Baltic Pipe. Trwa budowa pierwszych obiektów tłoczni gazu w ramach Baltic Pipe

Baltic Pipe
Autor: materiały prasowe Zdjęcie z budowy tłoczni gazu w Gustorzynie

Baltic Pipe to gazociąg, dzięki któremu powstanie nowy korytarz dostaw gazu ziemnego ze złóż norweskich na rynki polski i duński. Pierwsze prace budowlane na terenie Polski ruszyły w połowie października 2020 roku. Aktualnie trwa drążenie tunelu metodą bezwykopową, w budowie są tłocznie gazu w Gustorzynie i Goleniowie. Kiedy gazociąg Baltic Pipe będzie gotowy?

Spis treści

 1. Budowa Baltic Pipe - aktualności
 2. Baltic Pipe - dwa etapy budowy
 3. Etap I Baltic Pipe wybuduje Budimex
 4. Zakres prac - Baltic Pipe etap I
 5. Kiedy zakończy się budowa Baltic Pipe?
 6. Przebieg gazociągu Baltic Pipe
 7. Pięć głównych elementów projektu Baltic Pipe

Przypomnijmy, że w maju 2020 GAZ-SYSTEM otrzymał od wojewody lubuskiego pozwolenie na budowę gazociągu Goleniów – Lwówek, kluczowego elementu części lądowej Projektu Baltic Pipe w Polsce. Był to ostatni etap uzyskiwania pozwoleń dla tej części inwestycji. Swoje decyzje wydali już wcześniej wojewoda zachodniopomorski i wielkopolski.

Budowa Baltic Pipe - aktualności

W zachodniopomorskim Goleniowie i w Gustorzynie, położonym w woj. kujawsko-pomorskim, polskioddział Max Streicher buduje tłocznie gazu, które są ważnym składnikiem projektu Baltic Pipe. Zakończono właśnie zdejmowanie warstwy humusu i inne prace przygotowawcze. Na terenie budowy obydwu tłoczni powstały kontenerowe obiekty biurowe i socjalne, a także tymczasowe magazyny, w których przechowywane są elementy technologiczne takie jak zawory czy konstrukcje stalowe. Pozyskano już odpowiednie certyfikacje personelu spawalniczego i w magazynowych “namiotach” zaczyna być także prowadzona prefabrykacja części.

Wylano już fundamenty agregatów sprężarkowych, najważniejszych elementów tłoczni. Wcześniejgrunt musiał zostać ustabilizowany w technologii iniekcji strumieniowych (jet grouting) – abyzneutralizować wpływ drgań kompresorów. Jednocześnie przygotowano także fundamenty pod stacjęredukcyjno-pomiarową wraz z całą aparaturą kontrolną i automatyką oraz trzy chłodnice gazuprocesowego. Same kompresory amerykańskiej firmy Solar są już dostarczone na miejsce, podobnie jak elementy rur czy łączeń. W następnej kolejności na place budowy trafią zakupione już zawory, redukcje, separatory i chłodnice.

W kwietniu 2021 po stronie polskiej, w gminie Rewal ruszyło drążenie tunelu pod wybrzeżem o długości około 600 metrów. Długość podziemnego przejścia w Danii wynosi około kilometra.

Baltic Pipe - dwa etapy budowy

Gazociąg o łącznej długości 191 km będzie biegł wzdłuż istniejącego gazociągu Szczecin-Lwówek. Jego trasa przetnie trzy województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i wielkopolskie. W lubuskim zlokalizowana jest w gminach: Strzelce Krajeńskie, Zwierzyn, Santok, Deszczno, Skwierzyna, Przytoczna oraz Pszczew. Prace budowlane będą przebiegały w dwóch etapach:

 • ETAP I: Goleniów-Ciecierzyce, długości ok. 122 km (wykonawca Budimex)
 • ETAP II: Ciecierzyce-Lwówek, długości ok. 69 km (wykonawca spółka JT S.A.)

Decyzja wojewody dotyczy obu etapów.

Część podmorska gazociągu Baltic Pipe realizowana na dnie Morza Bałtyckiego będzie przechodziła przez obszary trzech państw: Danii, Polski i Szwecji.

Etap I Baltic Pipe wybuduje Budimex

Odcinek gazociągu Goleniów – Ciecierzyce to projekt w części lądowej na terytorium Polski. W ramach realizacji Budimex wybuduje gazociąg Goleniów-Ciecierzyce długości ok. 121,375 km na terenie dwóch województw: zachodniopomorskiego i lubuskiego. Budowa ruszyła 19 października 2020 i realizowana jest w formule „buduj”. W ramach tej inwestycji zostaną wybudowane m.in. nowe gazociągi i infrastruktura towarzysząca. Koszt inwestycji to prawie 315 mln zł. Termin zakończenia prac budowlanych ustalono na listopad 2022.

Jest to dla Budimeksu szczególny kontrakt ze względu na długość budowanego odcinka i konieczność utrzymania bardzo wysokiej jakości realizacji prac dla gazociągów o takich parametrach. W 2018 roku zrealizowaliśmy z bezusterkowy i zakończony w terminie, odcinek gazociągu Czeszów – Kiełczów. Ta inwestycja będzie obejmować wykonanie prac metodą bezwykopowych w technologii HDD, direct pipe oraz mikrotunelowania, czyli najbardziej przyjazną dla środowiska i szybszą realizacyjnie. Termin realizacji jest bardzo ambitny i wymagający dla wykonawcy. Zrobimy jak zawsze wszystko, żeby z analogicznym sukcesem zrealizować w terminie ten kontrakt budowlany – mówi Dariusz Blocher Prezes Budimex SA

Zakres prac - Baltic Pipe etap I

 • budowa części liniowej gazociągu śr. DN1000 MOP 8,4 MPa na odcinku od tłoczni Goleniów do stacji śluz Ciecierzyce
 • przebudowa Tłoczni Gazu Goleniów obejmująca: Goleniów-Płoty, DN 500 MOP 6,3MPa Odolanów-Police, DN700 MOP 8,4MPa Szczecin-Lwówek
 • budowa liniowego zespołu zaporowo-upustowego ZZU Kolonia Kiczarowo z układami obejściowymi
 • budowa liniowych zespołów zaporowo-upustowych, ZZU Przywodzie i ZZU Buszów wraz z układami obejściowymi wyposażonymi w kolektory umożliwiające podłączanie nowych stacji/odbiorców, przyłączami energetycznymi, instalacją AKPiA i telemetrii oraz pozostałą infrastrukturą
 • budowa systemu czynnej ochrony antykorozyjnej gazociągu
 • nagazowanie i uruchomienie gazociągu.

Kiedy zakończy się budowa Baltic Pipe?

Roboty budowlane związane z układaniem gazociągu ruszyły w październiku 2020 roku. Planowana data oddania gazociągu do użytku to listopad 2022.

Przebieg gazociągu Baltic Pipe

Baltic Pipe
Autor: GAZ-SYSTEM Poglądowa mapa przebiegu gazociągu Baltic Pipe Link: Kliknij i powiększ

Pięć głównych elementów projektu Baltic Pipe

 • Gazociąg na dnie Morza Północnego (podmorski gazociąg pomiędzy norweskim, a duńskim systemem przesyłowym gazu)
 • Rozbudowa duńskiego systemu przesyłowego (rozbudowa istniejącego systemu przesyłowego w Danii)
 • Tłocznia gazu w Danii (tłocznia gazu zlokalizowana we wschodniej części Zelandii)
 • Gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego (gazociąg podmorski pomiędzy duńskim, a polskim systemem przesyłowym gazu)
 • Rozbudowa polskiego systemu przesyłowego (rozbudowa istniejącego systemu przesyłowego w Polsce)

Energinet jest odpowiedzialny za budowę i rozbudowę pierwszych trzech elementów na terytorium Danii. GAZ-SYSTEM jest odpowiedzialny za budowę międzysystemowego podmorskiego gazociągu oraz rozbudowę polskiego systemu przesyłowego gazu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej