Baltic Pipe. Rozpoczyna się budowa Baltic Pipe. Wiemy kto będzie wykonawcą

2020-05-14 14:17 Marzena Sarniewicz
Baltic Pipe
Autor: Getty Images Rusza budowa gazociągu Baltic Pipe w Polsce

Baltic Pipe - rusza budowa gazociągu, dzięki któremu powstanie nowy korytarz dostaw gazu ziemnego ze złóż norweskich, na rynki polski i duński. Zgodnie z harmonogramem, pierwsze prace budowlane rozpoczną się w drugiej połowie 2020 roku. Kto będzie generalnym wykonawcą inwestycji i kiedy gazociąg Baltic Pipe będzie gotowy?

GAZ-SYSTEM otrzymał od wojewody lubuskiego pozwolenie na budowę gazociągu Goleniów – Lwówek, kluczowego elementu części lądowej Projektu Baltic Pipe w Polsce. Jest to ostatni etap uzyskiwania pozwoleń dla tej części inwestycji. Swoje decyzje wydali już wcześniej wojewoda zachodniopomorski i wielkopolski.

Baltic Pipe - dwa etapy budowy

Gazociąg o łącznej długości 191 km będzie biegł wzdłuż istniejącego gazociągu Szczecin-Lwówek. Jego trasa przetnie trzy województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i wielkopolskie. W lubuskim zlokalizowana jest w gminach: Strzelce Krajeńskie, Zwierzyn, Santok, Deszczno, Skwierzyna, Przytoczna oraz Pszczew. Prace budowlane będą przebiegały w dwóch etapach:

  • ETAP I: Goleniów-Ciecierzyce, długości ok. 122 km
  • ETAP II: Ciecierzyce-Lwówek, długości ok. 69 km

Decyzja wojewody dotyczy obu etapów.

Część podmorska gazociągu Baltic Pipe realizowana na dnie Morza Bałtyckiego będzie przechodziła przez obszary trzech państw: Danii, Polski i Szwecji.

Jeżeli mówimy o pełnej dywersyfikacji dostaw gazu do Polski, jeżeli mówimy o pełnym uniezależnieniu Polski jako odbiorcy od Rosji, to właśnie to jest ten milowy krok na drodze do tego nieuzależnienia - powiedział na konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda.

Kto będzie wykonawcą Projektu Baltic Pipe w Polsce?

Wykonawcą podmorskiej części gazociągu będzie włoska firma Saipem Limited. Koncernem zrealizuje zarówno prace związane z ułożeniem gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego, jak i te na lądzie (połączenie części podmorskiej z odcinkami lądowymi w Polsce i Danii). Wartość kontraktu to ok. 280 mln euro.

Zadanie obejmie wykonane dwóch mikrotuneli w rejonach linii brzegowych w Polsce i Danii, a także przetransportowanie i połączenie rur, z których zostanie ułożony gazociąg. Następnie wykonawca opuści gotowy gazociąg na dno Morza Bałtyckiego, ułoży i ustabilizuje go w mikrotunelach.

Kiedy zakończy się budowa Baltic Pipe?

Roboty budowlane związane z układaniem gazociągu rozpoczną się latem 2021 roku. Planowana data oddania gazociągu do użytku to październik 2022 roku.

Baltic Pipe
Autor: GAZ-SYSTEM Poglądowa mapa przebiegu gazociągu Baltic Pipe Link: Kliknij i powiększ

Projekt Baltic Pipe składa się z 5 głównych komponentów:

  • Gazociągu na dnie Morza Północnego (podmorski gazociąg pomiędzy norweskim, a duńskim systemem przesyłowym gazu)
  • Rozbudowy duńskiego systemu przesyłowego (rozbudowa istniejącego systemu przesyłowego w Danii)
  • Tłoczni gazu w Danii (tłocznia gazu zlokalizowana we wschodniej części Zelandii)
  • Gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego (gazociąg podmorski pomiędzy duńskim, a polskim systemem przesyłowym gazu)
  • Rozbudowy polskiego systemu przesyłowego (rozbudowa istniejącego systemu przesyłowego w Polsce)

Energinet jest odpowiedzialny za budowę i rozbudowę pierwszych trzech elementów na terytorium Danii. GAZ-SYSTEM jest odpowiedzialny za budowę międzysystemowego podmorskiego gazociągu oraz rozbudowę polskiego systemu przesyłowego gazu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej