Dworzec w Nałęczowie zmodernizowany

2009-11-23 11:05
Dworzec w Nałęczowie
Autor: PKP SA Zmodernizowany budynek dworca kolejowego w Nałęczowie

Polskie Koleje Państwowe S.A. oddały do użytku zmodernizowany dworzec kolejowy w Nałęczowie (województwo lubelskie). To pierwsza, od czasu powstania dworca (XX – lecie międzywojenne) tak duża przebudowa.

Zakończenie tej inwestycji to kolejny po Lublinie, Chełmie i Dęblinie, etap modernizacji budynków stacyjnych na linii nr 7: Warszawa – Dorohusk i początek największego od 30 lat programu inwestycyjnego dla polskich dworców kolejowych.

Modernizacja dworca została przeprowadzona w latach 2007-2009 za łączną kwotę około 1,5 mln złotych. Podzielono ją na trzy etapy. W I etapie dokonano remontu instalacji centralnego ogrzewania wraz z remontem kotłowni. Prace zakończono we wrześniu 2007 r., a ich koszt wyniósł około 200 000 złotych. Druga część modernizacji miała na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów. Zakres prac objął instalację systemu monitoringu wizyjnego, który wraz innymi systemami na dworcach w Dęblinie, Białej Podlaskiej, Łukowie, Kraśniku i Trawnikach, włączony jest do wspólnego centrum monitoringu. Źródłem obrazu są kamery zainstalowane w budynkach stacyjnych, chroniące poczekalnie, kasy i otoczenie dworców. W celu zapewnienia szybkiej reakcji związanej z ochroną pasażerów i mienia PKP S.A. uzgodniło współdziałanie z Wojewódzką Komendą Policji i Komendą Straży Ochrony Kolei poprzez sieć placówek lokalnych tych instytucji. Ten etap zadania wykonano w okresie od grudnia 2008 r. do kwietnia 2009 r. za łączną kwotę 230 tysięcy złotych. Trzeci etap zadania obejmował kompleksową modernizację zarówno ogólnodostępnych powierzchni wewnątrz budynku, elementów zewnętrznych, jak i samego otoczenia. Odnowiono elewację z zachowaniem oryginalnego wystroju architektonicznego wraz z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej. Wymieniono pokrycie dachowe i obróbki blacharskie. Wokół dworca dokonano wymiany nawierzchni ciągów pieszych, pojawiły się nowe ścieżki łączące peron z podjazdem, zadbano również o widoczną informację wizualną. Wnętrze budynku poddano gruntownej modernizacji. Wystrój wnętrza holu kasowego i poczekalni wykonano zgodnie z projektem Pracowni Architektury – Adam Wójcik Studio.


Polskie Koleje Państwowe S.A. prowadzą w tej chwili proces inwestycyjny na prawie czterdziestu dworcach kolejowych. Do 2012 roku swoje funkcje, wygląd i dostępność dla pasażerów zmienią dworce we wszystkich regionach Polski i w miastach o różnej wielkości. Do 2012 roku PKP S.A. wyda na ten cel fundusze o wartości ponad 670 mln złotych. Modernizacje finansowane są z następujących źródeł: fundusze Unii Europejskiej (236 mln złotych) , fundusze budżetu Państwa (353 mln złotych) , fundusze własne PKP S.A. (102 mln złotych). Oprócz tego PKP S.A. współpracuje z dużymi firmami developerskimi, które są partnerami PKP S.A przy projektach przebudowy dworców w: Katowicach, Poznaniu oraz Warszawie (Warszawa Zachodnia). Wartość przygotowywanych wspólnie inwestycji z developerami wynosi ponad 2 mld złotych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej