Centrum Optyki Kwantowej

2009-06-22 14:05
Centrum Optyki Kwantowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Autor: PM Group

W czerwcu zakończono prace projektowe przy Centrum Optyki Kwantowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ten nowoczesny ośrodek badań z zakresu optyki kwantowej i zastosowań w naukach przyrodniczych i biomedycznych powstaje na terenie Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Koszt całej inwestycji to około 25 milionów złotych, z czego 22 miliony stanowić będzie dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego.

Firma PM Group przygotował wielobranżowy projekt koncepcyjny, budowlany i wykonawczy inwestycji oraz aranżację wnętrz, w tym wnętrz laboratoryjnych, a także kolorystykę budynku o powierzchni 2 tysięcy metrów kwadratowych. Prace projektowe rozpoczęły się z początkiem czerwca 2008 roku. Roboty budowlane mają potrwać do końca 2010, a w roku 2011 nastąpi wyposażenie laboratoriów w specjalistyczną aparaturę badawczą. Budynek Centrum Optyki Kwantowej będzie miał powierzchnię 2000 mkw.
Centrum Optyki Kwantowej to nowoczesny ośrodek badań z zakresu optyki kwantowej i zastosowań w naukach przyrodniczych i biomedycznych w Polsce, który powstaje w Toruniu w Instytucie Fizyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Centrum umożliwi podniesienie jakości badań w dziedzinie optyki kwantowej do rangi europejskiej. Badania, jakie prowadzone będą w COK, pomogą m.in. w udoskonaleniu sposobów przechowywania i przetwarzania informacji w układach optycznych za pomocą światła, wpłyną na rozwój kryptografii kwantowej, czyli szyfrowania informacji w celu ich bezpiecznego przesyłania, a tym samym przyczynią się do postępu na drodze zmierzającej do budowy komputera kwantowego.
 – Przygotowanie tego projektu było dla nas dużym wyzwaniem z uwagi na konieczność elastycznego zaplanowania funkcji laboratoryjnej i włączenia do programu budynku nowoczesnej, w pełni wyposażonej sali wykładowej. Usytuowanie nowego obiektu Centrum Optyki Kwantowej w ciasnym patio budynku istniejącego Instytutu Fizyki było dodatkowym wyzwaniem i zaowocowało ciekawym rozwiązaniem komunikacyjnym i parkingowym. Zadbano też o wygodę niepełnosprawnych studentów i naukowców – tłumaczy Marta Piotrowska, dyrektor ds. rozwoju projektów publicznych PM Group. Poza tym specjaliści z PM Group opracowali kosztorys inwestorski.

Centrum Optyki Kwantowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Autor: PM Group Centrum Optyki Kwantowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej