Gmach warszawskiej ASP

2016-03-16 11:35
Nowy gmach warszawskiej ASP
Autor: Pilkington Polska Przeszklenia od strony dziedzińca odnowionego bydynku ASP

Zabytkowy budynek Akademii Sztuk Pięknych (ASP) w Warszawie został zmodernizowany i rozbudowany. Nowy obiekt wyróżnia ciekawa elewacja, która łączy historyczną architekturę z nowoczesnymi przeszkleniami.

Budynek ASP mieści się na warszawskim Powiślu, przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 37/39. Powstał w latach 1911-1914. Projekt modernizacji i rozbudowy tej czterokondygnacyjnej nieruchomości wykonała pracownia JEMS Architekci. Według założeń architektura budynku nawiązuje do zabytkowej stylistyki i współgra z nowoczesnymi rozwiązaniami. Od ulicy elewacja wykonana jest z wąskich płyt z betonu architektonicznego w kolorze piaskowym, natomiast od strony dziedzińca zaprojektowano duże, przeszklone witryny, w których odbija się fasada stylizowana na zabytkową. W budynku powstała aula, która może pomieścić jednocześnie nawet 260 osób. Wyposażona jest w scenę i zaplecze. Wnętrza urządzono w sposób prosty i minimalistyczny. Ściany wykonano z betonu architektonicznego, a posadzki z terrazzo. Przeszklenia frontowej fasady na całej wysokości trzeciego i czwartego piętra zapewniają nieograniczony widok na zewnątrz oraz ciągły dostęp światła dziennego. Gmach ASP ma powierzchnię całkowitą 16025 m², a użytkową – 14000 m².

Generalnym wykonawcą inwestycji była spółka firm Dorbud i Interbud West.

Nowy gmach warszawskiej ASP
Autor: Pilkington Polska Nowy gmach ASP nawiazuje do zabytkowej stylistyki idealnie wpisujac się w otoczenie

Przeszklenia zastosowane w budynku spełniają wymagania użytkowe w zakresie standardu energetycznego, bezpieczeństwa i ochrony przed hałasem. Wykonano je ze szkła bezbarwnego hartowanego o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej oraz laminowanego z powłoką niskoemisyjną, które w przypadku uderzenia pozostaje nienaruszone lub rozpada się w sposób bezpieczny. Dodatkowo stwarza ono barierę dźwiękową, która ogranicza hałas docierający z zewnątrz. Szklane ściany doświetlają sale wykładowe, a przy okazji redukują energochłonność budynków i koszty jego eksploatacji.

Rolą licznych przeszkleń,na pełną wysokość kondygnacji, jest jak największe otwarcie przestrzeni w nowym skrzydle na ogólnodostępny dziedziniec i historyczną część gmachu, dalej na przestrzeń ulicy i otaczających bulwarów. Ideą projektu było takie uformowanie budynku uczelni, by stał się on częścią funkcjonalnej całości kompozycyjnej z istniejącymi i planowanymi obiektami wzdłuż Wybrzeża Kościuszkowskiego, sprzyjającej czytelności powiązań i tworzącej przestrzenne ramy dla życia kulturalnego i społecznego, a także odbywających się w tym miejscu wydarzeń artystycznych”. – mówi Łukasz Kuciński z pracowni JEMS Architekci

Nowy gmach warszawskiej ASP
Autor: Pilkington Polska Widok z tarasu warszawkiej ASP na Wisłę
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej