Olesno Śląskie. Rusza remont dworca PKP w Oleśnie. Wizualizacje

Dworzec Olesno Śląskie
Autor: PKP Wizualizacja dworca PKP w Oleśnie po przebudowie

Olesno Śląskie zyska zupełnie nowy dworzec PKP. Zmodernizowany obiekt ma być komfortowy, spełniający współczesne standardy obsługi podróżnych, przebudowany z dbałością o detale i historyczny charakter, a jednocześnie nowoczesny. PKP podpisało umowę z wykonawcą robót budowlanych na terenie dworca w Oleśnie.

Inwestycja jest finansowana ze środków własnych PKP S.A. Jej łączny koszt to 12,6 mln zł brutto. Prace budowlane związane z przebudową dworca kolejowego przy stacji Olesno Śląskie ruszą niebawem.

Spis treści

  1. Jak się zmieni dworzec Olesno Śląskie?
  2. Galeria wizualizacji dworca PKP w Oleśnie
  3. Nowe wnętrza dworca PKP w Oleśnie
  4. Kto zmodernizuje dworzec PKP w Oleśnie?
  5. Dworzec Olesno Śląskie - kiedy koniec budowy?

Jak się zmieni dworzec Olesno Śląskie?

Podczas inwestycji, pochodzący z 1923 roku budynek, przejdzie kompleksowy remont z poszanowaniem jego historycznego charakteru. Renowacji będzie poddana elewacja dworca wraz z detalami architektonicznymi, takimi jak boniowania, gzymsy czy pilastry. Zostaną one odtworzone na wzór historycznych, podobnie jak stolarka okienna i drzwiowa. Dworzec zyska również nową iluminację nocną podkreślającą jego walory architektoniczne.

W ramach przebudowy dworca Olesno Śląskie zaplanowano wdrożenie szeregu usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami. Zostaną m.in. zlikwidowane bariery architektoniczne, a także wykonane oznaczenia w alfabecie Braille’a, tablice dotykowe z planem dworca, ścieżki prowadzące wewnątrz obiektu oraz w jego otoczeniu dla osób niedowidzących lub niewidomych.

Przebudowa dworca sprawi również, że budynek stanie się bardziej ekologiczny. Zaprojektowano w nim nowe energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą, co pozwoli oszczędzić zużycie energii elektrycznej. Z kolei straty ciepła zredukowano poprzez ocieplenie budynku, a także montaż w nim stolarki okiennej i drzwiowej o niskim stopniu przenikalności cieplnej. Bardzo ważnym elementem sprawującym kontrolę nad optymalizacją zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody jest system BMS (Building Management System) nadzorujący pracę instalacji i urządzeń na dworcu. Integruje on również nowoczesne systemy zapewniające bezpieczeństwo podróżnym i budynkowi: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także ochrony przeciwpożarowej.

Inwestycja obejmie również bezpośrednie otoczenie dworca, które pod kątem wykończenia będzie dostosowane do historycznego charakteru obiektu, a także zlokalizowanego w pobliżu centrum przesiadkowego zrealizowanego przez samorząd.

Galeria wizualizacji dworca PKP w Oleśnie

Początek modernizacji dworca w Oleśnie to realizacja zapowiedzi Ministra Infrastruktury. Mam nadzieję, że komfortowy i proekologiczny budynek stanie się ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – powiedział Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Nowe wnętrza dworca PKP w Oleśnie

Inwestycja to również kompleksowa przebudowa wnętrz dworca, połączona z nadaniem im nowych funkcji. Na parterze budynku, w jego centralnej części, będzie mieścić się przestrzeń obsługi podróżnych obejmująca ogólnodostępne toalety (w tym te przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami), pomieszczenie przeznaczone na działalność usługową oraz hol – poczekalnię. Zostanie ona wyposażona w nowe ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej. Na parterze dworca, oprócz strefy obsługi podróżnych, zlokalizowane zostaną biura Straży Miejskiej oraz Ośrodka Pomocy Społecznej, które wraz z mieszkaniami interwencyjnymi będą mieścić się również na piętrze obiektu.

Dworzec Olesno Śląskie
Autor: PKP Wizualizacja wnętrz dworca PKP w Oleśnie

Kto zmodernizuje dworzec PKP w Oleśnie?

Wykonawcą prac budowlanych jest konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budowlane Częstobud Damian Świącik z Częstochowy oraz Przedsiębiorstwa Budowlanego BUDPOL z Jaskrowa, a dokumentację projektową opracowała pracownia Sankon z Legnicy.

Dworzec Olesno Śląskie - kiedy koniec budowy?

Planowany termin zakończenia przebudowy dworca w Oleśnie to druga połowa 2022 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej