Dwa nowe przystanki kolejowe w Krakowie. Jest pozwolenie na budowę

2024-03-13 14:17
Wizualizacja przystanku Kraków Piastów
Autor: PKP PLK/mat. pras Wizualizacja przystanku Kraków Piastów

Będą dwa nowe przystanki kolejowe w Krakowie. Wojewoda małopolski wydał właśnie pozwolenia na ich budowę. To przystanki Kraków Kościelniki i Kraków Piastów.

Spis treści

  1. Jest pozwolenie na budowę przystanków kolejowych w Krakowie
  2. Przystanek Kraków Kościelniki i Kraków Piastów
  3. Program budowy przystanków kolejowych

Jest pozwolenie na budowę przystanków kolejowych w Krakowie

PKP Polskie Linie Kolejowe SA uzyskały pozwolenia na budowę nowych przystanków kolejowych w Krakowie. Jak podkreślają przedstawiciele spółki, to ważny krok do realizacji inwestycji w sąsiedztwie os. Piastów i Kościelnik. Projekty mają być realizowane w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Przystanek Kraków Kościelniki i Kraków Piastów

Przystanek Kraków Kościelniki powstanie przy linii kolejowej nr 95 (Kraków Nowa Huta – Podłęże), w sąsiedztwie ul. Pysocice.

Wykonawcy wybudują dwa perony jednokrawędziowe. Prowadzić do nich będzie przejście podziemne, wyposażone w pochylnie. Jego lokalizacja pozwoli na wybudowanie w sąsiedztwie parkingu typu „Parkuj i Jedź”. Podróżni pociągami aglomeracyjnymi dojadą do centrum Krakowa w kilkanaście minut.

Natomiast przystanek Kraków Piastów stanie w sąsiedztwie ul. Powstańców i Piasta Kołodzieja, w miejscu, gdzie linia kolejowa nr 95 łączy się z linią kolejową nr 8, prowadzącą w kierunku Kielc i Warszawy. Nowe perony zostaną skomunikowane bezpośrednio z wiaduktem drogowym, znajdującym się nad torami. Dostęp dla podróżnych ułatwią schody i windy.

Przystanki dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych

Przystanki będą w pełni dostępne dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Na peronach zamontowane będą wiaty, tablice informacyjne, ławki i czytelne oznakowanie. Oświetlenie pomoże w orientacji także po zmroku. Udogodnieniem dla osób niewidomych, czy słabo widzących będzie system ścieżek o zróżnicowanej strukturze.

Program budowy przystanków kolejowych

Celem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych. W ramach programu zaplanowano także realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na budowę parkingów to ponad 74 mln zł. W Małopolsce podróżni już korzystają z przystanków wybudowanych w ramach Programu w Nowym Sączu, Zatorze, Wolbromiu i Dąbrówce. Nowoczesne perony powstaną również m.in. w sąsiedztwie krakowskiego Przylasku Rusieckiego, czy w Pisarach na trasie Kraków – Katowice.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej