulwarów. Ideą projektu było takie uformowanie budynku uczelni, by stał się on częścią funkcjonalnej całości kompozycyjnej z istniejącymi i planowanymi obiektami wzdłuż Wybrzeża Kościuszkowskiego, sprzyjającej czytelności powiązań i tworzącej przestrzenne ramy dla życia kulturalnego i społecznego, a także odbywających się w tym miejscu wydarzeń artystycznych”. – mówi Łukasz Kuciński z pracowni JEMS Architekci

Nowy gmach warszawskiej ASP
Autor: Pilkington Polska Widok z tarasu warszawkiej ASP na Wisłę
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej