Elektrownia Dolna Odra - trwa budowa nowych bloków energetycznych

2022-01-26 16:31
Elektrownia Dolna Odra
Autor: Elektrownia Dolna Odra Elektrownia Dolna Odra pełni funkcję jednostki must run, co oznacza, że jej praca wymuszona jest względami bezpieczeństwa sieciowego. Jest polożona w obrębie Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry dlatego też priorytetowo traktowane jest dbanie o środowisko. Elektrownia Dolna Odra jest trzecią w kraju elektrownią zawodową zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Systemu EMAS

Elektrownię Dolna Odra zbudowano w latach 70-tych. Obecnie elektrownia dysponuje czterema blokami o łącznej mocy elektrycznej zainstalowanej 908 MWe i cieplnej 91,15 MWt. W tej chwili trwa budowa dwóch nowych bloków gazowo-parowych o łącznej mocy 1340 MW. Właśnie zakończyło się betonowanie płyt fundamentowych turbozespołu bloków, powstających w Elektrowni Dolna Odra.

Elektrownia Dolna Odra produkuje energię elektryczną do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz zasila w ciepło miasto Gryfino. Działa w ramach Grupy Kapitałowej PGE. W październiku 2020 roku spółka PGE GiEK otrzymała pozwolenie na budowę dwóch bloków gazowo-parowych o łącznej mocy 1340 MW w Elektrowni Dolna Odra. Przedmiot zamówienia zakłada realizację inwestycji w formule „pod klucz”. Wartość tego kontraktu to 3,7 miliarda złotych netto. Projekt realizowany jest przez konsorcjum firm General Electric i Polimex Mostostal. 

Budowa bloków energetycznych w Elektrowni Dolna Odra

W Elektrowni Dolna Odra powstają dwa bloki energetyczne zasilane paliwem gazowym. W tej chwili zakończył się kolejny etap betonowania płyt fundamentowych. Betonowanie rozpoczęło się w maju 2021, a mieszanki betonowe potrzebne do realizacji projektu zostały wyprodukowane w wytwórni betonu towarowego w Szczecinie oraz w mobilnej wytwórni CEMEX działającej na terenie budowy. 

CEMEX na budowę Elektrowni Dolna Odra dostarcza przede wszystkim betony konstrukcyjne oraz nawierzchniowe. Zastosowane cementy pozwalają na znaczne ograniczenie emisji CO2 potrzebnej do ich wyprodukowania.

Na potrzeby betonowań płyt turbozespołu CEMEX opracował specjalną recepturę mieszanki betonowej, która nie tylko spełnia wymagania dotyczące wytrzymałości na ściskanie i wodoszczelności, ale także charakteryzuje się bardzo niskim poziomem ciepła hydratacji, wymaganym ze względu na specyfikę powstającego obiektu.

Proces projektowania mieszanki obejmował badania kalorymetrii (ilości wydzielonego ciepła mieszanki betonowej). Po uzyskaniu pozytywnych wyników przeprowadzona została komputerowa symulacja rozkładów temperatury w gotowym elemencie. 

Nowe bloki gazowo-parowe wyposażone będą w turbiny klasy H. Jednostki tej klasy, w porównaniu do turbin poprzedniej generacji, charakteryzują się przede wszystkim wyższą sprawnością (63% w porównaniu z 59-60%). Praca bloków będzie elastyczna, co ma istotne znaczenie ze względu na dużą moc zainstalowaną lądowych farm wiatrowych na Pomorzu.

Kiedy uruchomienie nowych bloków w Elektrowni Dolna Odra?

Zgodnie z kontraktem, początek eksploatacji nowych bloków energetycznych, planowany jest na IV kwartał 2023 roku.

Budowa nowych bloków pozwoli na wykorzystanie potencjału płynącego z dostępności paliwa dostarczanego do terminala LNG w Świnoujściu oraz planowanej trasy gazociągu Baltic Pipe. Nowe jednostki wytwórcze będą nie tylko najnowocześniejsze w Polsce, ale także najbardziej nowoczesne w Europie. Nowa inwestycja PGE to jeden z kluczowych elementów transformacji w kierunku niskoemisyjnym.

Bloki gazowo-parowe w Elektrowni Dolna Odra będą stanowiły znaczące wsparcie dla stabilizacji systemu elektroenergetycznego.

Może zechcesz też przeczytać o Polityce energetycznej Polski. Data końca węgla w polskiej energetyce to rok 2049

Elektrownia Dolna Odra cementowanie
Autor: CEMEX CEMEX zakończył kolejny etap betonowania w Elektrowni Dolna Odra

Oprócz elektrowni Dolna Odra aktualnie w realizacji są jeszcze 3 elektrownie o mocach od 200 do 600 MW. Najszybszy planowany termin zakończenia budowy przypada Elektrociepłowni w Bydgoszczy – przełom 2022-2023 r. Pozostałe inwestycje mają zostać zrealizowane do 2026 r.

  • Elektrociepłownia Bydgoszcz, gaz, o mocy 430 MW, inwestor PGE, przełom 2022 i 2023
  • CCGT w Grudziądzu, gaz, o mocy 600 MW, inwestor Energa, rok 2024-2025
  • CCGT w Gdańsku, gaz, o mocy 456MW, inwestor Energa, rok 2025-2026
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej