Centrum Gorzowa Wielkopolskiego w nowej odsłonie
211 pracowni z całego świata, nawet z Dubaju, było chętnych stworzyć urbanistyczno-architektoniczną koncepcję zagospodarowania i zabudowy centrum Gorzowa Wielkopolskiego. Wygrali architekci z Poznania, a Gorzów zyskał dwa mosty, deptak przy ul. Sikorskiego i Chrobrego, linię tramwajową w kierunku Zawarcia i dzielnicę mieszkaniową na południowym brzegu Warty.
Konkurs urbanistyczno-architektoniczny na opracowanie projektu koncepcyjnego zagospodarowania i zabudowy centrum Gorzowa Wielkopolskiego, pod honorowym patronatem ministra infrastruktury, został rozstrzygnięty 30 listopada 2009 r. Do organizatora, gorzowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, nadesłano 50 prac. We wcześniejszym etapie do konkursu zakwalifikowano 211 zespołów projektowych.
Głównym celem konkursu było uzyskanie najlepszego rozwiązania urbanistyczno-architektonicznego w obszarze historycznego centrum miasta. Dzięki niemu zostanie stworzony program funkcjonalno-przestrzenny na tym terenie. Organizator szczególny nacisk położył na to, by w przyszłości miejsce historycznego centrum było atrakcyjne dla użytkowników, by zastosowane rozwiązania były na wysokim poziomie, a także aby całość powiązana była z terenami przyległymi. Opracowana koncepcja miała uwzględnić m.in. dostosowanie zaplanowanych przedsięwzięć do potrzeb, wykorzystanie walorów położenia miasta nad rzeką oraz w sąsiedztwie Berlina i Poznania, uporządkowanie zabudowy, wskazanie terenów do przebudowy, usprawnienie lub przekształcenie obecnego układu komunikacyjnego, zarówno lokalnego, jak i tranzytowego.
Jury przyznało pięć wyróżnień honorowych – otrzymały je biura projektowe z Londynu, Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Berlina. Regulaminowe wyróżnienia przyznano czterem zespołom – wyróżnienie trzeciego stopnia trafiło do Gdańska i Gorzowa, drugiego stopnia – do Warszawy, pierwszego – do Żar.
Organizatorzy przewidzieli dwie nagrody główne – pierwszą o wartości 160 tys. zł i drugą – 100 tys. zł. Tę otrzymało poznańskie Studio Architektury Atrium. Zwycięzcą konkursu został natomiast Pentagram Architekci Spółka z o.o. - a dokładniej zespół architektów, w składzie: Adam Beim, Paweł Hałaburdzin, Paweł Kobylański, Jan Liszkowski, Krzysztof Urbaniak (współpraca: stud. arch. Martyna Bulińska, inż. arch. Michał Marchewicz; autorem rozwiązań komunikacyjnych jest mgr inż. Zenon Stachowski). Zdaniem jury, projekt ten udzielił najwięcej odpowiedzi na pytania dotyczące wizji miasta i kompleksowych rozwiązań.
Autor: brak danych
To pierwszy w 752-letniej historii Gorzowa tak ważny konkurs.
– Przyczynił się do tego fakt, że kochamy to miasto i patrzymy na nie z dłuższej perspektywy niż perspektywa jednej czy dwóch kadencji - powiedział prezydent miasta Tadeusz Jędrzejczak.
Formuła konkursu otworzyła pole do dyskusji nad przestrzenią miasta w przyszłości.
– Może ona nabrać realnego potencjału, a miasto ma szansę stać się przestrzenią o unikatowym charakterze - podkreślił Jerzy Grochulski, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Zwycięski projekt wraz z innymi biorącymi udział w konkursie, będzie można oglądać podczas wystawy już w grudniu.
– Koncepcja, która wygrała, jest punktem wyjścia do dyskusji. Czekają nas ustawiczne rozmowy. Musimy wyjść na przeciw oczekiwaniom, pamiętać o potencjalnych problemach i znaleźć sposób na to, by centrum stało się reprezentacyjną częścią naszego miasta - mówi prezydent Gorzowa. Zaznacza, iż realizacja pomysłów na zagospodarowanie śródmieścia, to koszty rzędu milionów, czy nawet miliardów złotych.