Dworzec w Nałęczowie zmodernizowany

2009-11-23 11:05
Dworzec w Nałęczowie
Autor: PKP SA Zmodernizowany budynek dworca kolejowego w Nałęczowie

Polskie Koleje Państwowe S.A. oddały do użytku zmodernizowany dworzec kolejowy w Nałęczowie (województwo lubelskie). To pierwsza, od czasu powstania dworca (XX – lecie międzywojenne) tak duża przebudowa.

Zakończenie tej inwestycji to kolejny po Lublinie, Chełmie i Dęblinie, etap modernizacji budynków stacyjnych na linii nr 7: Warszawa – Dorohusk i początek największego od 30 lat programu inwestycyjnego dla polskich dworców kolejowych.

Modernizacja dworca została przeprowadzona w latach 2007-2009 za łączną kwotę około 1,5 mln złotych. Podzielono ją na trzy etapy. W I etapie dokonano remontu instalacji centralnego ogrzewania wraz z remontem kotłowni. Prace zakończono we wrześniu 2007 r., a ich koszt wyniósł około 200 000 złotych. Druga część modernizacji miała na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów. Zakres prac objął instalację systemu monitoringu wizyjnego, który wraz innymi systemami na dworcach w Dęblinie, Białej Podlaskiej, Łukowie, Kraśniku i Trawnikach, włączony jest do wspólnego centrum monitoringu. Źródłem obrazu są kamery zainstalowane w budynkach stacyjnych, chroniące poczekalnie, kasy i otoczenie dworców. W celu zapewnienia szybkiej reakcji związanej z ochroną pasażerów i mienia PKP S.A. uzgodniło współdziałanie z Wojewódzką Komendą Policji i Komendą Straży Ochrony Kolei poprzez sieć placówek lokalnych tych instytucji. Ten etap zadania wykonano w okresie od grudnia 2008 r. do kwietnia 2009 r. za łączną kwotę 230 tysięcy złotych. Trzeci etap zadania obejmował kompleksową modernizację zarówno ogólnodostępnych powierzchni wewnątrz budynku, elementów zewnętrznych, jak i samego otoczenia. Odnowiono elewację z zachowaniem oryginalnego wystroju architektonicznego wraz z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej. Wymieniono pokrycie dachowe i obróbki blacharskie. Wokół dworca dokonano wymiany nawierzchni ciągów pieszych, pojawiły się nowe ścieżki łączące peron z podjazdem, zadbano również o widoczną informację wizualną. Wnętrze budynku poddano gruntownej modernizacji. Wystrój wnętrza holu kasowego i poczekalni wykonano zgodnie z projektem Pracowni Architektury – Adam Wójcik Studio.


Polskie Koleje Państwowe S.A. prowadzą w tej chwili proces inwestycyjny na prawie czterdziestu dworcach kolejowych. Do 2012 roku swoje funkcje, wygląd i dostępność dla pasażerów zmienią dworce we wszystkich regionach Polski i w miastach o różnej wielkości. Do 2012 roku PKP S.A. wyda na ten cel fundusze o wartości ponad 670 mln złotych. Modernizacje finansowane są z następujących źródeł: fundusze Unii Europejskiej (236 mln złotych) , fundusze budżetu Państwa (353 mln złotych) , fundusze własne PKP S.A. (102 mln złotych). Oprócz tego PKP S.A. współpracuje z dużymi firmami developerskimi, które są partnerami PKP S.A przy projektach przebudowy dworców w: Katowicach, Poznaniu oraz Warszawie (Warszawa Zachodnia). Wartość przygotowywanych wspólnie inwestycji z developerami wynosi ponad 2 mld złotych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej