Baltic Pipe. Gazociąg Baltic Pipe pokonuje Wartę w najdłuższym przewiercie pod rzeką

2021-12-14 6:54
Baltic Pipe
Autor: Gaz-System Wyciąganie maszyny typu TBM "Pola" z dna morza za pomocą specjalistycznej barki. Dzięki zastosowaniu urządzenia pokonanie plaży było możliwe bez ingerencji w środowisko. Przy tradycyjnej metodzie „wyjście” gazociągu na brzeg łączyłoby się ze znacznymi uszkodzeniami linii brzegowej, wydm i plaży.

Baltic Pipe to gazociąg, dzięki któremu powstanie nowy korytarz dostaw gazu ziemnego ze złóż norweskich na rynki polski i duński. Pierwsze prace budowlane na terenie Polski ruszyły w październiku 2020. Obecnie trwają prace przy przewiercie pod rzeką Warta. To najdłuższe w Polsce przekroczenie w technologii bezwykopowej. Kiedy gazociąg Baltic Pipe będzie gotowy?

Spis treści

 1. Budowa Baltic Pipe - aktualności
 2. Baltic Pipe - 2 etapy budowy
 3. Etap I Baltic Pipe wybuduje Budimex
 4. Zakres prac - Baltic Pipe etap I
 5. Kiedy zakończy się budowa Baltic Pipe?
 6. Przebieg gazociągu Baltic Pipe
 7. Pięć głównych elementów projektu Baltic Pipe
Chiński statek Da Chang. Przywiózł maszynę do wiercenia tunelu w Świnoujściu

Przypomnijmy, że w maju 2020 GAZ-SYSTEM otrzymał od wojewody lubuskiego pozwolenie na budowę gazociągu Goleniów – Lwówek, kluczowego elementu części lądowej Projektu Baltic Pipe w Polsce. Był to ostatni etap uzyskiwania pozwoleń dla tej części inwestycji. Swoje decyzje wydali już wcześniej wojewoda zachodniopomorski i wielkopolski.

Budowa Baltic Pipe - aktualności

Obecnie trwają prace przy przewiercie pod rzeką Warta w województwie lubuskim. To najdłuższe w Polsce przekroczenie bezwykopowe realizowane w technologii Direct Pipe na trasie gazociągu o średnicy 1000 mm. Łącznie przewiert będzie miał długość 1400 m, a jego budowa zakończy się w styczniu 2022.

Technologia bezwykopowych przewiertów umożliwia mało inwazyjne przekraczanie trudnych geologicznie lub urbanizacyjnie terenów. Na lądowym odcinku gazociągu Baltic Pipe technologia ta będzie wykorzystana przy 120 skrzyżowaniach, m.in. z drogami, wiaduktami oraz rzekami.

Przypomnijmy, że część lądowa Balic Pipe składa się z budowy dwóch gazociągów: Goleniów – Lwówek i Niechorze – Płoty oraz budowy 3 tłoczni. Przewiert pod Wartą znajduje się na trasie gazociągu relacji Goleniów – Lwówek. Łącznie na tej trasie budowy zaplanowano 98 przejść bezwykopowych, w tym 93 przeciski i mikrotunele, 1 HDD oraz 4 przekroczenia Direct Pipe. Obecnie zakończyła się budowa 97 z nich, w tym wykonano przekroczenia rzek: Ina, Pełcz oraz Krąpiel. Przejście pod Wartą będzie ostatnim bezwykopowym przewiertem na tym gazociągu.

18 listopada 2021 został wykonany ostatni spaw na podmorskiej części gazociągu łączącego wybrzeża Danii i Polski. Tym samym zakończony został najważniejszy etap prac w projekcie Baltic Pipe.

W sierpniu 2021 maszyna TBM "Pola" została wyciągnięta spod dna morza i dostarczona na brzeg za pomocą specjalistycznej barki. Tym samym zakończone zostało drążenie tunelu, które po stronie polskiej rozpoczęło się w kwietniu 2021. Tunel ma długość około 600 metrów. Wyjście Baltic Pipe powstało w rejonie miejscowości Niechorze i Pogorzelica (gmina Rewal). Długość podziemnego przejścia w Danii wynosi około kilometra.

Przypomnijmy też, że w czerwcu w zachodniopomorskim Goleniowie i w Gustorzynie, położonym w woj. kujawsko-pomorskim, polski oddział Max Streicher zaczął budowę tłoczni gazu, które są ważnym składnikiem projektu Baltic Pipe. Na terenie budowy obydwu tłoczni powstały kontenerowe obiekty biurowe i socjalne, a także tymczasowe magazyny, w których przechowywane są elementy technologiczne takie jak zawory czy konstrukcje stalowe. Pozyskano już odpowiednie certyfikacje personelu spawalniczego i w magazynowych “namiotach” zaczyna być także prowadzona prefabrykacja części.

Baltic Pipe
Autor: materiały prasowe

Baltic Pipe - 2 etapy budowy

Gazociąg o łącznej długości 191 km będzie biegł wzdłuż istniejącego gazociągu Szczecin-Lwówek. Jego trasa przetnie trzy województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i wielkopolskie. W lubuskim zlokalizowana jest w gminach: Strzelce Krajeńskie, Zwierzyn, Santok, Deszczno, Skwierzyna, Przytoczna oraz Pszczew. Prace budowlane będą przebiegały w dwóch etapach:

 • ETAP I: Goleniów-Ciecierzyce, długości ok. 122 km (wykonawca Budimex)
 • ETAP II: Ciecierzyce-Lwówek, długości ok. 69 km (wykonawca spółka JT S.A.)

Część podmorska gazociągu Baltic Pipe realizowana na dnie Morza Bałtyckiego będzie przechodziła przez obszary trzech państw: Danii, Polski i Szwecji.

Etap I Baltic Pipe wybuduje Budimex

Odcinek gazociągu Goleniów – Ciecierzyce to projekt w części lądowej na terytorium Polski. W ramach realizacji Budimex wybuduje gazociąg Goleniów-Ciecierzyce długości ok. 121,375 km na terenie dwóch województw: zachodniopomorskiego i lubuskiego. Budowa ruszyła 19 października 2020 i realizowana jest w formule „buduj”. W ramach tej inwestycji zostaną wybudowane m.in. nowe gazociągi i infrastruktura towarzysząca. Koszt inwestycji to prawie 315 mln zł. Termin zakończenia prac budowlanych ustalono na listopad 2022.

Jest to dla Budimeksu szczególny kontrakt ze względu na długość budowanego odcinka i konieczność utrzymania bardzo wysokiej jakości realizacji prac dla gazociągów o takich parametrach. W 2018 roku zrealizowaliśmy z bezusterkowy i zakończony w terminie, odcinek gazociągu Czeszów – Kiełczów. Ta inwestycja będzie obejmować wykonanie prac metodą bezwykopowych w technologii HDD, direct pipe oraz mikrotunelowania, czyli najbardziej przyjazną dla środowiska i szybszą realizacyjnie. Termin realizacji jest bardzo ambitny i wymagający dla wykonawcy. Zrobimy jak zawsze wszystko, żeby z analogicznym sukcesem zrealizować w terminie ten kontrakt budowlany – mówi Dariusz Blocher Prezes Budimex SA

Zakres prac - Baltic Pipe etap I

 • budowa części liniowej gazociągu śr. DN1000 MOP 8,4 MPa na odcinku od tłoczni Goleniów do stacji śluz Ciecierzyce
 • przebudowa Tłoczni Gazu Goleniów obejmująca: Goleniów-Płoty, DN 500 MOP 6,3MPa Odolanów-Police, DN700 MOP 8,4MPa Szczecin-Lwówek
 • budowa liniowego zespołu zaporowo-upustowego ZZU Kolonia Kiczarowo z układami obejściowymi
 • budowa liniowych zespołów zaporowo-upustowych, ZZU Przywodzie i ZZU Buszów wraz z układami obejściowymi wyposażonymi w kolektory umożliwiające podłączanie nowych stacji/odbiorców, przyłączami energetycznymi, instalacją AKPiA i telemetrii oraz pozostałą infrastrukturą
 • budowa systemu czynnej ochrony antykorozyjnej gazociągu
 • nagazowanie i uruchomienie gazociągu.

Kiedy zakończy się budowa Baltic Pipe?

Roboty budowlane związane z układaniem gazociągu ruszyły w październiku 2020 roku. Wszystkie prace są wykonywane zgodnie z harmonogramem, tak aby 1 października 2022 r. gazociągiem Baltic Pipe popłynął gaz do Polski. Dzięki niemu możliwy będzie import do kraju do 10 mld m³ gazu rocznie.

Przebieg gazociągu Baltic Pipe

Baltic Pipe
Autor: GAZ-SYSTEM Poglądowa mapa przebiegu gazociągu Baltic Pipe Link: Kliknij i powiększ

Pięć głównych elementów projektu Baltic Pipe

 • Gazociąg na dnie Morza Północnego (podmorski gazociąg pomiędzy norweskim, a duńskim systemem przesyłowym gazu)
 • Rozbudowa duńskiego systemu przesyłowego (rozbudowa istniejącego systemu przesyłowego w Danii)
 • Tłocznia gazu w Danii (tłocznia gazu zlokalizowana we wschodniej części Zelandii)
 • Gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego (gazociąg podmorski pomiędzy duńskim, a polskim systemem przesyłowym gazu)
 • Rozbudowa polskiego systemu przesyłowego (rozbudowa istniejącego systemu przesyłowego w Polsce)

Energinet jest odpowiedzialny za budowę i rozbudowę pierwszych trzech elementów na terytorium Danii. GAZ-SYSTEM jest odpowiedzialny za budowę międzysystemowego podmorskiego gazociągu oraz rozbudowę polskiego systemu przesyłowego gazu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej