Elektrobudowa wybuduje Filharmonię Koszalińską

2010-08-09 11:15
Filharmonia Koszalińska
Autor: Autorska Pracownia Architektoniczna - Jacek Bułat Sala koncertowa nowej filharmonii pomieści 518 widzów. Cztery miejsca przeznaczone będą dla osób niepełnosprawnych

Znamy wykonawcę filharmonii w Koszalinie. Obiekt wybuduje Gdański Oddział Elektrobudowy. Inwestycja warta 29 mln zł  uzyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego (ok. 19 mln zł). Miasto stara się także o środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Przekazanie placu budowy Filharmonii Koszalińskiej to kolejny, ważny krok, którego zwieńczeniem będzie wybudowanie i oddanie do użytku w 2013 roku nowoczesnej, dobrze wpisującej się w otoczenie parku i innych obiektów kultury siedziby tej miastotwórczej instytucji - mówił Piotr Jedliński, pełniący obowiązki prezydenta miasta.

Budynek sali koncertowej został zaprojektowany przez Autorską Pracownię Architektoniczną Jacka Bułata z Poznania. Będzie usytuowany na działce pomiędzy ulicami Piastowską, Zwycięstwa i rzeką. Obecną, tymczasową siedzibą filharmonii jest budynek Centrum Kultury 105, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie przyszłego obiektu. Przestrzeń między salą a CK 105 przeznaczono na dojazd techniczny.

Główne wejście do sali koncertowej zaprojektowano w elewacji frontowej (północno-wschodniej) usytuowanej równolegle do ulicy Piastowskiej. Po drugiej stronie tej ulicy będzie parking, przewidziany do obsługi komunikacyjnej filharmonii. Zachodnia i wschodnia elewacja będą przeszklone. Mieścić się będą tutaj wyjścia dodatkowe oraz ewakuacyjne.

Filharmonia Koszalińska
Autor: APA Jacek Bułat

W budynku będą 4 kondygnacje. Przeciętna wysokość piętra to 3,9 m. W większej północnej części budynku znajdzie się sala koncertowa, wejście główne, foyer z szatnią, sanitariatami, kasami biletowymi i kawiarnią, a także elementami komunikacji pionowej dla widzów, tj. schodami i zespołem dwóch wind osobowych. W południowym krańcu budynku znajdzie się część zaplecza filharmonii - garderoby, sale ćwiczeń, zaplecze administracyjne, magazynowe a także pokoje gościnne. W tej części budynku zaprojektowano pomieszczenia techniczne - zwłaszcza wentylatornię (na najwyższej kondygnacji ) i węzeł cieplny. Głównym elementem funkcjonalnym budynku jest sala koncertowa na 520 osób z estradą na pełną orkiestrę i chór. Widownia sali ma układ amfiteatralny i będzie podzielona ze względów akustycznych na kilka sektorów. Z tyłu, nad widownią umiejscowiono balkon z kabiną reżyserską . Ściany, sufit i podłoga zarówno sceny jak i estrady mają znaczenie akustyczne i będą miały formę zewnętrzną (okładzinę drewnianą na grubej strukturze żelbet) podporządkowaną tym wymogom.

Podstawowe dane:

  • Powierzchnia działki: 12 651 m2
  • Powierzchnia zabudowy : 1 829,40 m2
  • Powierzchnia netto: 4 063,11 m2
  • Sala Koncertowa: 875,00 m2
  • Widownia: 656,85 m2
  • Estrada: 218,20 m2
  • Pomieszczenia zaplecza filharmonii: 1 047,99 m2
  • Kubatura wnętrza sali koncertowej: 7 312,50 m3
  • Kubatura budynku: 27 556,80 m3
  • Liczba miejsc w sali: 514 + 4 dla niepełnosprawnych = 518
  • Estrada projektowana na orkiestrę złożoną z 70 muzyków + 40 chórzystów
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej