Olesno Śląskie. Rusza remont dworca PKP w Oleśnie. Wizualizacje

2021-04-08 14:36
Dworzec Olesno Śląskie
Autor: PKP Wizualizacja dworca PKP w Oleśnie po przebudowie

Olesno Śląskie zyska zupełnie nowy dworzec PKP. Zmodernizowany obiekt ma być komfortowy, spełniający współczesne standardy obsługi podróżnych, przebudowany z dbałością o detale i historyczny charakter, a jednocześnie nowoczesny. PKP podpisało umowę z wykonawcą robót budowlanych na terenie dworca w Oleśnie.

Inwestycja jest finansowana ze środków własnych PKP S.A. Jej łączny koszt to 12,6 mln zł brutto. Prace budowlane związane z przebudową dworca kolejowego przy stacji Olesno Śląskie ruszą niebawem.

Spis treści

  1. Jak się zmieni dworzec Olesno Śląskie?
  2. Galeria wizualizacji dworca PKP w Oleśnie
  3. Nowe wnętrza dworca PKP w Oleśnie
  4. Kto zmodernizuje dworzec PKP w Oleśnie?
  5. Dworzec Olesno Śląskie - kiedy koniec budowy?

Jak się zmieni dworzec Olesno Śląskie?

Podczas inwestycji, pochodzący z 1923 roku budynek, przejdzie kompleksowy remont z poszanowaniem jego historycznego charakteru. Renowacji będzie poddana elewacja dworca wraz z detalami architektonicznymi, takimi jak boniowania, gzymsy czy pilastry. Zostaną one odtworzone na wzór historycznych, podobnie jak stolarka okienna i drzwiowa. Dworzec zyska również nową iluminację nocną podkreślającą jego walory architektoniczne.

W ramach przebudowy dworca Olesno Śląskie zaplanowano wdrożenie szeregu usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami. Zostaną m.in. zlikwidowane bariery architektoniczne, a także wykonane oznaczenia w alfabecie Braille’a, tablice dotykowe z planem dworca, ścieżki prowadzące wewnątrz obiektu oraz w jego otoczeniu dla osób niedowidzących lub niewidomych.

Przebudowa dworca sprawi również, że budynek stanie się bardziej ekologiczny. Zaprojektowano w nim nowe energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą, co pozwoli oszczędzić zużycie energii elektrycznej. Z kolei straty ciepła zredukowano poprzez ocieplenie budynku, a także montaż w nim stolarki okiennej i drzwiowej o niskim stopniu przenikalności cieplnej. Bardzo ważnym elementem sprawującym kontrolę nad optymalizacją zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody jest system BMS (Building Management System) nadzorujący pracę instalacji i urządzeń na dworcu. Integruje on również nowoczesne systemy zapewniające bezpieczeństwo podróżnym i budynkowi: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także ochrony przeciwpożarowej.

Inwestycja obejmie również bezpośrednie otoczenie dworca, które pod kątem wykończenia będzie dostosowane do historycznego charakteru obiektu, a także zlokalizowanego w pobliżu centrum przesiadkowego zrealizowanego przez samorząd.

Galeria wizualizacji dworca PKP w Oleśnie

Początek modernizacji dworca w Oleśnie to realizacja zapowiedzi Ministra Infrastruktury. Mam nadzieję, że komfortowy i proekologiczny budynek stanie się ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – powiedział Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Nowe wnętrza dworca PKP w Oleśnie

Inwestycja to również kompleksowa przebudowa wnętrz dworca, połączona z nadaniem im nowych funkcji. Na parterze budynku, w jego centralnej części, będzie mieścić się przestrzeń obsługi podróżnych obejmująca ogólnodostępne toalety (w tym te przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami), pomieszczenie przeznaczone na działalność usługową oraz hol – poczekalnię. Zostanie ona wyposażona w nowe ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej. Na parterze dworca, oprócz strefy obsługi podróżnych, zlokalizowane zostaną biura Straży Miejskiej oraz Ośrodka Pomocy Społecznej, które wraz z mieszkaniami interwencyjnymi będą mieścić się również na piętrze obiektu.

Dworzec Olesno Śląskie
Autor: PKP Wizualizacja wnętrz dworca PKP w Oleśnie

Kto zmodernizuje dworzec PKP w Oleśnie?

Wykonawcą prac budowlanych jest konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budowlane Częstobud Damian Świącik z Częstochowy oraz Przedsiębiorstwa Budowlanego BUDPOL z Jaskrowa, a dokumentację projektową opracowała pracownia Sankon z Legnicy.

Dworzec Olesno Śląskie - kiedy koniec budowy?

Planowany termin zakończenia przebudowy dworca w Oleśnie to druga połowa 2022 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej