Gliwice. Budowa stadionu zakończona
Budowa stadionu przy ul. Okrzei w Gliwicach trwała niespełna rok. Stadion miejski pomieści 10 tysięcy widzów. Na trybunach zainstalowano 2 telebimy oraz reflektory o natężeniu ponad 2000 luksów. Boisko główne stadionu miejskiego ma wymiary 105 na 68 m i podgrzewaną murawę z trawy naturalnej. W ramach inwestycji wybudowano także 3-kondygnacyjny budynek klubowy i boisko treningowe. Nowy stadion piłkarski spełnia wymogi licencyjne PZPN i UEFA. Na co dzień z obiektu będą korzystali piłkarze Piasta Gliwice.
Stadion w Gliwicach - zdjęcia obiektu i wizualizacje projektu
Autor: Archiwum UM w Gliwicach / A. Witwicki
Stadion miejski w Gliwicach. Budowa nowego stadionu miejskiego w Gliwicach trwała niespełna rok. Stadion piłkarski spełnia wymogi licencyjne PZPN i UEFA. Na co dzień z obiektu będą korzystali piłkarze Piasta Gliwice
Gliwice. Stadion miejski udostępniono dla kibiców i piłkarzy
Stadion miejski w Gliwicach zlokalizowany jest przy ul. Okrzei. Budowa stadionu trwała niespełna rok. Rolę generalnego wykonawcy inwestycji pełniło konsorcjum firm Polimex-Mostostal i ADT and Security. Projekt architektoniczny przygotowało biuro projektowe Bremer AG z siedzibą w Paderborn.
Nowy stadion piłkarski spełnia wymogi licencyjne PZPN i UEFA. Na co dzień z obiektu będą korzystali piłkarze Piasta Gliwice.
– Jest to najnowocześniejszy stadion w regionie, który spełnia wymogi Ekstraklasy. Został wybudowany w szybkim tempie. Nie minął bowiem rok od rozpoczęcia budowy – powiedział Zygmunt Frankiewicz, prezydent miasta, podczas konferencji prasowej, którą zorganizowano na stadionie piłkarskim podczas Dni Otwartych.
Pod zadaszonymi trybunami znajduje się ponad 10 tysięcy miejsc siedzących, będzie również możliwość poszerzenia widowni w razie potrzeby o kolejne 5 tysięcy miejsc. Dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów przeznaczono 40 miejsc. Na trybunach zainstalowano 2 telebimy oraz reflektory o natężeniu ponad 2000 luksów. Pod trybunami mieści się 11 budynków pomocniczych, a w nich toalety, punkt ratownictwa medycznego dla widzów i miejsce dla ochrony i policji. Boisko główne stadionu ma wymiary 105 na 68 m (zgodne z wytycznymi UEFA) i podgrzewaną murawę z trawy naturalnej, natomiast boisko treningowe – 20 na 40 m i nawierzchnię z trawy sztucznej.
W trzykondygnacyjnym budynku klubowym znalazły się m.in. pomieszczenia dla zawodników z podziałem na gospodarzy i gości, sale dla trenerów, sędziów, delegata i obserwatora UEFA/PZPN, pokój do badań dopingu, pomieszczenia do rozgrzewki zawodników oraz zaplecze biurowe. Stadionowa loża dla VIP-ów i honorowych gości (tzw. hospitality umiejscowione na II piętrze) pomieści 192 osoby. Przewidziano także strefę dla prasy z 30 miejscami komentatorskimi i 50 dla dziennikarzy. W budynku zadbano również o zaplecze gastronomiczne i techniczne (II piętro), pomieszczenia dla policji, zaplecze kontrolne, pokój dla spikera oraz zaplecze dla straży pożarnej (antresola).
W czasie budowy stadionu wykonano prace instalacyjne związane m.in. z montażem urządzeń cieplnych, klimatyzacyjnych, wodociągowych i kanalizacyjnych, a także elektrycznych. Zadbano o system monitoringu i nagłośnienia, a także drenaż murawy. Stadion w Gliwicach zyskał również nowe ogrodzenie, a wejście na obiekt będzie możliwe z kilku stron - dla kibiców przygotowano 32 bramki wejściowe. Udostępniono także 146 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych i specjalnych, 11 stanowisk dla autokarów oraz stojaki dla 100 rowerów.