Rail Baltica. Aktualności z budowy, przebieg w Polsce, mapa

2021-04-08 14:20
Rail Baltica
Autor: PKP PLK Na trasie Rail Baltica w Kobyłce powstanie wiadukt drogowy nad torami

Rail Baltica w Polsce modernizowana jest od wielu lat. Pasażerowie z niecierpliwością oczekują na zakończenie prac. To jedna z najważniejszych inwestycji kolejowych prowadzonych w kraju. Na wielu odcinkach trwają roboty budowlane. Dowiedz się jaki jest ich stan. Zobacz jaki przebieg będzie miała linia kolejowa Rail Baltica.

Rail Baltica to część transeuropejskiego korytarza, który w przyszłości połączy Niemcy, Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię i Finlandię. Dzięki prowadzonej modernizacji linia przystosowana zostanie do ogólnych standardów linii kolejowych obowiązujących w krajach Unii Europejskiej.

Spis treści

  1. Rail Baltica - aktualności z budowy, przetargi
  2. Rail Baltica na terenie Polski - przebieg
  3. Mapa całej trasy Rail Baltica
  4. Odcinek Rail Baltica Sadowne-Czyżew
  5. Odcinek Rail Baltica Czyżew-Białystok
  6. Odcinek Białystok-Suwałki-Trakiszki (granica państwa)

Rail Baltica - aktualności z budowy, przetargi

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na wykonanie wiaduktu nad trasą Rail Baltica w Kobyłce, a odcinku Sadowe-Czyżew. Wykonawcy mogą składać oferty do 12 maja 2021. Projekt będzie realizowany w formule „buduj”, w terminie 12-16 miesięcy od dnia podpisania umowy. Inwestycja współfinansowana jest ze środków unijnych CEF „Łącząc Europę”.

Wiadukt w Kobyłce będzie miał 60 m długości i jezdnię o szerokości 7 m. Powstanie również chodnik dla pieszych i ścieżka dla rowerzystów. Ponadto przebudowane zostaną przyległe odcinki ulic, zaprojektowano też dwa ronda z infrastrukturą dla pieszych i rowerzystów.

Po 12 kwietnia na odcinku Czyżew-Białystok Rail Baltica ruszy budowa nowych peronów na stacji Białystok oraz mostu nad Narwią. Duży zakres robót budowlanych wymusi zmiany w kursowaniu pociągów. Projekt ma wartość 3,4 mld zł.

Rail Baltica
Autor: PKP PLK Rail Baltica - stacja Białystok

Rail Baltica na terenie Polski - przebieg

  • Z Warszawy do Białegostoku. Aktualnie trwa modernizacja tego odcinka, dzięki której pociągi osobowe pojadą z prędkością do 160 km/h. Przebudowa ma zakończyć się do końca 2021 roku.
  • Z Białegostoku do Ełku. Modernizacja tego odcinka będzie polegała, m.in. na dobudowaniu drugiego toru oraz podniesieniu prędkości maksymalnej do 160 km/h. Prace budowlane planowane są na lata 2020-2023.
  • Z Ełku do przejścia granicznego Trakiszki-Szestokaj. Cele to, m.in. podniesienie prędkości maksymalnej do min. 160 km/h dla pociągów osobowych. Będzie to wymagało wytyczenia linii kolejowej w większości nowym szlakiem. Trasa ma zostać zelektryfikowana oraz powstanie drugi tor. Prace budowlane planowane są na lata 2022-2025.

Rail Baltica w Polsce będzie miała długość 374 km.

Rail Baltica
Autor: commons.wikimedia.org Rail Baltica - przebieg a terenie Polski Link: Kliknij i powiększ

Mapa całej trasy Rail Baltica

Rail Baltica to linia kolejowa która połączy Warszawę, Kowno, Rygę, Tallinn i Helsinki.

Rail Baltica
Autor: commons.wikimedia.org Mapa całej trasy Rail Baltica Link: Kliknij i powiększ

Odcinek Rail Baltica Sadowne-Czyżew

Projekt na linii E75, na odcinku Sadowne – Czyżew wraz z robotami pozostałymi na odcinku Warszawa Rembertów - Sadowne przewiduje budowę 11 obiektów, które zwiększą poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym. Poza wiaduktem drogowym i planowanym wiaduktem kolejowym w Kobyłce powstaną: wiadukty drogowe w Łochowie, Łochowie-Jasiorówce, Toporze, Małkini, Tłuszczu i Mokrej Wsi, przejścia podziemne w Jasienicy Mazowieckiej, Łochowie oraz tunel drogowy w Zielonce. Powstanie też nowy most nad rzeką Bug.

Rail Baltica
Autor: rail-baltica.pl Rail Baltica - infografika odcinek Sadowne-Czyżew

Odcinek Rail Baltica Czyżew-Białystok

Dla odcinka Czyżew-Białyostok zakres modernizacji obejmuje, m.in. 4 stacje i 15 przystanków osobowych, 8 mostów kolejowych, 18 przejazdów kolejowo-drogowych, 6 wiaduktów kolejowych i 4 wiadukty drogowe. Oprócz tego w ramach inwestycji zostanie wybudowany nowy przystanek Białystok Zielone Wzgórza.

Rail Baltica
Autor: rail-baltica.pl Rail Baltica - infografika odcinek Czyżew-Białystok

Odcinek Białystok-Suwałki-Trakiszki (granica państwa)

Dzięki realizacji inwestycji nastąpi skrócenie czasu jazdy pociągów w ruchu pomiędzy stacjami Białystok i Ełk. Poprawi się też przepustowość linii, co wpłynie na zwiększenie dostępności transportu kolejowego. Na przystankach i stacjach będą działały systemy statycznej i dynamicznej informacji pasażerskiej oraz informacji dla przewoźników. Inwestycja korzystnie wpłynie na zmniejszenie negatywnego oddziaływania transportu kolejowego na środowisko. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2023 rok.

Rail Baltica
Autor: rail-baltica.pl Rail Baltica - infografika odcinek Białystok-Suwałki-Trakiszki
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej