Fiharmonia Kaliska będzie mieć nową siedzibę. To jedna z największych inwestycji w historii Kalisza

2024-03-21 12:27

Filharmonia Kaliska od lat nie ma własnej siedziby, ale w najbliższych latach ma się to zmienić. Nowy gmach ma powstać na działce, na której kiedyś mieściła się baza Kaliskich Linii Autobusowych. Miasto liczy, że w finansowaniu budowy pomoże Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które współprowadzi Filharmonię.

Murator Remontuje: Ogrzewanie podłogowe
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Filharmonia Kaliska zyska nową siedzibę. Kalisz szykuje się do wielkiej inwestycji
  2. Gmach stanie na działce po zajezdni autobusowej. Jaki termin budowy?
  3. Multimedialna sala koncertowa i biura do coworkingu

Filharmonia Kaliska zyska nową siedzibę. Kalisz szykuje się do wielkiej inwestycji

Filharmonia Kaliska, działająca od 1974 r., nie posiada dziś własnej siedziby, tylko korzysta z wynajmowanych pomieszczeń UAM. W przygotowaniu jest jednak budowa nowego gmachu, do którego muzycy będą mogli się przeprowadzić. Na razie trwają przygotowania do inwestycji.

– Aktualną siedzibą Filharmonii jest historyczny budynek nad Prosną, gdzie funkcjonuje Dom Muzyka, mieszczący biura oraz mieszkania muzyków – podaje strona resortu kultury. – Koncerty odbywają się w Auli Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, będącego jednostką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Według prezydenta Kalisza Krystiana Kinastowskiego koszt inwestycji może sięgnąć nawet 300–400 mln zł, co oznacza, że byłaby to jedna z największych inwestycji samorządowych w historii miasta. Jak podaje serwis faktykaliskie.info, miasto będzie starać się o dotację na budowę z budżetu państwa. Przypomnijmy, że od listopada 2023 r. Filharmonię Kaliską współprowadzą miasto oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Współprowadzenie przez MKiDN polega na tym, że resort dokłada środki do budżetu instytucji w dotacji podmiotowej i dotacjach inwestycyjnych. Kolejka chętnych do współprowadzenia jest bardzo długa. Kryteriami doboru dla takich instytucji jest przede wszystkim wysoki poziom artystyczny i znaczenie ponadregionalne. ilharmonia ma na swoim koncie wiele sukcesów – informował jesienią 2023 r. ówczesny minister kultury prof. Piotr Gliński.

Gmach stanie na działce po zajezdni autobusowej. Jaki termin budowy?

Pod inwestycję zabezpieczono działkę przy ul. Majkowskiej, gdzie kiedyś działała zajezdnia Kaliskich Linii Autobusowych. Lokalizację wybrano z uwagi na bliskość centrum miasta i dobre skomunikowanie, a także odpowiednie rozmiary działki. Termin budowy jest obecnie nieznany, ale miasto obiecuje ogłoszenie konkursu na projekt gmachu w 2024 lub 2025 r. Aktualnie trwa opracowywanie programu funkcjonalno-użytkowego inwestycji – to jeden z wczesnych etapów przygotowań.

Multimedialna sala koncertowa i biura do coworkingu

Dalsze szczegóły dotyczące inwestycji mają zostać podane jeszcze w marcu 2024 r. Ujawniono już jednak wstępne założenia. Obiekt ma być średniej wielkości, żeby ograniczyć koszty utrzymania i pełnić jednocześnie kilka funkcji. Jak informuje serwis wkaliszu.pl, budynek będzie oczywiście służył przede wszystkim muzykom – powstanie m.in. multimedialna sala koncertowa. Prezydent miasta zapowiedział też jednak, że w obiekcie znajdzie się także przestrzeń do coworkingu. Będą to biura na wynajem, w których będzie można np. tworzyć i rozwijać startupy.

– Będzie to nie tylko siedziba Filharmonii ale również chcemy zorganizować tam Międzynarodowe Centrum Fortepianów oraz wiele instytucji działających w otoczeniu – zapowiada prezydent Kalisza cytowany przez serwis calisia.pl.

Dodatkowo obok budynku Filharmonii Kaliskiej powstać ma wielopoziomowy garaż na kilkaset samochodów, który będzie służył m.in. osobom przyjeżdżającym tu na koncerty.

Źródło: wkaliszu.pl, faktykaliskie.info, calisia.pl

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej