Druga linia metra w Warszawie. Założenia

2016-06-09 13:35
Rozbudowa II linii metra w Warszawie
Autor: www.metro.waw.pl

Architekt Andrzej M. Chołdzyński, współautor koncepcji II linii metra opowiada o nowej inwestycji w Warszawie 

Projekty i realizacja centralnego odcinka drugiej linii metra były jednymi z największych przedsięwzięć infrastrukturalnych ostatniej dekady w Europie. Inwestor zdecydował o przeprowadzeniu go w systemie Zaprojektuj i zbuduj. Naszym zadaniem, po wygranym konkursie międzynarodowym, było sporządzenie wielobranżowego projektu koncepcyjnego, tzw. WPK.

Opracowany przez nas tenże projekt stał się następnie podstawą do zdefiniowania zamówienia w przetargu na generalnego wykonawcę i jednym z elementów kontraktu inwestora z nim. Tak postawione zadanie okazało się relatywnie trudne. Wymagało zawarcia w fazie koncepcji najważniejszych elementów projektu architektonicznego oraz dokonania autorskiej oceny, które z nich powinny być rozwinięte szczegółowo jako najistotniejsze dla zdefiniowania charakteru centralnego odcinka drugiej linii metra. I to z detalami włącznie. Należało następnie dokonać stosownych zapisów tychże najistotniejszych części i detali projektu koncepcyjnego, aby przetrwały one do końca budowy i stanowiły ostoję tożsamości projektu, także po zakończeniu inwestycji i oddaniu jej do użytku.

Zamierzenie tym bardziej złożone, iż wiodącą ideą było stworzenie przestrzeni użytkowej stanowiącej syntezę architektoniczną funkcji, malarstwa i elementów rzeźbiarskich w połączeniu z technologią i konstrukcją. Jednym z założeń realizacji takiej renesansowej triady był pomysł współpracy z artystą, malarzem światowej sławy mającym doświadczenie i zmysł projektowania w przestrzeni miejskiej. Wyróżniające się w tkance miejskiej barwne wyjścia z metra zostały pomyślane jako rzeźbiarskie, szklane elementy między innymi ułatwiające orientację w skali metropolii. Na peronach, pod nieobecność światła słonecznego, w oświetleniu sztucznym stworzono uniwersum, w którym architektura oddaje inicjatywę barwie i narracji plastycznej. Realizacja projektu koncepcyjnego miała być twórczo rozwijana w fazach projektów budowlanego, wykonawczego oraz warsztatowego siłami i środkami generalnego wykonawcy, w oparciu o jego kulturę techniczną i sposób rozumienia projektu koncepcyjnego, we współpracy z inwestorem. Proces ten trwał, jak się okazało, ponad sześć lat. Koncepcja projektowa powstała bowiem w 2008 i 2009 roku, a realizacja zakończyła się z początkiem 2015 roku. .

Prezentacja II linii warszawskiego metra ukazała się w miesięczniku Architektura-murator nr 7/2015, s. 34

Więcej o II linii, jednej z najważniejszych nowych inwestycji w Warszawie>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej