Cogiteon. Czynny jest już park i ogród na dachu. Tak wyglądają. Nowe zdjęcia

2024-05-10 12:50

Cogiteon w Krakowie. Kiedy otwarcie i jakie są ceny biletów? Otwarty jest już teren wokół instytucji, czyli park obejmujący prawie 300 drzew, naukowy plac zabaw, ogród na zielonym dachu oraz zabezpieczony lotniczy schron paliwowy – pamiątka z okresu II wojny światowej, odkryta podczas budowy. Będzie i ogród na dachu to pierwsze tego typu założenie w Krakowie. Niesamowite zdjęcia.

Spis treści

  1. Małopolskie Centrum Nauki. Co rośnie w parku?
  2. Cogiteon. Ogród na dachu
  3. Ceny biletów do Cogiteonu

Cogiteon w Krakowie to jeden z największych projektów naukowo-kulturalnych w Polsce. Choć wielkie otwarcie Cogiteonu zaplanowano na koniec czerwca, już teraz otwarta dla wszystkich jest przestrzeń wokół: przepiękny park z ławkami i innymi elementami małej architektury. Co tam znajdziemy?

Małopolskie Centrum Nauki. Co rośnie w parku?

Otwarty jest już teren wokół instytucji, czyli park obejmujący prawie 300 drzew. Lipy, klony, graby, brzozy, dęby, platany oraz jabłonie. To one rządzą na 2-hektarowym terenie, który przylega do budynku od północnego zachodu.

- Zależało nam, aby w parku znalazły się gatunki rodzime, które będą tworzyły możliwie najbardziej naturalny krajobraz. Zależało nam też, aby sprowadziły się do niego owady i ptaki, dlatego znajdziecie tu poidełka, karmniki oraz małe drewniane domki. Oprócz drzew sporo będzie różnego rodzaju bylin. Krwawniki, astry, ostnice, derenie i szafrany sprawią, że otoczenie Cogiteonu będzie żyło i zmieniało barwy przez cały rok. A to tylko przykłady roślin, które będzie można odnaleźć - opisują przedstawiciele centrum nauki Cogiteon.

W parku zaplanowano też naukowy plac zabaw.

Cogiteon. Ogród na dachu

To pierwsze tego typu założenie w Krakowie. Po dachu Cogiteonu można spacerować, podziwiać widoki i kwitnące rośliny. To będzie nietypowy ogród botaniczny, podzielony na sześć typów łąk:

  • kwietną
  • dla motyli i pszczół
  • terenów piaszczystych
  • inspirowaną roślinami Afryki Południowej
  • inspirowaną roślinami Eurazji
  • inspirowaną roślinami Prerii

Na Cogiteonie znajdzie się też 12 świdośliw. To widowiskowe drzewo, które wiosną ma mnóstwo białych kwiatów, latem niebieskie owoce, a jesienią pomarańczowo-czerwone liście. W najniższej partii dachu znajdzie się trybuna z której będzie można oglądać wydarzenia organizowane na pasie startowym, a z wierzchołka będzie można podziwiać widok na dawne lotnisko Rakowice-Czyżyny, Stare Miasto, a przy dobrych warunkach również Tatry.

Ceny biletów do Cogiteonu

Sprzedaż biletów już ruszyła. Kosztują od 35 do 42 złotych i można je kupić online. Pierwsi zwiedzający będą mogli zwiedzać interaktywną wystawę stałą Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon 23 czerwca. Tego dnia po raz pierwszy otwarta będzie najważniejsza ekspozycja: „Człowiek i jego marzenia”. Składa się ona z ponad stu eksponatów, podejmujących tematy związane m.in. z biologią, funkcjonowaniem w społeczeństwie, odkrywaniem świata, przyrodą czy technologią. Ale otwarcie oficjalne i z wielkim rozmachem, zaplanowano na sobotę i niedzielę 21 i 22 czerwca 2024. Ma trwać cały weekend. To ma być piknik pełen atrakcji na świeżym powietrzu. Będą foodtrucki, scena, na której wystąpią artyści, mapping czy spotkanie z naukowcami. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej