CK Zamek zostanie przebudowane

2009-06-26 14:22

Projekt przebudowy CK Zamek otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 30 mln zł. Dzięki temu prace budowlane mogą ruszyć jeszcze w tym roku. Jednak ich rozpoczęcie uzależnione jest od terminu podpisania umowy o dotację oraz procedury przetargowej. Całkowity koszt inwestycji wynosi ok. 49 mln zł. Pozostałą kwotę wyłoży miasto.

CK Zamek jest jedną z największych instytucji tego typu w Polsce. Odbywają się tutaj wystawy, koncerty, seanse filmowe, spektakle teatralne, spotkania, warsztaty edukacyjne. Obiekt mieści się w dawnym zamku cesarskim w Poznaniu. Przebudowa dotyczy części skrzydła wschodniego – jest to dawny rejon Sali Tronowej. Projekt, który wykonali architekci z pracowni Toya Design zakłada wprowadzenie zmian funkcjonalnych i konstrukcyjnych w istniejącej tkance budynku. Zaczynają się one na poziomie holu wejściowego na parterze gmachu, a kończą pod kalenicami dachów, obejmując swoim zasięgiem puste przestrzenie strychów.

W holu, na parterze powstanie recepcja w formie czerwonej, dwukondygnacyjnej tuby, w której znajdą się kasy, informacja, księgarnia i monitoring.
Hol na pierwszym piętrze, przed Salą Wielką  zostanie rozbudowany do rangi centralnego atrium, w którym skoncentrują się wszystkie funkcje Zamku. Atrium zostanie przykryte szklaną kopułą, niewidoczną z zewnątrz budynku. W miejscu wyburzonego sufitu podwieszonego wprowadzony zostanie przeszklony, w kształcie obręczy przypominającej gniazdo, strop antresoli atrium stanowiący łącznik pomiędzy prawą i lewą stroną drugiego piętra. Otwarta przestrzeń atrium obejmie trzy kondygnacje, które zostaną spięte panoramiczną windą.
Przemianie ulegnie także Sala Wielka – zlikwidowany zostanie balkon, a scena i widownia zostały zaprojektowane jako zmienne i mobilne. Dzięki temu sala, która pomieści ok. 462 miejsca przystosowana zostanie do różnych funkcji. Będzie ona wyposażona  w podwieszone mosty techniczne, strop podwieszony modułowy, akustyczny z oświetleniem ogólnym oraz system oświetlenia scenicznego. Część Sali Marmurowej  zostanie wydzielona na salę kinową na 143 miejsca i projektornię. Na III piętrze zaprojektowano kameralną salę teatralną – Scenę Nową na 121 miejsc. W dotychczasowych przestrzeniach strychowych zlokalizowane zostaną sale prób. Prace będą trwały ok. dwóch lat.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej