Dworzec Częstochowa. Jak będzie wyglądał nowy dworzec Częstochowa Główna? Kiedy startuje budowa i ile potrwa?

2020-02-06 13:23 opracowanie Marta Balcerowska
dworzec częstochowa
Autor: PKP SA Nowy dworzec Częstochowa Główna, proj. Toprojekt, NStudio i Studio Antonini, I nagroda

Rozstrzygnięto konkurs na projekt nowego dworca Częstochowa Główna. Spośród 23 projektów architektonicznych największe uznanie zdobył zespół pracowni Top Projekt Marek Wawrzyniak (Rybnik), NStudio (Paryż) i Studio Antonini (Paryż). Jak będzie wyglądał dworzec w Częstochowie? Kiedy rozpocznie się budowa nowego dworca?

Dworzec Częstochowa Główna - koncepcja

Realizacja zwycięskiego projektu dworca w Częstochowie umożliwia utworzenie centrum przesiadkowego w rejonie dworca PKP także dla pasażerów miejskich linii autobusowych oraz dalekobieżnych czy lokalnych linii PKS. 

Projekt dworca w Częstochowie zakłada powstanie w miejscu obecnych pawilonów wschodniego i zachodniego dwóch nowych, przeszklonych budynków. W części wschodniej planowane jest umieszczenie na parterze kas biletowych, informacji, punktu wynajmu samochodów, automatów biletowych, toalet oraz zejścia do przejścia podziemnego. Na poziomie pasażu górnego (piętro) mają pojawić się pozostałe pomieszczenia obsługi podróżnych (m.in. poczekalnia, restauracja, miejsce zabaw dla dzieci, księgarnia). Na ostatniej kondygnacji znajdą się pomieszczenia techniczne i administracyjne. W części zachodniej planowane są: poczekalnia, biletomaty i toalety.

W sąsiedztwie dworca zaprojektowano wieżę zegarową nawiązującą do zlokalizowanego po wschodniej stronie stacji dawnego dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.

Dworzec Częstochowa - konkurs na projekt

Konkurs na projekt nowego dworca głównego w Częstochowie wraz z zagospodarowaniem otoczenia ogłosiły: PKP, oddział SARP, Gmina Miasta Częstochowy oraz spółka PKS. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie przyjmowane były do 5 sierpnia 2019. Do konkursu zgłoszono 23 projekty.

dworzec PKP Częstochowa
Autor: PKP SA Projekt architektoniczny dworca w Częstochowie. Pasaż nad torami pełnić będzie funkcję handlową

Dworzec w Częstochowie to jedna z inwestycji Programu Inwestycji Dworcowych PKP SA na lata 2016-2023 w woj. śląskim. Cały Program zakłada budowę, modernizację, przebudowę blisko 200 dworców w całym kraju.

Kiedy ruszy budowa nowego dworca w Częstochowie?

W Muzeum Częstochowskim wręczono już nagrody w konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej obejmującej dworzec Częstochowa Główna oraz zabudowę i zagospodarowanie terenu w jego otoczeniu. Oznacza to oficjalny wybór pracowni TOPROJEKT (Rybnik), ANDSTUDIO (Paryż) oraz STUDIO ANTONINI (Paryż).

– Niebawem rozpoczniemy negocjacje ze zwycięzcą konkursu, których efektem mamy nadzieje będzie podpisanie umowy na opracowanie dokumentacji projektowej. Planujemy, że nastąpi to do końca pierwszego kwartału tego roku – mówi Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP SA.

Kolejnym krokiem ma być uzyskanie pozwolenie na budowę, które według harmonogramu inwestycji nastąpi do końca 2020 roku. Planowany termin rozpoczęcia robót budowlanych to połowa 2021 roku, a oddanie dworca podróżnym po przebudowie przewidywane jest pod koniec 2022 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej